Podstawowe odświeżenie łazienki to przede wszystkim zadbanie o ściany. Możemy pomalować ścianę specjalnymi produktami, farbami, chroniącymi przed wilgocią, nakleić wzorzystą lub jasną tapetę. Wzorzyste ściany w łazience błyskawicznie wprowadzą efekt świeżości i obędziemy się bez generalnego remontu łazienki.

Remont łazienki: kładziemy płytki do łazienki

Podczas remontu płytki zawsze kładziemy od dołu ściany do góry. Wyznaczamy idealna linie pozioma za pomocą pionu murarskiego i poziomicy. Ułóż rząd płytek pod ścianą z zachowaniem szczelin miedzy nimi. Jeśli nie uda się wypełnić powierzchni całymi płytkami, skrajne trzeba przyciąć na taką samą szerokość. Klej do płytek kładź zębatą packą – dzięki bruzdom płytka zostanie przyssana do ściany. Przyklejanie zacznij od całych elementów, te przycięte wklej na końcu. By zachować jednakowe szczeliny, użyj plastikowych dystansów w kształcie krzyżyków.

Remont łazienki: malujemy ścianę

Zanim zaczniesz mini-remont łazienki sprawdź czy podłoże musi być suche. Dodatkowo, aby podnieść odporność ścian łazienki, można przed malowaniem zastosować preparat podkładowy izolujący wilgoć. Gdy wyschnie, pędzlem lub wałkiem kładziemy farbę. Jeśli łazienka jest mała, malujemy ją na jasny kolor. Ciemny sprawi, że pomieszczenie wyda się mniejsze. Jeśli farba jest uzupełnieniem płytek, płaszczyzny ceramiczne zabezpiecz taśmą malarską.

Remont łazienki: przyklej tapetę

Remont łazienki, ale nie tylko, uczy nas, że niezbędne dodatki: takie jak kleje i farby musza być najwyżej jakości. To podstawa sukcesu. Do klejenia tapety w łazience stosujemy wyłącznie specjalne kleje, takie, które w składzie mają środki antygrzybiczne. Ścianę najpierw dokładnie gruntujemy,zostawiamy do wyschnięcia. Tapetę przycinamy tak, żeby wzory na poszczególnych pasach trafiały na siebie. Należy wziąć pod uwagę wysokość powtarzalnego elementu wzoru, i dodać po kilka centymetrów zapasu na obcięcie. Następnie smarujemy klejem spodnia stronę tapety i składamy ja metoda „mokre do mokrego”. Posmarowane klejem bryty zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie rozwijamy bryt i przykładamy do ściany. Wygładzamy tapetę wałkiem do tapet. Nadmiar odcinamy ostrym nożykiem. W czasie tapetowania wyłączmy w łazience grzejnik, żeby tapety nie wysychały zbyt szybko. 

Remont łazienki, wcale nie musi oznaczać wielkich zmian i wysokich kosztów. 

ZDJĘCIA: ciekawa aranżacja łazienki bez płytek >>>