Projektowanie łazienek: jaka łazienka dla rodziny, a jaka dla singla?

Projektowanie łazienek musi być dopasowane do naszych potrzeb. Rodzina z dziećmi stawia w łazience na wygodę i bezpieczeństwo. Nie potrzebuje designerskich fajerwerków, tylko prostych, funkcjonalnych rozwiązań. Łazienka dla singla nie musi mieć wanny, wystarczy kabina prysznicowa i podstawowe urządzenia łazienkowe. Jak dobrze urządzić łazienkę?

Jaka łazienka dla rodziny, a jaka dla singla?
łazienka dla rodziny zdjęcia
łazienka aranżacja zdjęcia
łazienka aranżacja zdjęcia
łazienka aranżacja zdjęcia

Projektowanie łazienke w domu

Scalenie kilku pomieszczeń w jeden zespół przy wspólnym pionie i wspólnym kominie nie powinno być celem samym w sobie, a zwłaszcza – odbywać się kosztem wygody i estetyki wnętrz. Umiejscowienie łazienki przy wspólnym z kuchnią pionie wodno-kanalizacyjnym może powodować pewne niedogodności.

Łazienka tuż przy kuchni

Sąsiedztwo kuchni niekoniecznie musi przeszkadzać użytkownikom łazienki, dla osób przebywających w kuchni może być natomiast czasami uciążliwe. Zawsze – nie tylko zresztą w wypadku takiego sąsiedztwa – trzeba zadbać o odpowiednie wyciszenie łazienki i bardzo dobrą wentylację. Jeżeli drzwi do kuchni i łazienki sąsiadują ze sobą, warto też pomyśleć, aby różniły się wyglądem.

Łazienka przy wejściu

Jeśli łazienka położona jest obok kuchni, której okno zwykle wychodzi na wejście, okno łazienki może wypaść blisko drzwi wejściowych. Gdy jest wyraźnie mniejsze od innych okien, informuje o przeznaczeniu pomieszczenia. Nie jest to zbyt korzystne, bo zakłóca powitalny charakter elewacji wejściowej. Łazienkowe okienko przy wejściu można jednak „ukryć”, na przykład przesłaniając fragmentem muru, upodobniając do okna sieni czy wtapiając kolorystycznie w elewację.

Łazienka bez okna

Połączenie kuchni i łazienki przy wspólnym pionie może również spowodować, że łazienka „wypadnie” w środku planu. Bez okna będzie pozbawiona światła dziennego i dopływu świeżego powietrza. Konieczne jest wtedy korzystanie z oświetlenia sztucznego nawet w ciągu dnia (co warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor ścian i okładzin) i zapewnienie dobrej wentylacji.

Łazienka przechodnia

Jeśli chcemy przy wspólnym pionie zlokalizować więcej pomieszczeń, łazienka może stać się pomieszczeniem przechodnim. Może prowadzić na przykład do osobnej pralni. Takie połączenie pomieszczeń pozwala na lepsze wykorzystanie miejsca. To, czy połączenie łazienki z pralnią jest korzystne dla mieszkańców, zależy od tego, ile spędzamy czasu w domu i kiedy jesteśmy wszyscy razem. Podczas gdy będziemy się krzątać przy praniu, reszta osób powinna mieć przynajmniej do dyspozycji WC. Suszące się rzeczy będą niedostępne, gdy ktoś akurat się kąpie. Dla małych rodzin połączenie łazienki z pralnią jest wygodne. Brudne ubrania zdjęte przed kąpielą trafiają od razu tam, gdzie powinny i przed praniem nie trzeba ich szukać po całym domu. 

Liczba łazienek a wielkość domu

Planując liczbę i wielkość łazienek, zwracajmy uwagę na wielkość domu. Skromny domek z ciasno upakowanymi pomieszczeniami jest całością do zaakceptowania: bliskie sąsiedztwo różnych funkcji jest w nim zrozumiałe i naturalne. Ale im mniejszy dom, tym lepszego wymaga zaprojektowania. Zaplanowanie dwóch pomieszczeń sanitarnych i zrobienie dodatkowego pionu w parterze pozwala często uniknąć wielu błędów we wnętrzu, podnosi też znacznie komfort w zamian za niewielki wzrost kosztów. Jest to optymalne rozwiązanie dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. W domu parterowym, niepodpiwniczonym wykonanie dodatkowego punktu poboru wody i skanalizowanie go jest technicznie bardzo łatwe, a daje dużą swobodę planowania. Odpływające ścieki trafiają pod podłogę, gdzie efekty akustyczne nikomu nie przeszkadzają, a rur kanalizacyjnych nie trzeba maskować. Dlatego nie warto przesadzać w dążeniu do komasowania pionów: ze względów ekonomicznych i technicznych jest ono ważne szczególnie w domach piętrowych.

Projektowanie łazienek musi odpowiadać naszemu stylowi życia. Bez względu na to, czy chcemy mieć łazienkę minimalistyczną, w stylu ekologicznym czy dalekowschodnim, jej najważniejszym zadaniem jest zaspokojenie naszych potrzeb. Dlatego urządzanie łazienki trzeba zacząć od odpowiedzi na następujące pytania:

  • Kto będzie z korzystał z łazienki: osoba samotna, para, rodzina z małymi dziećmi czy starsi ludzie?
  • Jaki jest tryb życia mieszkańców: ile czasu spędzają w domu, czy są domatorami, czy mieszkanie jest tylko sypalnią?

Projektowanie łazienek: łazienka dla singla

Samotny juppie, który tylko śpi w swoim studio, potrzebuje 4-8 m2 na urządzenie łazienki. Łazienka dla singla nie musi mieć pełnego wyposażenia, np. nie musi być w niej wanny, wystarczy kabina prysznicowa i podstawowe urządzenia łazienkowe. Ponieważ nie ma czasu na dokładne porządki, jego łazienka powinna być łatwa w utrzymaniu: podwieszane urządzenia, pod którymi łatwo się sprząta, gładka glazura, której nie trzeba szorować, żadnych dywaników i zasłonek, które trzeba by było prać. Równocześnie łazienka dla singla powinna mieścić się w nowoczesnych trendach i realizować jego estetyczne ambicje

Projektowanie łazienek: łazienka dla rodziny z dziećmi

Projekt łazienki dla dużej rodziny stawia na wygodę i bezpieczeństwo. Taka łazienka rodzinna nie potrzebuje designerskich fajerwerków, tylko prostych, funkcjonalnych rozwiązań. Żadnych schodków, podestów, na których dziecko może się przewrócić, czy skomplikowanych ścianek działowych. Podstawowe założenia projektowe to: otwarta, czytelna przestrzeń, łatwy dostęp do urządzeń łazienkowych. Koniecznie wanna, prysznic dodatkowo. Niezastąpione są tu baterie, w których tradycyjne kurki zastąpiono dźwigniami, i automatyczny korek w wannie. Nawet w minimalistycznym wnętrzu łazienki musi być miejsce na podest do przewijania niemowląt, szafkę na kosmetyki, ręczniki i apteczkę.

Łazienka dla pracującej pary, młodych ludzi, jeszcze bez dzieci

Sporo czasu poświęcają domowi, gdzie nie tylko śpią, ale też spędzają wieczory i przyjmują gości. W łazience potrzebują wygody i ergonomicznych rozwiązań: oboje spieszą się do pracy, nie mogą czekać pod drzwiami, aż jedno skończy myć zęby. W takim projekcie łazienki sprawdzą się dwie umywalki, duża wanna, osobne wejścia. Lubią eksperymenty, chętnie wypróbują wykończenia z betonu czy egzotyczne drewno na podłodze. Stać ich na drogie wykończenie i materiały. Ich wymagania estetyczne są bardzo wysokie, szukają urządzeń firmowych, chętnie z nazwiskiem projektanta.

Łazienka dla seniora

Łazienka w domu wielopokoleniowym, musi uwzględniać potrzeby zarówno dzieci, jak i seniora. Taka rodzina ma podobne wymagania jak rodzina z dziećmi. Dodatkowo, aby łazienka była wygodna dla seniora wanna powinna być lekko wpuszczona w podłogę, koniecznie z uchwytami pomagającymi się podnieść, a nawet barierką. Niezbędne są maty antypoślizgowe. Dobrze zabezpieczony prysznic z systemem barierek często lepiej zdaje egzamin niż wanna - łatwiej jest do niego wejść. Estetyka eko w aranżacji łazienki dla seniora jest milej widziana niż minimalistyczny chłód.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Rzehak Zdjęcia: Piotr Mastalerz, Andrzej Szandomirski, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY