Sypialnia i łazienka razem? Tak! Zobaczcie jak je dobrze połączyć

2023-06-28 10:24

Sypialnia z łazienką to nowa moda czy zwykła ekstrawagancja? To zależy. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest dodatkowa, w pełni wyposażona łazienka, możesz zaszaleć i połączyć dwie przestrzenie w jedną. Będzie oryginalnie, nowocześnie i dużo przyjemniej rano!

Spis treści

  1. Skąd pomysł na łączenie sypialni z łazienką?
  2. Czy łączenie sypialni z łazienką to dobry pomysł?
  3. Wanna wolnostojąca – to musisz mieć
  4. Sypialnia – jak ją wyróżnić?

W sypialni i w łazience zaczynamy i kończymy każdy dzień. Staramy się więc urządzić te wnętrza najlepiej i najładniej jak potrafimy. Zazwyczaj biegamy nerwowo, zwłaszcza rano, pomiędzy sypialnią, łazienką i szafą lub garderobą. Może nieco ekstrawaganckim, ale dobrym rozwiązaniem okaże się połączenie tych dwóch przestrzeni? Będzie łatwiej i szybciej? Warunkiem koniecznym jest tu oczywiście posiadanie drugiej łazienki w mieszkaniu, dostępnej dla pozostałych domowników i gości. Dobrze też, jeśli mamy w miarę podobne godziny aktywności: mniej więcej razem kładziemy się spać i wstajemy. Jak dobrze urządzić sypialnię połączoną z łazienką?

Skąd pomysł na łączenie sypialni z łazienką?

Po sukcesie jaki odniosło łączenie salonu z kuchnią, zaczęliśmy podobnie myśleć o sypialni i łazience. Okazuje się, że łączenie tych intymnych przestrzeni również się sprawdza. Oczywiście wtedy gdy w mieszkaniu jest inna, ogólnodostępna dla pozostałych domowników i gości  łazienka. Pomysł na łączenie sypialni z łazienką pojawił się początkowo w butikowych hotelach, później trafił do apartamentów, dużych mieszkań i domów, w których można sobie pozwolić na takie „ekstrawagancje”.  Jak połączyć sypialnię z łazienką? Najważniejsze: powinny to być sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.  Zachowujemy istniejącą w części łazienkowej instalację wentylacyjną i wodno – kanalizacyjną.  To, w jakim stopniu połączymy sypialnię z łazienką zależy już tylko od nas. Może to być jedynie wanna i/lub prysznic wstawiona do sypialni. Jednak najbardziej spektakularny efekt osiągniemy  aranżując także umywalki – umieszczone pod ścianą lub na wyspie. Jedynie toaleta powinna pozostać osobnym pomieszczeniem.

Czy łączenie sypialni z łazienką to dobry pomysł?

Właśnie, czy łączenie sypialni z łazienką to dobry pomysł? To zależy od wielkości mieszkania i od tego czy istnieje druga, ogólnodostępna łazienka. Bardzo istotną sprawą, którą należy wziąć pod uwagę są godziny naszej aktywności – czy mniej więcej o tej samej porze chodzimy spać i wstajemy – szum wody może przeszkadzać śpiącej osobie. Jeśli połączona sypialnia z łazienką jest przeznaczona dla dwóch osób, obie powinny też lubić wspólne przebywanie w łazience (nie dla wszystkich jest to komfortowa sytuacja). Jeśli po rozważeniu tych wszystkich kwestii pomysł nadal nam się podoba, ale chcemy pozostawić sobie furtkę okazjonalnego oddzielenia pomieszczeń można pokusić się o szklane drzwi na wysokość wnętrza – rozsunięte całkowicie znikają, zamknięte stają się przezroczystą ścianą tłumiącą hałas. Można także umiescić wannę i prysznic w szklanym kubiku.

Czytaj też: Czarna wanna. Wyjątkowa i stylowa

Sypialnia z łazienką wyposażona w drzwi przesuwne
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski

Wanna wolnostojąca – to musisz mieć

Wspólna przestrzeń sypialni z łazienką jest idealnym tłem dla wolnostojącej wanny z pasująca baterią i kabiny prysznicowej typu walk – in. Oba te elementy aranżacji łazienki, by w pełni zaistnieć, wymagają wolnej przestrzeni wokół siebie. Świetnie też wyglądają umywalki zainstalowane na szafkach - wyspach z wysokimi lustrami ustawione na granicy sypialni i łazienki– wyznaczają symbolicznie strefy obu pomieszczeń. A co z podłogą? W sypialni lubimy drewno, w łazience sprawdza się kamień lub ceramika. Starajmy się nie dzielić podłogi w tradycyjny sposób, by nie zgubić idei wspólnej przestrzeni. Wybierzmy więc drewno (olejowane lub impregnowane), tylko przy wannie i prysznicu zróbmy ewentualnie opaski z materiału odpornego na wodę. Innym rozwiązaniem są płytki drewnopodobne, dobrej jakości, do złudzenia przypominające materiał naturalny i ogrzewanie podłogowe. Zadbajmy też o dekoracyjne, sprzyjające relaksowi oświetlenie.

Czytaj też: Wanny niezależne. Wyzwolone ze schematów i przemijających mód 

Wanna wolnostojąca
Autor: Mariusz Bykowski

Sypialnia – jak ją wyróżnić?

Jeśli decydujesz się połączyć sypialnię z łazienką to sypialnia też powinna czymś się wyróżniać. Może postaw na nietypowe, okrągłe łóżko, nawiązujące kształtem do zaokrąglonych kształtów wanny? Albo ustaw je na środku pokoju lub ukośnie? Przyda się też ciekawe oświetlenie przy łóżku – może w formie lamp podłogowych albo mocno obniżonych opraw sufitowych?

Czytaj też: Wybieramy oryginalne łóżko do sypialni

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany