Łazienka to pomieszczenie, w którym wszyscy członkowie rodziny codziennie i wielokrotnie wykonują wiele czynności higienicznych. Naturalne jest więc, że łazienka powinna być urządzona wygodnie. Przestrzeń warto tak zaplanować, by korzystanie z usytuowanych w niej sprzętów nie było kłopotliwe.

Równie istotne jest, by łazienkę można było łatwo utrzymać w czystości – nic tak nie psuje nastroju jak brudna wanna, posadzka czy kabina prysznicowa. Porządek ma szczególne znaczenie, gdy korzystają z niej nie tylko domownicy. Dlatego najlepiej zastosować łatwe w czyszczeniu płytki ceramiczne, podwieszane urządzenia sanitarne i szafki oraz ceramikę i kabiny ze specjalnymi powłokami.

Do utrzymania łazienki w czystości w znacznym stopniu przyczynia się również sposób rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Praktycznym rozwiązaniem jest podział na strefy, np. kąpielową i sanitarną. Pamiętajmy, że oprócz przyborów sanitarnych w łazience powinno znaleźć się także miejsce na półki i szafki – dzięki nim sprawia ona wrażenie zawsze uporządkowanej. W codziennym korzystaniu z łazienki liczy się także łatwość dostępu do używanych kilka razy w ciągu doby przyborów i kosmetyków.

Urządzamy łazienkę: pomysłowe wyposażenie łazienki

W utrzymaniu czystości w łazience przełomowym rozwiązaniem stała się możliwość montażu sprzętów podwieszanych w wyposażeniu łazienki. Tego typu sanitariaty to zazwyczaj modele, które mają bardzo prostą formę. Nie tylko mniej jest elementów, które mogą się zakurzyć, łatwiej także umyć podłogę. Wśród systemów do zabudowy podtynkowej mamy do wyboru stelaże pod miskę ustępową, umywalkę, bidet oraz pisuar.

Stelaże mogą być montowane do ścian murowanych (przeznaczone są do tego systemy do zabudowy ciężkiej), jak również do ścian działowych o konstrukcji szkieletowej (systemy do zabudowy lekkiej). Konstrukcja stelaży podtynkowych to metalowe ramy z kompletem przyłączy i elementów montażowych, a w przypadku stelaży pod miski ustępowe także ze zbiornikiem spłukującym. Po obudowaniu sedesu najczęściej powstaje prostopadłościan, który można wykończyć łatwymi do mycia płytkami ceramicznymi. Jedynym jego widocznym elementem jest przycisk spłukujący.