Projekty łazienek: które pomysły warto przenosić do małej łazienki? INSPIRACJE!

Projekt małej łazienki jest wyzwaniem, to prawda. Ale dobry projekt łazienki sprawi, że mała łazienka może być równie stylowa i komfortowa jak jej starsza siostra. Przygotowaliśmy kilka przykładów pokazujących które style sprawdzą się w małej łazience i które rozwiązania warto adaptować w małych wnętrzach.

Szafki i szafeczki do małej łazienki
Pojemne szafki pod umywalkami w małej łazience
Rozwiązania do małej łazienki w stylu nowoczesnej klasyki
Ruchome szafki siedziska do małej łazienki
Szafki z pojemnymi szufladami pod umywalką

Mała łazienka też może być piękna i wygodna. Obserwujmy co pojawia się łazienkach regularnych i dużych rozmiarów. Projekt łazienki często spędza sen z powiek, zupełnie niepotrzebnie. Powinniśmy po prostu od razu ustalić dwie rzeczy: co nam się podoba i czy możliwa będzie realizacja tych pomysłów w małej łazience? Żeby aranżacja łazienki spełniła nasze oczekiwania łazienka musi być przede wszystkim wygodna, mieć przewidziane miejsce do przechowywania i nie wymagać skomplikowanego sprzątania. A estetyka małej łazienki to już zupełnie inna sprawa, jak mówi klasyk. Ale równie istotna co funkcja, nie oszukujmy się, łazienka, nawet mała łazienka musi się nam po prostu podobać!

Zobacz: biała łazienka z drewnem

Aranżacja łazienki: które style sprawdzą się w małej łazience?

Mała łazienka jest zawsze wyzwaniem. Nie tylko dla właściciela, także dla architekta. Projekt łazienki powinien bowiem sprawić, że łazienka będzie równocześnie piękna i funkcjonalna. Dlatego istotny jest styl aranżacji. W małej łazience idealnie sprawdzi się styl skandynawski, nowoczesna klasyka oraz wnętrza w stylu Spa. Styl skandynawski to jasne kolory i prostota. Chyba nie musimy tłumaczyć na czym polega i dlaczego jest tak lubiany? Białe płytki, elementy jasnego drewna, czarne dodatki, czyli minimum formy, maksimum treści. Nowoczesna klasyka to elegancja, prostota i waga detalu. Nie wybieramy tu ciężkich, zdobionych dodatków, raczej delikatne i lekkie, szklane i chromowane  – odbijające ładnie światło i powiększające optycznie przestrzeń. Meble są proste, w nowoczesnej formie. Kolory charakteryzujące nowoczesna klasykę to lubiany kontrast bieli i czerni, beżu i brązu. Wnętrza w stylu Spa to często niespełnione marzenie o luksusie lub luksus na który rzadko możemy sobie pozwolić. Wnętrza w stylu Spa często korzystają z trendu Eko, w łazience pojawiają się kamienie – mozaika z otoczaków, drewno i łagodne kolory zaczerpnięte z natury, czyli beże, brązy, biel uzupełnione kolorami wody czyli błękitem, turkusem i szmaragdem.

Aranżacja łazienki: dobre rozwiązania w małej łazience

W małej łazience musimy koniecznie zadbać o miejsce do przechowywania. Im więcej pomysłowych szafek i schowków tym, łatwiej o porządek w łazience – wiadomo, im mniej widocznych przedmiotów tym powierzchnia wydaje się większa. Montujmy więc śmiało szafki z wygodnymi szufladami pod umywalkami, wykorzystujmy zabudowy stelaży wc i bidetu do zrobienia wnęk lub zamykanych szafek. W ścianach kabin prysznicowych lub nad wannami szukajmy pustych przestrzeni do zrobienia wnęk na podręczne kosmetyki. Jeśli zabudowujemy wannę zróbmy na jednym z jej końców wnękę na zapasowe ręczniki, środki czystościowe itp. Jeśli powstałe wnęki są widoczne efektownie wyglądają podświetlone – również optycznie powiększają przestrzeń w małej łazience likwidując ciemne kąty (pamiętajmy o bezpiecznych oprawach). Czasem jest mało miejsca na blat pod umywalką – musi być bardzo wąski – wybierzmy wtedy umywalkę „półblatową”, czyli taką, która nie całą swoją powierzchnią opiera się na blacie. Mamy wtedy całkiem przyzwoity blat i wygodną umywalkę. Dobrym pomysłem do przeniesienia do małych łazienek są mobilne, niewielkie szafki, wyposażone w siedzisko.

Więcej: przechowywanie w małej łazience

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski, materiały prasowe, Marcin Czechowicz, Mariusz Purta, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY