Wanna czy prysznic? Prysznic czy wanna? Bardzo często stajemy przed takim dylematem urządzając wnętrze kąpielowe. Projekt łazienki bardzo często jest uzależniony od jej wielkości. W małych wnętrzach nie zawsze możemy pozwolić sobie na wygodę wannę. Wówczas jej rolę przejmuje funkcjonalny i zajmujący mało miejsca prysznic. Szczęśliwi ci, którzy dysponując sporym metrażem łazienki mogą zaplanować w jej wnętrzu oba te sprzęty.

Projekt łazienki z wanną i prysznicem? Czemu nie!

Czy wanna i prysznic w jednym wnętrzu łazienkowym to za wiele? Zdecydowanie nie! Jeśli pozwala nam na to metraż łazienki, z powodzeniem możemy zdecydować się na zaprojektowanie obu sanitariatów we wnętrzu. Jedni wolą szybki poranny prysznic, inni marzą o relaksacyjnej długiej kąpieli. Wówczas, oba te sprzęty będą się idealnie uzupełniać, tworząc niezwykle funkcjonalną i nowoczesną łazienkę. Chcąc zaplanować w projekcie łazienki zarówno wannę jak i prysznic, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wielkość oraz kształt. Świetnym rozwiązaniem w projekcie łazienki jest postawienie na urządzenia asymetryczne. W niewielkich przestrzeniach idealnie sprawdzą się wanny asymetryczne, które zwężając się, zwiększają wolną powierzchnię do zagospodarowania.

Wanna i prysznic w jednym wnętrzu: o czym musisz pamiętać?

Pamiętajmy, że w przypadku usytuowania obu sprzętów w jednym wnętrzu musimy zapewnić sobie tzw. powierzchnię manewrową, czyli kawałek przestrzeni przed kabiną prysznicową czy wanną, który pozwoli nam na wygodne korzystanie z sanitariatów. Jeśli dysponujemy niezbyt dużą łazienką, możemy zaplanować oba sprzęty tak, aby dzieliły one jedną powierzchnię manewrową. W tym przypadku konieczne jest jednak usytuowanie ich w bezpośrednim sąsiedztwie. Projektując łazienkę warto także zastanowić się z jaką częstotliwością będziemy używać obu sprzętów. Jeśli każdego dnia korzystamy z prysznica, a długie kąpiele bierzemy tylko sporadycznie, wówczas warto zdecydować się na mniejszą wannę, a w zamian za to wyposażyć pokój kąpielowy w duży i wygodny prysznic.