Projekt łazienki: łazienka i toaleta – razem czy osobno?

2015-02-05 12:10

Projekt łazienki to nie tylko rozmieszczenie sprzętów i dbałość o estetykę wnętrza. U podstaw aranżacji łazienki leży decyzja co do zlokalizowania WC – nieodłącznego elementu sanitariatów w każdym mieszkaniu. Łazienka i toaleta – razem czy osobno? Oto jest pytanie! Jakie są zalety, a jakie wady połączenia obu wnętrz?

Spis treści

  1. Aranżacja łazienki z toaletą razem czy osobno?
  2. Projekt łazienki: dwa osobne wnętrze - zalety
  3. Łazienka i WC: czy rozdzielać je na siłę?

Na gruncie polskim dominują dwa rozwiązania – łazienka i toaleta znajdująca się w tym samym pomieszczeniu lub też osobno – jako dwa małe, ciasne, nieco klaustrofobiczne wnętrza. Przyczyną tego nie jest bynajmniej brak pomysłu aranżacyjnego, ale ograniczenia metrażowe. W nieco lepszej sytuacji są właściciele domów, którzy mogą elastycznie projektować powierzchnię zarówno jednego, jak i drugiego pomieszczenia. A z punktu widzenia wygody, funkcjonalności i higieny wnętrza – na co warto postawić? Zdecydować się na projekt łazienki razem z toaletą, czy zaplanować ją jako intymną przestrzeń?

Aranżacja łazienki z toaletą razem czy osobno?

Projekt łazienki powinien być ściśle przemyślany pod kątem naszych przyzwyczajeń i gustów. Projektując to wnętrze weźmy pod uwagę liczbę domowników, ale także metraż dostępnej przestrzeni. Skupiając się tylko i wyłącznie na kwestii estetyki wnętrza, oczywiste wydaje się, że zrezygnowanie z połączenia obu pomieszczeń, przyniesie zdecydowanie więcej pożytku. Aranżując WC jako osobne pomieszczenie, nadajemy tym samym wnętrzu kąpielowemu należytej przestronności, a sobie dajemy ogromne możliwości aranżacyjne.

Projekt łazienki: dwa osobne wnętrze - zalety

Odizolowanie od siebie łazienki i toalety to nie tylko kwestia estetyki. Jest to przede wszystkim rozwiązanie komfortowe i niezwykle higieniczne. Projekt łazienki jako osobnego wnętrza daje też domownikom maksimum komfortu i sprawia, że wnętrze nabiera wyjątkowej intymności. Jest to także niezwykle korzystne rozwiązanie w przypadku licznej rodziny – pozwala uniknąć sytuacji, kiedy łazienka jest zajęta przez dłuższy czas przez jednego z domowników i uniemożliwia to na przykład korzystanie z wnętrza przez innego. A co z kwestią higieny? Na tym poziomie z pewnością wygrywa osobna toaleta. Wszelkie opary, jakie unoszą się podczas korzystania z sanitariatów, lekko osadzają się na ręcznikach, kosmetykach czy nawet szczoteczkach do zębów. Choć niewidoczne gołym okiem, niezdrowe i niehigieniczne z punktu widzenia naszego zdrowia. Odizolowanie obu pomieszczeń nie eliminuje jednak swoistego „zamachu" na kwestie higieniczne. Decydując się na oddzielną toaletę, powinniśmy spełnić jeden warunek, który zadecyduje o tym, że będzie to wnętrze na wskroś idealne. O jakim warunku mowa? Wygospodarujmy we wnętrzu miejsce na umywalkę! Choćby najmniejszą, dzięki której unikniemy konieczności spacerowania pomiędzy dwoma wnętrzami.

Łazienka i WC: czy rozdzielać je na siłę?

Co jednak w przypadku, gdy metraż nie pozwala nam za zaprojektowanie dwóch osobnych pomieszczeń? Zrezygnujmy z tego! Choć higiena podpowiadałaby nam, że za wszelką cenę warto rozdzielić te pomieszczenia, nie ma sensu izolować ich na siłę. Dzielenie małego wnętrza na dwa osobne może w efekcie przynieść więcej szkody niż pożytku. W takiej sytuacji warto jednak pomyśleć o nieco „prowizorycznym" rozwiązaniu i choćby wizualnie wyodrębnić strefę WC od projektu łazienki. Możemy zrobić to za pomocą niewielkiej ścianki działowej, którą wykończymy efektownym materiałem. Takie rozwiązanie okaże się nie tylko funkcjonalne, ale może jednocześnie być jednym z elementów dekoracyjnych we wnętrzu łazienkowym.