Urządzamy » Łazienka » Płytki do łazienki, meble do łazienki, ceramika » Aranżacja łazienki z mozaiką. Łazienka jak obraz

Aranżacja łazienki z mozaiką. Łazienka jak obraz

Efektowna aranżacja łazienki to często zasługa mozaiki. Małe płytki do łazienki to oryginalny sposób wykończenia ścian czy podłóg. Mozaiki tworzące obrazy są jak dzieła sztuki. Taka łazienka na pewno będzie oryginalna. Poradnik: mozaika - to warto wiedzieć.
aranżacje łazienki zdjęcia łazienek
Oryginalna łazienka w ciemnych kolorach. Jedną ścianę zdobi mozaika tworząca obraz. Efekt znakomity!

Aranżacja łazienki z zastosowanie mozaiki jest ciekawa i niebanalna. Łazienka, której ściany zamieniają się w obraz może być najładniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. Jeśli lubicie mozaiki przeczytajcie nasz poradnik. Jakie są rodzaje mozaiki, jak się je wykonuje, gdzie można je stosować i ile kosztuje mozaika? – to najczęściej zadawane pytania. Staramy się na nie odpowiedzieć.

Aranżacja łazienki: mozaika

Do łazienki najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, z kamienia naturalnego oraz mozaika szklana. Ale w aranżacjach łazienek można spotkać również mozaiki metalowe, drewniane, z macicy perłowej czy kamieni półszlachetnych. Te ostatnie sprawiają wrażenie, jakby były biżuterią architektoniczną, zresztą cenami często dorównują wyrobom jubilerskim. To, z jakiego materiału jest mozaika, decyduje o jej parametrach technicznych, a także o możliwościach zastosowania. Mozaiki najczęściej składają się z kostek o rozm. od ok. 1 do 5 cm. Mogą przyjmować bardzo różne kształty. Najtańsze i najpowszechniejsze są mozaiki kostki kwadratowe, które powstają z cięcia dużych płytek. Ale spotyka się też mozaiki prostokąty, paski, owale, kółka, pierścienie, trójkąty i inne wielokąty, a nawet takie o nieregularnych kształtach. Z kolei mozaiki postarzane o wyszczerbionych krawędziach są produkowane przez kontrolowane tłuczenie płytek - częściowo nacina się je od spodu, wyznaczając miejsca, w których ma nastąpić podział, a potem tłucze. Dzięki temu kostki mozaiki różnią się od siebie, choć mają przybliżony, założony przez producenta kształt i rozmiar.

Mozaika w łazience: jakie są mozaiki

Bez względu na materiał, z jakiego jest mozaika, są dwie techniki jej wykonywania. Albo od spodu podkleja się siatkę z papieru lub tworzywa utrzymującąją w plastrach, która zostaje wtopiona w zaprawę klejową podczas montażu i jest nieusuwalna, albo od strony licowej nakleja się pełne arkusze z folii z tworzywa lub z papieru, które zrywa się po przyklejeniu mozaiki, a przed jej fugowaniem. Arkusze mozaiki poza zastosowaniem montażowym dodatkowo chronią powierzchnię kostek przed zarysowaniem podczas przechowywania i transportu. Użycie siatki lub pełnych arkuszy pozwala na elastyczne łączenie poszczególnych elementów mozaiki - daje to temu produktowi przewagę nad innymi materiałami wykorzystywanymi do okładania ścian i podłóg łazienki. Sprawia też, że mozaika świetnie nadaje się on do pokrywania różnego rodzaju krzywizn w łazience, a jednocześnie znacznie ułatwia pracę – unika się czasochłonnego składania pojedynczych kawałeczków. W przypadku mozaiki montowanej na siatce lub folii problemem dla niewprawnego wykonawcy może być przyklejenie jej tak, aby został zachowany zamierzony układ fug (to, jaką szerokość powinna mieć spoina między pojedynczymi elementami i kolejnymi plastrami układanki, określa zwykle jej producent). Aby ściana łazienki wyłożona mozaiką wyglądała dobrze, konieczne jest zachowanie takich samych odstępów między kawałkami zarówno w ramach jednego plastra, jak i między sąsiadującymi ze sobą plastrami. Do spoinowania mozaiki używa się zapraw elastycznych. Na rynku dostępne są też mozaiki, w których drobne elementy nie zostały od siebie całkowicie oddzielone i ich spodnia strona w dalszym ciągu stanowi litą płytkę. Jej powierzchnia jest zwykle dzielona na pasy lub kostki, a po zafugowaniu wygląda tak, jakby składała się z mniejszych elementów. Ten rodzaj mozaiki nie nadaje się do układania na powierzchniach innych niż płaskie, ale jest za to zwykle tańszy i szybszy w montażu.

zdjęcia łazienek

W tej łazience na poddaszu kolorowa mozaika jest na posadzce, ścianach, ściance i obudowie wanny.

Mozaika ceramiczna: płytki do łazienki

Obecnie niemal każda fabryka płytek ceramicznych do łazienki stara się o to, aby do większości serii zaoferować odpowiednio dobraną mozaikę. W zależności od tego, z jakiej ceramiki - gresowej czy nie - są wykonane elementy mozaiki, może ona być stosowana na zewnątrz lub tylko we wnętrzach. Wynika to z tego, że mozaika zachowuje takie parametry, jakie posiadałaby duża płytka z tego samego materiału. Jeśli jest ona zrobiona z masy gresowej, to również jest odporna na ścieranie. Jeżeli natomiast wyprodukowano ją ze zwykłej poszkliwionej masy ceramicznej, jest mocno nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Dlatego na zewnątrz budynków należy wybierać mozaiki gresowe. Z kolei mozaiki niegresowe świetnie nadają się na ściany w kuchniach i łazienkach oraz na podłogi do łazienki. Do montażu mozaiki ceramicznej używa się zaprawy, jaką zwykle klei się łazienkowe płytki ceramiczne. Mozaika ceramiczna kosztuje 140-750 zł/m2. Cena zależy od rodzaju ceramiki, wielkości kostek i ich kształtu. Przykładowi producenci mozaiki ceramicznej: Cottoveneto, Hoppe, Villeroy & Boch, Cersanit, Paradyż, Nowa Gala, Tubądzin, Ardea, mozaika Dunin.

zdjęcia łazienek

Biało-czarna mozaika nadaje łazience pałacowy charakter. Kolekcja Marmi Moderni, Nowa Gala.

Zobacz również

Kolorowa mozaika ze zdjęcia - najtaniej 14,99 zł Mozaika szklana Wiosenny mix DM412 www.supermozaika.pl

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

ten kwiat na czarnym tle.... boski!!!!!!!!!!

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

nie kupujcie w supermozaika.pl wystarczy poczytać informacje na temat tef firmy na necie. Nie warto ufać najniższej cenie. Mozaiki kupuje się na lata...

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

cytat cytat

Komentarz został usuniety

obrazy z mozaiki szklanej można zamówić na primavera.sklep.pl

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Projekt łazienki. Jaki prysznic, jeśli nie chcesz mieć brodzika
Projekt łazienki. Jaki prysznic, jeśli nie chcesz mieć brodzika

Czy kabina prysznicowa musi się zawsze opierać na brodziku i niepotrzebnie utrudniać ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Wanna i parawan: jak uniknąć zachlapania łazienki w czasie kąpieli?
Jak uniknąć zachlapania łazienki w czasie kąpieli? Czy jeśli mamy już wannę, możemy ją wyposażyć ...
Meble łazienkowe: wybór mebli do łazienki krok po kroku
Meble łazienkowe to istota wyposażenia łazienki. Opcji na jej urządzenie jest nieskończenie wiele. Jakie meble ...
10 pomysłów na przechowywanie w łazience potrzebnych drobiazgów i kosmetyków
Przechowywanie w łazience to ważna i trudna sprawa. Sprawa dodatkowo komplikuje się w małej łazience. ...
Jaka fototapeta do różowego pokoju 8-latki?
Witam. Proszę o propozycje kolorystyki fototapety do pokoju 8-letniej dziewczynki. Wszystkie ściany pomalowane są na kolor ciemnoróżowy...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 12711 osób
  • zobacz wszystkie wpisy
  • załóż bloga