Remont łazienki: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz remont łazienki!

2015-01-27 15:06

Remont łazienki to często odkładany latami projekt. Dlatego gdy zapadła już decyzja o przeprowadzeniu remontu łazienki, warto się do niego odpowiednio przygotować. Poznaj 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz remont łazienki! Jaką wybrać glazurę, gdzie zorganizować przestrzeń do przechowywania i czy wybrany kolor łazienki musi być tym ostatecznym?

Zanim zaczniesz planować odkładany latami remont łazienki sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę aby nie popełnić rażących błędów i maksymalnie wykorzystać sytuację remontową. O czym pomyśleć przed rozpoczęciem prac remontowych łazienki? Jaką kolorystykę wybrać i na jakie materiały postawić? Sprawdź koniecznie 5 praktycznych rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem remontu łazienki!

1.    Przenoszenie ciągów kanalizacyjnych jest kosztowne

Jeśli zupełnie nie podoba Ci się układ sanitariatów w Twojej dotychczasowej łazience, bądź zwyczajnie uważasz ich lokalizację za niefunkcjonalną, możesz spróbować przenieść umywalkę bądź toaletę w nowe miejsce. Pamiętaj jednak, że każda ingerencja w układ domowej hydrauliki niesie ze sobą poważne obciążenie budżetu i wiąże się z mniejszymi lub większymi pracami remontowymi wnętrz sąsiadujących. Czasem zmiana układu kanalizacji jest uzasadniona czy wręcz niezbędna dla prawidłowego i optymalnego rozplanowania wszystkich funkcjonalności w przestrzeni łazienki. Warto jednak wówczas odpowiednio przygotować się na remont o większej skali – może warto zgrać remont łazienki z odnowieniem kuchni lub innych pomieszczeń znajdujących się w tym samym pionie hydraulicznym? Jeśli decydujemy się na wymianę hydrauliki, warto także na tym etapie rozważyć montaż ogrzewania podłogowego w łazience.

2.    Stawiaj na ponadczasowe wzory

Różowa umywalka w kształcie muszelki czy motywy łączki na zielonych kafelkach mogą być sezonowym hitem, ale umówmy się – łazienkę remontujemy raz na kilka, jak nie kilkanaście lat. Warto więc do jej aranżacji wybrać kolory i faktury płytek, ceramiki łazienkowej czy wykończenia ścian, które nie znudzą nam się po sezonie, a ich kolor i kształt nie okaże się drażniący po tygodniu czy dwóch. Dlatego tak świetnym rozwiązaniem do nowej aranżacji  łazienki są neutralne i łagodne kolory ścian (biel, szarość, beż, czerń), które tworzą spójne i harmonijne wnętrze (wymarzone do relaksu). Dzięki zaś swej wszechstronności aranżacji, możemy dowolnie odmieniać oblicze naszej łazienki za sprawą kolorowych dodatków (zasłony prysznicowej, dywaników, akcesoriów łazienkowych, ręczników itp.), które dzięki stonowanej kolorystyce ścian i podłogi, genialnie wpłyną na nową jakość tego samego wnętrza.

3.    Odśwież wentylację, zrób miejsce na dodatkowe okno

Jeśli w Twojej dotychczasowej łazience brakowało okna, a ciąg wentylacyjny nie był wystarczająco drożny, mogło dochodzić do powstawania grzyba lub pleśni. Remont łazienki to doskonała okazja aby naprawić ten błąd. Jeśli architektura wnętrza na to pozwala, warto przewidzieć w łazience miejsce na okno, nawet niewielkie. Naturalna cyrkulacja powietrza za pośrednictwem okna zdecydowanie obniży ryzyko występowania grzyba i zdecydowanie przyspieszy proces odparowania wilgoci. Warto też przyjrzeć się bliżej drożności ciągu wentylacyjnego. Ogólnie przyjętą praktyką jest uznanie zasadności wentylacji grawitacyjnej przy metrażu łazienki przekraczającym 6,5 m³. Jeśli nasza łazienka nie spełnia tych wymogów metrażowych, przy okazji remontu warto przemyśleć instalację wentylacji mechanicznej, dostosowanej do metrażu łazienki, posiadania (bądź nie) okna lub piecyków gazowych podgrzewających wodę. Należy przy tym pamiętać, że przy tych ostatnich nie wolno stosować wentylatorów wiatraczkowych, gdyż mogą one zasysać spaliny z kanału spalinowego i w ten sposób przyczynić się do zatrucia organizmu.

4.    Wykorzystaj zakamarki

Remont łazienki to świetny powód, aby bliżej przyjrzeć się miejscom w łazience dotąd niewykorzystanym, które mogłyby z powodzeniem spełniać nowe funkcje. Jeśli dotąd brakowało nam miejsca w łazience na przechowywanie rolek papieru toaletowego, płynów do prania czy innych akcesoriów i zapasów, obmyślmy miejsce w łazience, które mogłoby spełnić nasze oczekiwania w kwestii przechowywania. Może wystarczy zabudować małą wnękę między wanną a kominem? A może lepiej wykorzystać przestrzeń pod umywalką, planując pełną zabudowę i liczne półki wewnątrz niej? Przeanalizuj swoje nawyki - w którym miejscu najwygodniej jest Ci suszyć włosy, a gdzie najczęściej odkładasz ręcznik kąpielowy? W odpowiednich miejscach zaplanuj montaż gniazdek i grzejnika łazienkowego - tak, aby były one optymalnie najwygodniejsze w użytkowaniu. Może też przydałby nam się funkcjonalna gzymso-półka wzdłuż wanny na niezbędne kosmetyki do kąpieli czy relaksacyjne świece? Warto rozważyć wszystkie nowe możliwości, które wyłącznie na etapie remontowym możemy wprowadzić (wnęki, zabudowa, nisze). Pamiętajmy, że ograniczeniem w funkcjonalności pomieszczenia jest wyłącznie nasza wyobraźnia. 

5.    Wybierz farbę zamiast płytek

Jeśli nie możesz się zdecydować na kolor płytek bądź przeciwnie – zależy Ci na wprowadzeniu silnego koloru ścian w łazience, ale nie jesteś przekonany, czy nie znudzi Ci się zbyt szybko, postaw na wodoodporną farbę łazienkową. Odporna na bakterie, grzyby i pleśń, dedykowana wilgotnym wnętrzom farba łazienkowa pozwoli Ci przenieść do łazienki dowolny odcień a w razie potrzeby, otworzy furtkę do szybkiej metamorfozy kolorystycznej wnętrza – wystarczy przemalować ściany. Doskonałym w swej prostocie jest rozwiązanie, w którym neutralne płytki łazienkowe układamy odpowiednio na podłodze i na ok. 1/3 wysokości ścian., natomiast przestrzeń ścian i sufit powyżej linii glazury traktujemy wybranym kolorem farby łazienkowej. Dzięki temu nie zamykamy sobie drogi do zmian i zyskujemy kolorystyczne wykończenie łazienki, o którym zawsze marzyliśmy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany