Akademia Roca: Łazienka Dostępna! Gdy barier coraz więcej…

Funkcjonalne wnętrza likwidują bariery, pozwalają na komfortowe korzystanie z przestrzeni. Dotyczy to wszystkich, a w szczególności osób niepełnosprawnych, seniorów, wszystkich osób, których sprawność zmniejsza się z upływającym czasem. Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń do którego powinien mieć nieskrępowany dostęp każdy użytkownik, również osoby niepełnosprawne. 

Łazienka dostępna: Gdy barier coraz więcej…
Łazienka dostępna: Gdy barier coraz więcej…
Łazienka dostępna: Gdy barier coraz więcej…
Łazienka dostępna: Gdy barier coraz więcej…
Łazienka dostępna: Gdy barier coraz więcej…

Z wiekiem pojawiają się bariery i ograniczenia, których wcześniej nie zauważaliśmy. Ścianki  wygodnej  do niedawna wanny stają się za wysokie, trudno wstać z miski WC bez podparcia, pochylenie się nad umywalką sprawia ból kręgosłupa, a mokre kafelki terakoty na podłodze przypominają lodowisko. Wiele osób starszych lub niepełnosprawnych porusza się na wózku lub korzysta z kul, podpórek czy chodzików. Standardowa łazienka nie uwzględnia ich potrzeb chociażby ze względu na wielkość pomieszczenia, progi w przejściu czy śliską podłogę. Z powyższych względów wyposażenie łazienki, która ma służyć osobom niepełnosprawnym i starszym powinno różnić się od tych dla młodych osób.

Łazienka bez barier

Poszerzone drzwi i brak progów umożliwią wjazd wózkiem inwalidzkim do pomieszczenia. Ceramika zamontowana na odpowiednich wysokościach, armatura dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz niezbędne akcesoria, takie jak uchwyty, krzesełka, drabinki zagwarantują bezpieczeństwo i komfort użytkowania.  

Łazienka dla seniora

Projektując łazienkę dla seniora warto zwrócić uwagę na urządzenia Roca z kolekcji Łazienka Dostępna. Zawiera ona  m.in. płaską, szeroką umywalkę  z wyprofilowanym brzegiem, umożliwiającą podjechanie wózkiem i wygodne oparcie łokci, miskę podwieszaną o długości 70 cm, kompaktowe WC o wysokości 48 cm,  baterię z uchwytem lekarskim oraz składane krzesełko. Wchodzące w skład serii uchwyty o różnych kształtach i rozmiarach będą pomocne dla wszystkich użytkowników, mogą też służyć jako wieszaki. 

Akademia Roca

Akademia Roca powstała dzięki inicjatywie jednego z największych na świecie producentów wyposażenia do łazienek – Grupy Roca. Dotychczas ukazały się trzy numery - Wanna czy prysznic, Ekologia to ekonomia i Odzyskiwanie przestrzeni w łazience. Bieżący numer Akademii Roca można również pobrać w formie audiobooka.

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY