Mała łazienka, wbrew pozorom, często przysparza spore trudności aranżacyjne. Odpowiednio zaplanowana może być jednak potwierdzeniem słów „małe jest piękne". Jak powinien wyglądać projekt idealny małej łazienki? O czym pamiętać, a z czego zrezygnować?

Rozplanowanie stref w małej łazience

Pierwszym krokiem w aranżacji małej łazienki jest optymalne rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy. Plan małego wnętrza powinien wynikać z jego funkcji. W tym przypadku jesteśmy zwolnieni z przestrzegania utartych zasad dotyczących aranżacji łazienki, takich jak na przykład usytuowania umywalki na wprost wejścia. Kurczowe trzymanie się takich reguł w przypadku małego wnętrza, ograniczy inwencję i uniemożliwi wcielenie w życie najlepszych, choć czasem nieco nietypowych pomysłów. Jedno jest pewne – projekt idealny małej łazienki musi uwzględniać strefę toaletową, na którą składa się WC oraz umywalka i strefę kąpielową, czyli wannę lub prysznic. Opcjonalnie – miejsce do prania. To jednak coraz częściej zostaje przeniesione na przykład do kuchni, dzięki czemu zyskujemy wolną przestrzeń na niewielkim metrażu łazienkowym. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie strefy WC bliżej wejścia. Część kąpielowa może zostać natomiast wydzielona w dalszej części wnętrza, za pomocą szklanej czy murowanej ścianki.

Mała łazienka: wyposażenie na tip-top

Kolejnym krokiem, zaraz po rozplanowaniu poszczególnych stref w małej łazience, będzie wybór odpowiedniego wyposażenia. Bez względu na to, jak mała jest przestrzeń, którą dysponujemy, musi w niej znaleźć się miejsce do przechowywania. Szafka na przybory toaletowe, półka na kosmetyki, duże lustro – to absolutne MUST HAVE w małej łazience. Pierwszym i podstawowym krokiem w zaplanowaniu wyposażenia małej łazienki wydaje się być zrezygnowanie z wanny na rzecz prysznica. Coraz popularniejsze ostatnimi czasy prysznice bez brodzika, dodatkowo nadadzą wnętrzu wizualnej przestronności. W kwestii mebli łazienkowych warto postawić na modele wiszące, które sprawią wrażenie lekkich i subtelniejszych. O ile w małych łazienkach warto zrezygnować z dużej wanny i w jej miejscu zaplanować wygodną kabinę, o tyle w przypadku ceramiki innego rodzaju, błędem jest poszukiwanie modeli w mniejszych rozmiarach. To, że łazienka jest mała, nie oznacza, że jest ona dostosowana tylko do korzystania przez małych ludzi!

Małe wnętrza: to musisz wiedzieć!

Tak jak w przypadku każdego innego wnętrza, tak i w przypadku małej łazienki, w cenie są rozwiązania, które pozwolą na optyczne powiększenie pomieszczenia. Po pierwsze – to oczywiste – jasne i delikatne kolory! W małych wnętrzach zrezygnujmy z przytłaczających i nasyconych barw, które wizualnie „przygniotą" pomieszczenie. Jeśli jednak białe wnętrza nie są w naszym guście, możemy z powodzeniem przełamać ich monochromatyczność mocniejszym element wprowadzonym na przykład pod postacią elementu wyposażenia. Aranżacja łazienki podsuwa nam jeszcze jeden pomysł na efektowne powiększenie wnętrza – lustra. Lustro w łazience być musi – to pewne! Warto zatem postawić na model obszernych rozmiarów, który odbijając wnętrze sprawi, że będzie wydawało się ono większe. Domknięciem projektu niewielkiej łazienki będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Pamiętajmy, że prócz centralnego, głównego źródła światła, ogromne znaczenie będzie miał także oświetlenie dodatkowe, boczne.