Styl francuski we wnętrzach to przede wszystkim stylowe i eleganckie wnętrza, kojarzące się z przepychem i bogactwem. Styl ten najczęściej możemy zobaczyć przy aranżacji kuchni i salonu, ale często pojawia się również przy urządzaniu łazienki, tworząc ponadczasowe i eleganckie wnętrze.

Aranżacja łazienki: jakie elementy charakteryzują łazienkę w stylu francuskim

Przy aranżacji łazienki decydują nie tylko względy estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalność tego pomieszczenia. Łazienki w stylu francuskim są tak eleganckie, że często nazywamy je salonami kąpielowymi z racji mebli i dodatków, które nadają tym pomieszczeniom dekoracyjności i przytulności. W stylowych łazienkach nie zobaczymy płytek na wszystkich ścianach, zazwyczaj pojawiają się one jedynie na podłodze oraz w strefach mokrych. Pozostałą cześć ścian pokrywa wodoodporna farba lub dekoracyjny stiuk. Jest to doskonałe tło dla obrazów i grafik, które często zdobią ściany stylowych łazienek. W łazience urządzonej w stylu francuskim obowiązkowo musi pojawić się wanna wolno stojąca, prezentuje się ona nie tylko elegancko, ale i lekko. Kolejnym elementem łazienki jest lustro, najlepiej w stylowej, bogato zdobionej, złotej lub bielonej ramie. Francuską łazienkę charakteryzuje obecność mebli i przedmiotów, które zazwyczaj pojawiają się w salonie lub pokoju dziennym. Zamiast standardowej szafki pod umywalką znajdziemy komodę lub konsolę. Oprócz niezbędnych w każdej łazience elementów ogromną rolę odgrywają również dodatki. Do najpopularniejszych należą: chodniczki, ozdobne pudełka, wazony z kwiatami, tace i oczywiście obrazy.

Aranżacja łazienki w stylu prowansalskim

Styl prowansalski pochodzi z francuskiej Prowansji i często kojarzony jest ze stylem rustykalnym. Ma on przede wszystkim podkreślać ciepło domowego ogniska. W przeciwieństwie do tradycyjnego stylu francuskiego tu zdecydowanie dominują jasne i pastelowe barwy. Obok wszechobecnej bieli znajdziemy ciepłe odcienie beżu, błękitu żółci i oczywiście jasny fiolet. W takiej neutralnej kolorystyce urządzane są łazienki w stylu prowansalskim. Obok wolno stojącej wanny na rzeźbionych, żeliwnych nogach możemy zobaczyć w niej również przecieraną białą konsolę zaniamt szafki pod umywalę, wilklinowe kosze, ażurowe półki, ozdobne wieszaki i baterie z porcelanowymi uchwytami. Oświetlenie w łazience w prowansalskim stylu powinno być takie, aby dawało ciepłe, nastrojowe światło. Styl francuski z łatwością wprowadzimy do łazienki przy pomocy haftów i koronek, którymi możemy ozdobić  ręczniki czy serwety. Białe ręczniki z szydełkową koronką i doszytą plisą z haftem nabiorą wdzięku i eleganckiego charakteru, który podkreśli styl naszego wnętrza. Ważnym elementem każdej aranżacji są dodatki, dlatego warto pamiętać, aby były dobrane pod kolor i pasowały do stylu panującego w danym pomieszczeniu. Dobne elementy, takie jak mydelniczka czy dozownik do mydła, najlepiej jeśli pochodzą z tego samego kompletu.