Sprawdziliśmy, jakie wymiary wyznaczą swobodne pole manewru w małej łaziance. Ważne, aby każdy w swoim kąpielowym wnętrzu czuł komfort poruszania się, bez względu na wymiary łazienki i ciała.

Pole manewru w małej łazience: wymiary

Przyjmuje się, że człowiek ma w najszerszym miejscu (w ramionach) 60 cm. To wystarczy, żeby stać na baczność. Jeśli coś robimy, używając rąk – potrzeba miejsca na zgięte łokcie. Przy myciu twarzy łokcie rozkładamy na zewnątrz. Wtedy musimy mieć co najmniej 80 cm, żeby nie nabić sobie guza na łokciu. Jeśli ktoś jest wysoki, potrzebuje więcej miejsca w małej łazience, bo osoba ta ma dłuższe ręce.

Aby korzystać z urządzenia w małej łazience, trzeba móc przed nim wygodnie stanąć. Przed każdym musi być wolne pole manewrowe. Żeby pochylić się nad umywalką, musimy się od niej odsunąć – potrzeba na to co najmniej 60 cm. Przed miską ustępową musimy mieć wolną powierzchnię o wymiarach przynajmniej 60 x 80 cm.

Mała łazienka: ile miejsca przed brodzikiem

To, ile miejsca potrzeba przed brodzikiem, zależy od tego, czy kabina w małej łazience jest otwierana tradycyjnie, czy ma przesuwane drzwi. W pierwszym przypadku sprawdźmy, ile miejsca zajmie otwieranie drzwi. W drugim – przed brodzikiem wymagane jest wolne pole o wymiarach 60 x 80 cm. Pamiętajmy też o wolnej przestrzeni przed wanną.

Mała łazienka: optymalna sfera dla pralki i dla Ciebie

Jeśli w małej łazience zanjduje się pralka – pamiętajmy, że jest to bardzo ciężkie i trudne w manewrowaniu urządzenie. Jak każde czasami się psuje i trzeba je oddać do serwisu. Potrzebne jest więc miejsce na wysunięcie pralki niekolidujące z żadnym przyborem łazienkowym.