Oświetlenie ŁAZIENKI: jak wybrać oświetlenie do łazienki? LED, świetlówki czy halogeny? EKSPERT RADZI

2013-05-16 15:40

Na co zwrócić uwagę, aby fachowo wybrać oświetlenie łazienki? Radzimy, jakie źródła światła potrzebne są w łazience i gdzie je umieścić. Zapoznaj się z radami eksperta, aby wybrać właściwe oświetlenie do Twojego projektu łazienki.

Maxlight łazienka
Autor: mat. pras. Maxlight Lampy mogą być najbardziej efektownym elementem wystroju i zarazem dekoracji łazienki. Przypominają o tym aranżacje wykorzystujące modele lamp z serii Organic marki Maxlight.

Spis treści

  1. Oświetlenie łazienki: gra świateł, luster i szkła
  2. Halogeny do łazienki dobrym źródłem rozproszonego światła
  3. Lampy Maxlight do modnych wnętrz
  4. Oświetlenie lustra łazienkowego
  5. Halogeny do nowoczesnej łazienki
  6. Oświetlenie łazienki: ważna etap urządzania łazienki
  7. Oświetlenie strefy kąpielowej
  8. Dodatkowe oświetlenie łazienki: funkcja dekoracyjna
  9. Oświetlenie w 1 projekcie łazienki
  10. 2 projekt łazienki: oświetlenie
  11. Łazienka z kabiną prysznicową
  12. Oświetlenie do łazienki: inspiracje

W projekcie łazienki ważne jest oświetlenie, które tworzy oprawę całej aranżacji. Oświetlenie łazienki musi mieć przede wszystkim źródło światła ogólnego, które równomiernie oświetli wszystkie powierzchnie, bez zbędnych cieni i kontrastowych obszarów. Pamiętaj o dobrym oświetleniu lustra i umywalki – to centralne miejsca oświetlenia łazienki, zwłaszcza dla kobiet.

Oświetlenie łazienki: gra świateł, luster i szkła

Jako oświetlenie ogólne w łazience sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu oprawa oświetleniowa, przymocowana bezpośrednio do sufitu. Dopasuj klosz, który będzie dobrze przepuszczał światło. W łazience można też sterować światłem: dla stworzenia nastroju dobre jest światło LED.

Jako źródło światła można zastosować świetliki, bądź halogeny. Halogeny dają równomierne i łagodne światło, ale nie nadają się do oświetlenia lustra - powodują powstawanie cieni na twarzy, co utrudnia, np. robienie makijażu.

Halogeny do łazienki dobrym źródłem rozproszonego światła

Czasami oświetlenie łazienki jest integralną częścią lustra. Jeżeli mamy w łazience duże lustra, nieraz trudno uniknąć odbijania się w nich lamp znajdujących się w pomieszczeniu. Zazwyczaj zasłaniamy ich widok sobą, ale nie zawsze. Warto wtedy w oświetleniu łazienki stosować oprawy osłaniające źródła światła lub na przykład spoty halogenowe z zamontowaną głębiej żarówką.

Pomocne jest także stosowanie w oświetleniu łazienki kilku słabszych źródeł światła zamiast jednej, oślepiającej lampy. Warto pamiętać o oświetleniu łazienki przy wannie i natrysku. Zwłaszcza światło nad natryskiem bardzo uprzyjemnia korzystanie z niego. Należy jednak pamiętać o zachowaniu warunków bezpieczeństwa. Nie wolno w tych miejscach instalować lamp na napięcie sieciowe. W natrysku, pod lub nad wanną należy stosować specjalne szczelne oprawy o stopniu ochrony przed działaniem wody nie mniejszym niż IP44 i zasilane napięciem 12 V.

Światło oprawione w luksus
Maxlight - Lampa Lollipop

Autor: materiały prasowe Maxlight

Lampa Lollipop Black

Lampy Maxlight do modnych wnętrz

Lollipop to rodzina nowoczesnych opraw świetlnych. Doskonale pasuje do wnętrz o wystroju industrialnym czy minimalistycznym, jednak sprawdzi się również w wielu innych aranżacjach. Cztery modele Lollipop to imponująca, niemal półtorametrowa oprawa na podłużnej ramie o ciekawym kształcie, oraz trzy lampy z ruchomymi ramionami: wisząca, stojąca i stołowa,oraz kinkiet. Mosiężne pręty, na których osadzone są sferyczne szklane klosze z żarówkami, można dowolnie regulować, dzięki czemu kształt lampy można dostosować do swoich potrzeb. Geometria, statyczność i kąty proste, łagodne przejścia i fale czy dzika kompozycja, pełna ukośnych linii i zaskakującej nieregularności – to zależy od Ciebie. Niezależnie od ustawienia oprawy zapewniają dużą ilość rozproszonego światła, a ich niezwykły, intrygujący design przyciąga wzrok nie tylko wtedy, gdy są rozświetlone. Lollipop to asymetria, zabawa formą i szczypta szaleństwa w najlepszym stylu.

Oświetlenie lustra łazienkowego

Do zrobienia makijażu odpowiednie są zwisające lampki, a do tego zdobią – odbijają się w ogromnej tafli lustra, które optycznie dodaje przestrzeni. Efekt powiększenia jest silniejszy, jeśli lustro w łazience nie ma żadnych podziałów. Żeby dodać wnętrzu jeszcze więcej lekkości, ścianę nad wanną warto wyłożyć polakierowanym na szaro szkłem. Można też zamontować kilka małych opraw po obu stronach lustra.

Halogeny do nowoczesnej łazienki

W nowoczesnych łazienkach, które często przybierają formę stylowego i luksusowego pokoju kąpielowego, oświetlenie łazienki dodatkowo skierowane jest na wannę lub kabinę prysznicową. W dodatkowym oświetleniu łazienki sprawdzi się łagodne światło miejscowe. Montowane jest często oświetlenie podłogowe, tuż przy wannie lub na równi z powierzchnią wanny.

Oświetlenie łazienki: ważna etap urządzania łazienki

Oświetlenie łazienki to niby szczegół, ostatni etap aranżacji łazienki, który okazuje się bardzo ważny i wymaga fachowej wiedzy. Dobrze dobrane oświetlenie łazienki potrafi świetnie zaakcentować fakturę i kolorystykę płytek, wprowadzić klimat. Oświetlenie łazienki moze być mocniejsze bądź nastrojowe.

Oświetlenie łazienki, dobrze zaaranżowane, może przemienić klasycznie urządzoną łazienkę w stylowy pokój kąpielowy. Dobre oświetlenie pozwala na grę światłem, tworząc ciekawą atmosferę łazienki.

Oświetlenie strefy kąpielowej

Światło o ciepłej barwie (o temperaturze barwowej poniżej 3000 K) sprzyja odprężeniu, dlatego najlepiej nadaje się do oświetlenia strefy kąpielowej. Dobrze, żeby źródła światła nad wanną nie były widoczne, by nie oślepiały kąpiącej się osoby. Odpowiednie będą oprawy wykorzystujące jako źródła światła diody LED. Listwy czy punkty z diodami nie wymagają żadnej oprawy i można je ukryć w elementach architektury. Można też zastosować kinkiety, kierujące światło na sufit albo tworzyć szczeliny świetlne, w których umieszczone są świetlówki.

Dodatkowe oświetlenie łazienki: funkcja dekoracyjna

Dodatkowe oświetlenie łazienki może również spełniać funkcję czysto dekoracyjną. Sprawdzonym sposobem na ciekawe oświetlenie jest ukrycie źródła światła za osłonami – w przysłoniętym dodatkową warstwą suficie podwieszanym, we wnękach, szafkach, podstawach wanien albo nawet w podłodze.

Oświetlenie w 1 projekcie łazienki

  • Podzielenie oświetlenia na kilka niezależnych stref: nad lustrami, w ściance działowej i przy szafkach.
  • Umieszczenie rzędu świetlówek nad pasem luster i równolegle w przezroczystej części ścianki działowej. Ścisłe dopasowanie stylu oświetlenia do estetyki pomieszczenia.

2 projekt łazienki: oświetlenie

To dosyć nietypowy projekt łazienki. Łazienka podzielona jest na strefy, i to w dwojaki sposób. Pas środkowy, wyróżniony mozaiką ceramiczną, to strefa „czynna”. Boczne fragmenty z deskowaną podłogą odpowiadają raczej za wypoczynek i komunikację. Ten podział zaznaczony jest poprzez długie poziome świetlówki umieszczone nisko przy podłodze i zróżnicowane punkty świetlne na poprzecznej desce przy stropie (świetlówka na środku, reflektorki po bokach). Drugi podział wyznaczony jest poprzez drewnianą konstrukcję słupową. Za nią znajduje się strefa relaksu z wanną i szezlongiem. Jej charakter podkreślają ozdobne kinkiety na ścianach bocznych. Rytm wyznaczają dwie wysoko umieszczone, równoległe świetlówki: na słupie i nad lustrem na ścianie zamykającej.

  • Podzielenie łazienki na strefy i podkreślenie tych podziałów za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.
  • "Narysowanie" światłem traktów (proste świetlówki) i jednocześnie dostateczne doświetlenie okolic umywalki i półek przy użyciu opraw mieszanych (świetlówki i reflektorki).

Łazienka z kabiną prysznicową

Popularny układ wnętrza niewielkiej łazienki, gdzie zamiast wanny występuje kabina prysznicowa. Każda z oddzielnych funkcji jest tutaj wyodrębniona za pomocą zarówno zabiegów estetycznych, jak i systemu oświetlenia. Podłogi w strefach „mokrych” wyłożone zostały płytkami ceramicznymi, ale światłem „rysowane” są osobno: nad lustrem umywalkowym prosta świetlówka, nad kabiną okrągłe punkty wbudowane w sufit podwieszany, ustawione w ćwierćokręgu powtarzającym kształt kabiny. W „suchej” części łazienki – wykładzina panelowa. Tutaj reflektorki na ścianach tworzą linie pionowe: jedna z nich oświetla fragment z WC, druga strefę półek. Całość pomieszczenia jest dodatkowo oświetlona dwoma rzędami reflektorków w suficie.

  • Osobne oświetlenie dla każdej z poszczególnych stref funkcyjnych i dodatkowo zainstalowanie rzędów reflektorków w suficie podwieszanym jako oświetlenia ogólnego.
  • Interesujące zabiegi estetyczne, m.in.: pionowy rząd lampek na ścianie obok WC i powtórzenie obrysu kabiny prysznicowej w linii reflektorków powyżej.

Oświetlenie do łazienki: inspiracje

Nie wiesz, na jaką formę oświetlenia do łazienki się zdecydować? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz pomysły na różne rodzaje oświetlenia łazienkowego: halogeny, oświetlenie lustra, oświetlenie LED.