Projekt łazienki: czarne płytki w małej łazience? Tak! Najważniejszy jest dobry pomysł

2014-05-12 15:20

Czy mała łazienka może bazować na kontrastach? Owszem, prezentujemy projekt łazienki, gdzie wszystkie elementy zostały umiejętnie i proporcjonalnie dobrane. Zobaczcie zdjęcia małej łazienki z czarnymi płytkami i fornirem w ciepłym odcieniu dębu.

Czarne płytki w małej łazience
Autor: Marcin Czechowicz Czarne płytki w małej łazience? Dlaczego nie? Ważne jest to, by mieć pomysł, w jakiej ilości i w jakich proporcjach do innych elementów wyposażenia wnętrza wykorzystać czarne płytki. Zasada "mniej znaczy więcej" w małych łazienkach sprawdza się jak nigdzie indziej. W szafce pod blatem, za przesuwanym frontem, znalazła swoje miejsce mała pralka. Przesuwany front umozliwia dostęp do pralki.

Spis treści

  1. Projekt łazienki: pomysł na małe wnętrze
  2. WIĘCEJ: projekt łazienki o pow. 3 m2 - zdjęcia z prawdziwego mieszkania
  3. Mała łazienka: kształty mają znaczenie

Właściciele mieszkania i autorzy aranżacji wnętrz – para architektów, mówią, że przestrzegano ich przed stosowaniem ciemnych kolorów w małym wnętrzu. Jednak opracowując projekt łazienki zdecydowali się na czarne płytki. Ale okazało się, że kontrast czarnych płytek, bieli pozostałych ścian i ceramiki oraz ciepły odcień forniru dębowego na dużych i widocznych powierzchniach spowodował, że ta mała łazienka nie jest wcale mroczna.

Projekt łazienki: pomysł na małe wnętrze

Właściciele dodatkowo zastosowali sprytne triki powiększające optycznie przestrzeń małej łazienki, czyli duże lustro i ciekawe oświetlenie. Duże lustro na ścianie nad umywalką podwaja optycznie przestrzeń łazienki. Natomiast taśma LED umieszczona pod wanną i dekoracyjne białe kamyki w podłodze sprawiają, że wanna wygląda jak zawieszona w powietrzu.

WIĘCEJ: projekt łazienki o pow. 3 m2 - zdjęcia z prawdziwego mieszkania

Wykonując projekt łazienki zastosowali także drewno, które ma ogromne znaczenie w optycznym ociepleniu wnętrza - do swojej aranżacji małej łazienki wybrali ciepły odcień forniru dębowego, który został umieszczony na obudowie wanny i blacie pod umywalką. Są to duże powierzchnie stąd ten znakomity i przytulny efekt w aranżacji małej łazienki.

Mała łazienka: kształty mają znaczenie

Wszystkie białe elementy wyposażenia małej łazienki, czyli umywalka, podwieszana muszla wc i wanna mają proste geometryczne kształty. Baterie zamontowane przy wannie też są geometryczne i podtynkowe, dzięki czemu nie widać tu żadnych dodatkowych i zbędnych w małej łazience elementów. W aranżacji małej łazienki jak nigdzie indziej potwierdza się reguła - mniej znaczy więcej. Pomysłem wartym naśladowania w małej łazience jest też pomysłowe ukrycie pralki. Tutaj pralka, mniejsza niż zazwyczaj, znalazła swoje miejsce za przesuwanym frontem w szafce pod blatem.

Ciepły fornir dębowy na obudowie wanny
Autor: Marcin Czechowicz Ciepły odcień forniru dębowego idealnie przełamuje chłód czarnych płytek. Dodatkowym trickiem zastosowanym przez architektów jest taśma LED umieszczona pod wanną. Dzięki niej wanna wygląda jak zawieszona w powietrzu.
Duże lustro w łazience
Autor: Marcin Czechowicz Geometryczne kształty białej ceramiki i baterii umywalkowyej i wannowej sprawiają, że wystrój łazienki jest spójny stylistycznie. Dzięki temu nie ma optycznego bałaganu. Dobrym pomysłem jest też duże lustro na ścianie nad umywalką, które praktycznie podwaja optycznie wielkość łazienki.