Bez względu na to, czy przeprowadzasz remont łazienki, czy urządzasz to pomieszczenie od podstaw, istnieje kilka podstawowych kryteriów, którymi należy kierować się podczas wyboru wanny.

Wybieramy wannę: kształt wanny i wyprofilowanie wnętrza

Do większości łazienek pasuje wanna prostokątna – jest najłatwiejsza do zestawienia z innymi urządzeniami i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, co jest atutem szczególnie w przypadku małych łazienek. Jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią, możemy zdecydować się na wannę narożną symetryczną lub asymetryczną (mogą pochwalić się one większą powierzchnią kąpielową) albo wannę owalną lub okrągłą, którą można wysunąć na środek łazienki (o ile pozwoli nam na to lokalizacja podejścia kanalizacyjnego). Wybierając wannę, zwróćmy uwagę na wyprofilowanie jej wnętrza – modele o takim samym kształcie zewnętrznym mogą mieć różną głębokość i pionowe albo mniej lub bardziej nachylone ścianki. Kwestia ta decyduje nie tylko o wygodzie użytkowania wanny, ale także o ilości wody potrzebnej do jej napełnienia. Im głębsza wanna, a jej ścianki pionowe, tym więcej wody zużyjemy do jej napełnienia i odwrotnie – im płytsza, ze ściankami nachylonymi, tym mniejsza ilość wody potrzebna będzie do jej napełnienia.

Sprawdź PONADCZASOWE WANNY wolnostojące!

Wybieramy wannę: z jakiego materiału?

Akryl to obecnie najpopularniejszy materiał do produkcji tego elementu wyposażenia łazienki. Wanny akrylowe mają wiele zalet – są lekkie, a ich powierzchnia jest gładka i ciepła w dotyku, cechują się wysoką odpornością na korozję i przebarwienia, a ewentualne zarysowania i uszkodzenia są mało widoczne i można w łatwy sposób usunąć je przy pomocy pasty polerskiej. Najważniejszą cechą wanien z akrylu jest ich izolacyjność termiczna, która sprawia, że woda w wannie jest długo ciepła, dzięki czemu nie musimy spieszyć się podczas zażywania relaksującej kąpieli. Warto wspomnieć również o izolacyjności akustycznej akrylu, która zapobiega dudnieniu podczas napuszczania wody do wanny. Producenci oferują wybrane modele wanien akrylowych z dodatkowym wzmocnieniem (o jeszcze lepszej izolacyjności) oraz w wersji antybakteryjnej (na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej jest więc zachować higienę, a efekty mycia wanny są trwalsze). Ceny wanien akrylowych są bardzo zróżnicowane – prostokątna o wymiarach 170x70 cm kosztuje od 350 do ponad 1000 zł. Wanny żeliwne emaliowane są niezwykle trwałe, a duża bezwładność ciepła, którą się cechują sprawia, że utrzymuje się w nich stała temperatura wody. Niestety, są również bardzo ciężkie, przez co ich transport i montaż są kłopotliwe, ponadto raczej nie zaliczają się do najtańszych – za prostokątną wannę tego typu o wymiarach 170x70 cm trzeba zapłacić około 1900 zł. Wanny wykonane ze stali są lżejsze od żeliwnych, ale cięższe od akrylowych, a napuszczona do nich woda dość szybko stygnie – stal jest dobrym przewodnikiem, przez co ścianki wanny przejmują ciepło wody. Stalową wannę o wymiarach 170x70 cm można kupić już za niecałe 250 zł. Wanny produkuje się też z innych materiałów (na przykład z kamienia, konglomeratów czy nawet z drewna), jednak zwykle są one dużo droższe niż te standardowe – kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.