Aranżacja łazienki z zastosowanie mozaiki jest ciekawa i niebanalna. Ściany w łazience, które dzięki mozaice zamieniają się w obraz może sprawić, że łazienka będzie najładniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. Jeśli lubicie mozaiki przeczytajcie nasz poradnik. Jakie są rodzaje mozaiki, jak się je wykonuje, gdzie można je stosować i ile kosztuje mozaika? – to najczęściej zadawane pytania. Staramy się na nie odpowiedzieć, wybieramy male płytki do łazienki.

Aranżacja łazienki: mozaika 

Do wykończenia łazienki najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, z kamienia naturalnego oraz mozaika szklana. Ale w aranżacjach łazienek można spotkać również mozaiki metalowe, drewniane, z macicy perłowej czy kamieni półszlachetnych. Te ostatnie sprawiają wrażenie, jakby były biżuterią architektoniczną, zresztą cenami często dorównują wyrobom jubilerskim. To, z jakiego materiału jest mozaika, decyduje o jej parametrach technicznych, a także o możliwościach zastosowania. Mozaiki najczęściej składają się z kostek o rozmiarach od ok. 1 do 5 cm. Mogą przyjmować bardzo różne kształty. Najtańsze i najpowszechniejsze są mozaiki kostki kwadratowe, które powstają z cięcia dużych płytek. Ale spotyka się też mozaiki prostokąty, paski, owale, kółka, pierścienie, trójkąty i inne wielokąty, a nawet takie o nieregularnych kształtach. Z kolei mozaiki postarzane o wyszczerbionych krawędziach są produkowane przez kontrolowane tłuczenie płytek - częściowo nacina się je od spodu, wyznaczając miejsca, w których ma nastąpić podział, a potem tłucze. Dzięki temu kostki mozaiki różnią się od siebie, choć mają przybliżony, założony przez producenta kształt i rozmiar.

Mozaika łazienkowa: małe płytki i efektowne wykończenie ścian w łazience

Bez względu na materiał, z jakiego jest mozaika, są dwie techniki jej wykonywania. Albo od spodu podkleja się siatkę z papieru lub tworzywa utrzymującąją w plastrach, która zostaje wtopiona w zaprawę klejową podczas montażu i jest nieusuwalna, albo od strony licowej nakleja się pełne arkusze z folii z tworzywa lub z papieru, które zrywa się po przyklejeniu mozaiki, a przed jej fugowaniem. Arkusze mozaiki poza zastosowaniem montażowym dodatkowo chronią powierzchnię kostek przed zarysowaniem podczas przechowywania i transportu. Użycie siatki lub pełnych arkuszy pozwala na elastyczne łączenie poszczególnych elementów mozaiki - daje to temu produktowi przewagę nad innymi materiałami wykorzystywanymi do okładania ścian i podłóg łazienki. Sprawia też, że mozaika świetnie nadaje się on do pokrywania różnego rodzaju krzywizn w łazience, a jednocześnie znacznie ułatwia pracę – unika się czasochłonnego składania pojedynczych kawałeczków. W przypadku mozaiki montowanej na siatce lub folii problemem dla niewprawnego wykonawcy może być przyklejenie jej tak, aby został zachowany zamierzony układ fug (to, jaką szerokość powinna mieć spoina między pojedynczymi elementami i kolejnymi plastrami układanki, określa zwykle jej producent). Aby ściana w łazience wyłożona mozaiką wyglądała dobrze, konieczne jest zachowanie takich samych odstępów między kawałkami zarówno w ramach jednego plastra, jak i między sąsiadującymi ze sobą plastrami. Do spoinowania mozaiki używa się zapraw elastycznych. Na rynku dostępne są też mozaiki, w których drobne elementy nie zostały od siebie całkowicie oddzielone i ich spodnia strona w dalszym ciągu stanowi litą płytkę. Jej powierzchnia jest zwykle dzielona na pasy lub kostki, a po zafugowaniu wygląda tak, jakby składała się z mniejszych elementów. Ten rodzaj mozaiki nie nadaje się do układania na powierzchniach innych niż płaskie, ale jest za to zwykle tańszy i szybszy w montażu.

Mozaika ceramiczna: płytki do łazienki

Obecnie niemal każda fabryka płytek ceramicznych do łazienki stara się o to, aby do większości serii zaoferować odpowiednio dobraną mozaikę. W zależności od tego, z jakiej ceramiki - gresowej czy nie - są wykonane elementy mozaiki, może ona być stosowana na zewnątrz lub tylko we wnętrzach. Wynika to z tego, że mozaika zachowuje takie parametry, jakie posiadałaby duża płytka z tego samego materiału. Jeśli jest ona zrobiona z masy gresowej, to również jest odporna na ścieranie. Jeżeli natomiast wyprodukowano ją ze zwykłej poszkliwionej masy ceramicznej, jest mocno nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Dlatego na zewnątrz budynków należy wybierać mozaiki gresowe. Z kolei mozaiki niegresowe świetnie nadają się na ściany w kuchniach i łazienkach oraz na podłogi do łazienki. Do montażu mozaiki ceramicznej używa się zaprawy, jaką zwykle klei się łazienkowe płytki ceramiczne. Mozaika ceramiczna kosztuje 140-750 zł/m2. Cena zależy od rodzaju ceramiki, wielkości kostek i ich kształtu. Przykładowi producenci mozaiki ceramicznej: Cottoveneto, Hoppe, Villeroy & Boch, Cersanit, Paradyż, Nowa Gala, Tubądzin, Ardea, mozaika Dunin.

Mozaika szklana: płytki do łazienki

Możliwość barwienia szkła, zdobienia, formowania przez odlewanie czy zatapiania w nim innych materiałów - powodują, że mozaiki szklane są obecnie bardzo różnorodne pod względem kształtów, kolorów i faktur. Mozaika szklana może być błyszcząca lub matowa, przezroczysta lub nie, z domieszkami metali szlachetnych, brokatu albo ze szkła witrażowego (dzięki temu taka mozaika idealnie nadają się do tworzenia efektownych ozdób w aranżacji łazienki,np. obramień luster w łazienkach). Ich właściwości fizyczne - brak nasiąkliwości - sprawiają, że sprawdzają się w szczególnych miejscach. Zwłaszcza tam, gdzie poza aspektami estetycznymi ważna jest też higiena, np. w łazienkach albo w basenach (tak przez dziesiątki lat były wykorzystywane m.in. w Hiszpanii). Do przyklejania szklanej mozaiki na normalnych podłożach można używać tych samych zapraw co do płytek gresowych. Ich elastyczność jest wystarczająca, aby związać kawałki szkła z podłożem. Ceny mozaik szklanych mają bardzo dużą rozpiętość. W zależności od rodzaju szkła, jego barwy i ewentualnych domieszek mozaika szklana kosztuje od 90 do 1500 zł/m2. Przykładowi producenci mozaiki szklanej: Sicis, Bisazza, Onix Mosaico, Villeroy & Boch, Paradyż, Krzemień, mozaika Dunin.