Szara strefa: projekt łazienki z szarą mozaiką sposobem na wąską łazienkę!

Sposobów na wąską łazienkę jest ograniczona ilość. Jednak ich uniwersalizm sprawia, że aranżacja wąskiej łazienki za każdym razem jest prawdziwie odkrywczym zajęciem. Poznaj sprawdzone sposoby na wąską łazienkę w szarej aranżacji z mozaiką i lustrami!

Szara mozaika w wąskiej łazience
Szara mozaika w wąskiej łazience
Szara mozaika w wąskiej łazience

Sposobów na wąską łazienkę jest ograniczona ilość, a każde wąskie wnętrze stwarza nowe wyzwania. Są jednak sposoby, aby "mieć ciasko i zjeść ciastko" i mając wąską łazienkę możemy mieć i przestronną kabinę prysznicową i... schowek na pralkę. Poznaj sprawdzone sposoby na wąską łazienkę w szarej aranżacji z mozaiką i lustrami!

Sposób na wąską łazienkę: im prościej, tym prościej

Proste rozwiązania są zawsze najlepsze. To szczególnie pomocne stwierdzenie przy aranżacji trudnej bo wąskiej przestrzeni łazienki. Przepych i blichtr a także duża ilość dekoracji nie sprzyjają wąskim przestrzeniom, dlatego warto postawić na prostotę. Minimum dekoracji, proste formy, stonowana kolorystyka. W projekcie szarej łazienki głównym motywem dekoracyjnym okazała się szara, półmatowa mozaika, którą wyłożono całą powierzchnię podłogi, fragment ściany za kabiną prysznicową oraz blat pod miską umywalki. Dzięki zastosowaniu wysokich luster na dłuższych ścianach wąskiej łazienki, w tym na ścianie za umywalką, optycznie zdwojono wrażenie dostępnej przestrzeni i spotęgowano odbiór dekoracyjności mozaiki. Ponieważ lustra sięgają strefy od podłogi aż po sufit, pomieszczenie wąskiej łazienki wydaje się także wyższe. Dzięki zastosowaniu gładkich frontów i jednolicie białego koloru łazienkowej zabudowy, szafki z płytkimi schowkami (wzdłuż ściany za WC) udają zwykłe ściany i nie zwężają optycznie przestrzeni wąskiej łazienki. Umiejętna gospodarka wąską przestrzenią umożliwiła nawet wygospodarowanie w tak nieustawnej przestrzeni miejsca na pralkę w zabudowie – po lewej stronie od wejścia. Szklane, przepuszczające stłumione światło drzwi do łazienki, wykonano ze szkła lodowego. Są lekkie, nie powodują wrażenia całkowitej izolacji pomieszczeń, a przepuszczając światło, powiększają przestrzeń. Jak słusznie zauważają projektanci wnętrza z ORANGE STUDIO, takie drzwi wymagają niezwykłej staranności już na etapie mierzenia otworów i wykańczania wnęki (idealnie pod kątem prostym), w przeciwnym razie powstaną nieestetyczne szczeliny. Dodatkowo szkło lodowe wprawdzie przepuszcza światło do wnętrza wąskiej łazienki, jednak nie pozwala zobaczyć tego, co za drzwiami, nawet przy zapalonych lampach.

Sprawdzone triki do wąskiej łazienki

Istnieje kilka sposobów, żeby zapewnić pełną funkcjonalność wąskiej łazience i poprawić jej proporcje, oszukując oko. Często jednak wąska łazienka wymaga... szeroko zakrojonych planów aranżacji. Aby jak najlepiej wykorzystać wąską przestrzeń, należy wcześniej dokładnie rozplanować wszystkie niezbędne funkcje i strefy w łazience. Gdy wiemy już, czego potrzebujemy (prysznic z półką-siedziskiem, miejsce na pralkę, ukryte schowki, praktyczny blat przy umywalce) możemy planować realizację. Jakie tricki poprawią optykę i funkcjonalność wąskiej łazienki?

1. Zagospodaruj krótsze ściany. To pozwoli najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też poprawi proporcje łazienki, skracając optycznie prostokątny plan. W prezentowanej łazience z jednej strony umieszczono kabinę prysznicową. Wnęka na drugim końcu posłużyła do ukrycia pralki, a jej pozostałą część architekci „wykroili” do zbudowania szafy w przedpokoju.

2. Wyposażenie. Na dłuższych ścianach sprzęty nie powinny sięgać do podłogi – będą one dodatkowo zwężać przestrzeń. Zdecyduj się na wiszącą szafkę umywalkową i WC. Postaraj się wybrać możliwie najmniejsze modele (przejście przez łazienkę będzie wygodniejsze). Zamów u stolarza szafki węższe niż standardowe – kosmetyki nie potrzebują głębokich półek.

3. Triki optyczne. Oko najłatwiej oszukać dużym lustrem – umieść je na dłuższej ścianie. Ważną rolę odgrywa światło: środek łazienki dobrze doświetl, przy cięższych elementach (np. przy podstawie wanny) wykorzystaj pasy ledowe. Ciemniejszy kolor podłogi i sufitu optycznie skróci pomieszczenie.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka , Tekst: Karolina Klepacka Źródło: M jak Mieszkanie 07/2015 Projekt wnętrza: ORANGE STUDIO / www.orangestudio.info.pl Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY