Łazienka jest pomieszczeniem narażonym na dużą ilość wilgoci, dlatego powszechnie uważa się, że tapeta nie jest odpowiednim wyborem do dekoracji ścian dla tego pomieszczenia. Od wielu jednak lat w sprzedaży funkcjonują tapety specjalnie do łazienek przeznaczone i na pewno każdy znajdzie pośród nich wzór odpowiedni dla siebie.

Tapeta w łazience: jaką wybrać

Łazienka, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, nie jest zazwyczaj dużym pomieszczeniem. Dlatego należy wybrać taką tapetę, która optycznie jej nie zmniejszy. Powinno wybierać się wzory średniej wielkości, ponieważ zbyt duże mogą okazać się przytłaczające dla wnętrza, a za małe będą męczyć wzrok. Zwłaszcza, jeśli mowa o wzorach kwiatowych, z dużą ilością detali. Nie należy także kłaść wzorzystej tapety na całej powierzchni łazienki - to również pomniejszy pomieszczenie i spowoduje męczący dla oczu efekt. Ogółem najlepszymi wzorami tapet do małej łazienki będą motywy średniej wielkości. Jeśli chodzi o kolory, najlepiej zrezygnować ze zbyt intensywnych barw. Mocnym kolorem możemy zaakcentować jedną ze ścian, na przykład tą, przy której stoi wanna, albo znajdują się na niej drzwi.
Wszystko jednak zależy od wizji naszej lub projektanta. Powyższe, ogólne zasady są tylko wskazówką. Tapeta w duży, dominujący wzór w łazience także może wyglądać świetnie, wszystko zależne jest od odpowiedniej aranżacji, neutralizującej duży wzór.

Tapeta w łazience: czy dorównuje trwałością kafelkom?

Tapeta w łazience może budzić wątpliwości jeśli chodzi o trwałość, jednak współcześnie są one zbędne. Specjalne tapety do łazienki są odporne na wilgoć. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do zapewnień producentów, można zawsze w miejscach bardziej narażonych na działanie wody (okolice umywalki i wanny lub prysznica) użyć kafelków, a w pozostałej części łazienki zostać przy tapecie z pożądanym wzorem.