Projekt małej łazienki: geometria i kolor w aranżacji łazienki!

2015-04-24 11:21

Nawet mała łazienka może zostać urządzona niebanalnie przy użyciu minimum środków wyrazu! Białe ściany? Tak, ale różne. Intensywny kolor? Jak najbardziej, ale z umiarem. Zainspiruj się zwykłą-niezwykłą aranżacją małej łazienki!

Geometryczna mała łazienka w bieli
Autor: Mariusz Bykowski Geometryczny i zróżnicowany kształt płytek łazienkowych, mimo jednolitej bieli w małej łazience, tworzą iluzję ruchu i pełnego zagospodarowania ścian. GDZIE KUPIĆ: płytki Zień Picadilly – Tubądzin; baterie – Paffoni; wanna – Koło.

Spis treści

  1. Projekt małej łazienki: biała geometria
  2. Projekt małej łazienki: kolor przemycony

W projekcie małej łazienki każdy szczegół jest ważny, gdyż może zaważyć o całości jej odbioru. Pamiętajmy, że nie tylko krzykliwe kolory mogą budować ciekawą przestrzeń. Biel także nie musi być nudna. Jak uzyskano geometryzujący efekt w projekcie małej łazienki za pomocą jedynie białych (za to różnych) płytek? W którym miejscu można było poszaleć z kolorem, a gdzie wyłącznie fakturą?

Projekt małej łazienki: biała geometria

W aranżacji małej łazienki przeważa biel, która została urozmaicona poprzez użycie płytek o różnym kształcie i fakturach. Chcąc zróżnicować konsekwentnie białe ściany w projekcie małej łazienki, w części kąpielowej z wanną zastosowano różnej wielkości białe płytki, proste lub wykończone fazą. Kwadratowe, silnie fazowane skosami białe płytki znalazły się więc na całej przestrzeni ściany na tle wanny i deszczownicy. Całościenne ułożenie białych płytek wzmogło iluzoryczność i geometryczne wykończenie ścian łazienki poprzez połyskujące fazy szkliwionych płytek. Aby stonować silne rozedrganie przestrzeni białych ścian w łazience, aranżację uspokojono w dolnej strefie, stawiając na większe, proste i matowe płytki w obudowie wanny oraz na podłodze. Dzięki nim strefa wanny i wyjścia z niej złagodniała, a całość zaistniała jako zupełnie odrębną jakość, mimo wciąż tego samego białego koloru ścian i podłogi. Nowoczesna i prosta podstawa w strefie wanny i rozedrgana, iluzoryczna geometria okalających wannę ścian stworzyły wespół niezwykle przestrzenny obraz w małej łazience za pomocą jedynie zróżnicowania faktury i wielkości jednolicie białych płytek. Czy możemy więc mówić, że biel jest nudna? Absolutnie nie w tym przypadku!

Projekt małej łazienki: kolor przemycony

Po przeciwległej stronie względem rozedrganej bielą strefy kąpielowej, ulokowano szeroką na całą wnękę umywalkę z prostą szafką i zlicowane z linią ściany lustro. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to wszystko. Jednak w strefie ściany, w miejscu podkreślonym żółtym kolorem, znajduje się ukryta szafka łazienkowa. Żółty kolor wybranych płytek i wykończenia ściany z szafką został zapożyczony z kolorystyki stosowanej w innych pomieszczeniach w domu, stąd w oderwaniu od pozostałych wnętrz może wydawać się mało konsekwentny w projekcie łazienki. Jednak to dzięki nim aranżacja małej łazienki zystała dozę fantazji i geometryczny sznyt. Kierując się zasadami umiaru i prostoty (choć nie bez finezji) zróżnicowano także ciekawie fakturę ściany ponad umywalką. W plejadę różnej wielkości szkliwionych, białych, fazowanych płytek wpleciono kilka płytek żółtych, co rozedrgało prostą ścianę i nawiązało do wyróżnionej żółtym kolorem strefy ukrytych szafek na ścianie sąsiedniej. Proste, laboratoryjne oświetlenie i minimum dodatków (za to w kolorze oberżyny!) dodało małej geometrycznej łazience wyrazu i zapewniło konsekwentne w stylu wykończenie.

Żółte drzwi szafek w białej łazience
Autor: Mariusz Bykowski W projekcie tej małej łazienki ciekawie zróżnicowano fakturę ściany ponad umywalką. W plejadę różnej wielkości szkliwionych, białych, fazowanych płytek wpleciono kilka płytek żółtych, co rozedrgało prostą ścianę i nawiązało do wyróżnionej żółtym kolorem strefy ukrytych szafek na ścianie sąsiedniej. GDZIE KUPIĆ: płytki Zień Picadilly – Tubądzin; szafka i umywalka – Aquaform; baterie – Paffoni; wanna – Koło.