Producenci prześcigają się w pomysłach nad udoskonalaniem konstrukcji baterii łazienkowych. W czasach kurczących się zasobów wody na świecie coraz ważniejsze stają się jej oszczędności. Właśnie dlatego, baterie oszczędzające wodę są coraz bardziej udoskonalane.

Baterie łazienkowe: ważna jest konstrukcja baterii

Głowice baterii łazienkowych – obecnie są przede wszystkim ceramiczne, bardziej ekonomiczne niż stalowe. To one w znacznym stopniu decydują o długowieczności urządzenia. Często też właśnie na głowicach mocowane są pierścienie ograniczające wielkość strumienia – za ich sprawą trzeba pokonać specjalną blokadę, by popłynął większy. Niektóre modele baterii oszczędzających wodę mają natomiast przyciski na korpusie. Wciśnięte potrafią zdławić strumień nawet do połowy objętości. Mechanizmem oszczędzającym wodę może też być dwustopniowa dźwignia baterii – unosząc uchwyt baterii, uzyskamy tylko połowę przepływu wody, żeby zaś popłynął maksymalny strumień, musimy pokonać pewien wyraźnie odczuwalny opór.
Podobnie działa blokada temperatury wody. Uruchamia się ją przez przyciśnięcie guzika, a wtedy ciepłota wody utrzymuje się na stałym, dogodnym dla nas poziomie. Do tego samego służy termostat, który pozwala z góry zaprogramować (ustawić) temperaturę wody. Bardzo szybko miesza ciepłą i zimną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni, ile chcemy (zalecana, optymalna temperatura wynosi 38°C).

Fotokomórka – jeśli armatura łazienkowa jest w nią wyposażona, to wiadomo – woda o stałej, zaprogramowanej temperaturze płynie tylko wtedy, gdy zbliżamy dłonie do wylewki, a kiedy je cofniemy, strumień zanika. Daje to oszczędności wody sięgające nawet 50 proc.

Perlator - to rodzaj nakładki (sitka) w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica itd. Zwiększa optycznie strumień wody przez znaczne jej napowietrzenie. Różne modele perlatorów mogą mieć gwint zewnętrzny, który wkręca się do baterii, lub wewnętrzny, starszego typu, który nakręca się na wylewkę. Niektóre baterie łazienkowe zamiast metalowej siateczki zakończone są elementami plastikowymi lub silikonowymi, które umożliwiają usuwanie osadu wapiennego. Napowietrzony strumień jest tak samo wydajny jak większy, ale płynący z wylewki bez perlatora. Oszczędność wody z perlatorem tradycyjnym to ok. 15 proc., z nowoczesnym nawet 40–80 proc. Podczas 30-sekundowego mycia rąk zużywamy około 4 l wody, łatwo więc policzyć korzyści. Zależy to jednak od modelu baterii łazienkowej, gdyż modele ze strumieniem igiełkowym nie napowietrzają, ale ograniczają przepływ wody.

Mieszacz - dzięki niemu nie musimy tracić czasu na każdorazowe ustawianie temperatury. Wiąże się to z liczbą uchwytów. Zamiana baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową to dzięki mieszaczowi także oszczędność, umożliwia zmniejszenie przepływu wody o 25 proc. W baterii łazienkowej jednouchwytowej szybciej da się ustawić pożądaną temperaturę strumienia.

„Inteligentny” przycisk do baterii umywalkowej – pozwala bez konieczności dotykania kranu uruchomić strumień wody. „Komunikuje” się on z elektronicznym systemem sterowania. Wystarczy kliknąć i woda leci, kolejny „klik” zamyka strumień. Jeśli zapomnimy „kliknąć”, by wyłączyć wypływ, elektroniczny system zrobi to za nas samodzielnie po 6 sekundach. Przycisk można przymocować w dowolnym miejscu, np. na brzegu umywalki, na szafce czy na blacie.

Systemy czyszczące – mają je baterie łazienkowe markowe, a służą do usuwania tzw. kamienia.

Sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa – mają ją niektóre modele baterii wannowo-prysznicowych i paneli prysznicowych. W ten sposób informują nas o temperaturze wody czy o długości trwania kąpieli (kiedy przestaje być „ekonomiczna”).

Jaką wybrać baterię do łazienki: rodzina „podpowiada”

Może nie dosłownie, ale to, że w domu są maluchy czy osoby starsze lub niepełnosprawne na pewno powinno wpływać na wybór odpowiedniej baterii łazienkowej. Tam, gdzie są małe dzieci, które uwielbiają się chlapać, przydają się modele baterii łazienkowych z różnego rodzaju ogranicznikami (blokadami) wypływu oraz temperatury wody. Zarówno dla nich, jak i osób niepełnosprawnych bardzo ważne będą baterie łazienkowe z termostatem, dzięki którym unikniemy oparzeń. Łatwe w obsłudze są baterie łazienkowe jednouchwytowe, które  można uruchomić nawet ramieniem i nie trzeba do tego siły ani dodatkowej manipulacji.

Baterie łazienkowe: styl też ma znaczenie

Dziś na łazienkę patrzymy nieco inaczej niż dawniej, kiedy to kupowało się to, co jest. Chcemy, by wyposażenie łazienki było estetyczne, a wszystkie urządzenia pasowały do wystroju. Dotyczy to również baterii. Przy wyborze baterii łazienkowych warto zwrócić uwagę na sposób mocowania – czy jest to model ścienny (umiejscawia się go nad umywalką, bidetem lub wanną, wmontowując w ścianę) czy tzw. sztorcowy – baterie umywalkowe „stawia się” na umywalce lub blacie, wannowo-prysznicowe na rancie wanny czy bidetowe, na brzegu bidetu. W przypadku baterii prysznicowych możemy też spotkać się z systemami podtynkowymi – na ścianie mamy tylko pokrętła albo przyciski i ewentualnie dysze masująca oraz oczywiście głowicę prysznicową w suficie.  Większośćbaterii łazienkowych ma kolor srebrzysty – ale mogą być błyszczące lub matowe, a nawet kolorowe.  Te pasujące do nowoczesnego stylu są zwykle jednouchwytowe, mają geometryczne formy – często są wyoblone. Bywają również modele baterii łazienkowych retro w kolorze złota lub mosiądzu z dwoma pokrętłami. Modne głowice prysznicowe w kabinach prysznicowych mają dziś charakter deszczowni - są duże, okrągłe albo kwadratowe. Małe baterie, często zwane słuchawkami, wykładane są silikonem, ułatwiającym oczyszczanie z osadu wapiennego. W tej grupie pojawiają się słuchawki kolorowe, które można dobrać do wystroju pomieszczenia.

Konserwacja baterii łazienkowych

W przypadku baterii łazienkowy konserwacja i czyszczenie to bardzo istotna kwestia. Często sami skracamy żywot baterii, używając do czyszczenia niewłaściwych preparatów. Wszyscy producenci przestrzegają, by nie używać ostrych środków oraz gąbek, bo mogą zniszczyć powłokę baterii łazienkowej. Także te tzw. powierzchniowo czynne, które doskonale sprawdzają się przy czyszczeniu ceramiki sanitarnej, w przypadku baterii są niewskazane. Do czyszczenia baterii łazienkowej wystarczy miękka szmatka z mydlaną wodą (może być płyn do naczyń) albo wyspecjalizowany środek chemiczny, który ma napisane, że nadaje się do mycia baterii.