Prysznic bez brodzika. Pomysł na łazienkę w stylu nowoczesnym. Ale czy na pewno dobry?

Prysznic bez brodzika. To rozwiązanie chętnie stosowane w łazienkach w stylu nowoczesnym. Potrzebny jest wtedy odpływ liniowy lub punktowy – podłogowy lub najnowocześniejszy – odpływ ścienny. Czy prysznic bez brodzika da się zastosować w każdej łazience?

Prysznic bez brodzika w małej łazience
Prysznic bez brodzika w pokoju kąpielowym
Prysznic bez brodzika w szarej łazience
Prysznic bez brodzika z odpływem liniowym.
Prysznic bez brodzika z odpływem punktowym

Prysznic bez brodzika to rozwiązanie bardzo nowoczesne, wręcz minimalistyczne. Chętnie stosowane w łazienkach w stylu nowoczesnym. Rzeczywiście przestrzeń łazienki bez żadnych podziałów jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie. Dodatkowo jest to rozwiązanie wygodne i przyjazne osobom starszym i małym dzieciom. Prysznic bez brodzika nie jest jednak rozwiązaniem prostym i nie wszędzie możliwym do zainstalowania. Wymaga dodatkowo zastosowania specjalnych odpływów liniowych w podłodze lub bardziej nowoczesnych ściennych.

Prysznic bez brodzika: rozwiązanie nowoczesne i atrakcyjne

Łazienka w stylu nowoczesnym z prysznicem bez brodzika jest ostatnio rozwiązaniem bardzo chętnie wybieranym. Taki prysznic – bez dodatkowego progu – jest wygodny dla ludzi starszych, małych dzieci, a także dla każdego kto kiedykolwiek miał złamaną nogę i wie jak trudno wtedy wejść do wanny lub tradycyjnego i wyższego brodzika. Inną niezaprzeczalną wartością dodaną takiego rozwiązania jest jego atrakcyjny wygląd. Brak wyraźnych podziałów na podłodze na pewno podnosi estetykę takiej łazienki. W dużych pokojach kąpielowej przy prysznicu bez brodzika można nawet zrezygnować z kabiny prysznicowej. W mniejszych łazienkach w takim przypadku stosuje się zazwyczaj szklane tafle oddzielające strefę mokrą łazienki od strefy suchej.

Czy prysznic bez brodzika można zaaranżować w każdej łazience?

Niestety prysznic bez brodzika nie jest możliwy w każdej łazience. Musi być dostępna bowiem odpowiednia grubość posadzki, która umożliwi zainstalowanie całego odpływu wraz z syfonem oraz zapewni możliwość zrobienia odpowiedniego spadku w posadzce. W przypadku nowego mieszkania najlepiej to sprawdzić jeszcze na etapie budowy. W domu mamy więcej możliwości zmian by było to możliwe. Gdy to ustalimy, możemy zdecydować czy montujemy odpływ liniowy lub punktowy w podłodze (niektórzy ich nie lubią – unikają stąpania po kratce odpływowej) czy odpływ ścienny – najnowsze rozwiązanie. Odpływ ścienny jest rozwiązaniem o wiele ładniejszym i jak się okazuje tańszym. Jeszcze inną sprawą jest decyzja czy zamiast brodzika układamy duże płytki, które należy poprzycinać tak by umożliwić spadek wody w kierunku odpływu czy decydujemy się na mozaikę, na której tego nie widać? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Duże płytki to mniej fug, ale widać załamania posadzki, mozaika natomiast niweluje optycznie załamania ale trudniejsza jest do utrzymania w czystości ogromna ilość fug. Jeszcze inną sprawą jest wybór płytek antypoślizgowych. Pamiętajmy, że polerowana powierzchnia ceramiczna robi się niezwykle śliska gdy jest mokra. Należy zasięgnąć fachowej porady w sklepie, w którym się zaopatrujemy lub u fachowca, który będzie się zajmował naszą łazienką.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Marcin Czechowicz, Jacek Kucharczyk, Andrzej Szandomirski, Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY