Łazienka w stylu skandynawskim z prysznicem i wanną. Kosztorys, porada architekta

Wystarczyło przesunąć ścianę, by w małej łazience zmieściły się i wanna, i prysznic. Umywalka zajęła miejsce dawnej kabiny. Nowy natrysk pojawił się w miejscu pralki, która wyniosła się do kuchni. Tylko toaleta nie zmieniła lokalizacji. Sprzęty pasują teraz do siebie jak w układance tworząc spójną aranżację w stylu skandynawskim.

Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim
Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim
Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim
Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim
Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim

Prezentowana łazienka to efekt udanej metamorfozy. Przed remontem była mniejsza - zarówno optycznie, jak i faktycznie. Właściciele narzekali na mało przemyślaną koncepcję, przypadkowe decyzje dotyczące wyposażenia łazienki w standardowe sprzęty. Pralkę, WC, prysznic, umywalkę. Brakowało im charakteru pasującego do koncepcji całego mieszkania urządzonego w stylu skandynawskim.

Uniwersalny styl skandynawski: metamorfoza łazienki

Gruntowny remont był pretekstem do uważniejszego przyjrzenia się łazience. Cel? Uzyskanie jak największej funcjonalności na ograniczonej przestrzeni, ponieważ para spodziewała się dziecka. Chcieli by w łazience zmieścił się zarówno prysznic (dla dorosłych), jak i wanna (w przyszłości dla malucha). Przy czym absolutnie nie wchodziły w grę rozwiązania dwa w jednym, czyli wanny z funkcją prysznica, takiej z kotarą lub przesuwną ścianką. Filip Domagała, projektant wnętrz z pracowni DOMagała Design zebrał wszystkie życzenia pary i jak klocki „poukładał” w łazience. Zaczął od powiększenia wnętrza kosztem sąsiadującego holu. Pralkę przeniósł do zabudowy kuchennej. Zyskał sporo miejsca na wannę, kabinę natryskową, dużą umywalkę i schowki. Zadbał też o ogrzewanie podłogowe. A co ze stylistyką łazienki? Odpowiada reszcie mieszkania utrzymanego w skandynawskim stylu, w szarościach, bieli i czerni. Skandynawski wystrój łazienki nawiązuje do czystości, sterylności.

Kosztorys

 • Płytki ścienne, dekory Dandy, Vives 5000 zł
 • Gres Sistem C, Marazzi 440 zł
 • Wanna Modo, Koło 924 zł
 • Bateria wannowa Seria 100, Steinberg 1090 zł
 • Umywalka New Light, Catalano 1200 zł
 • Bateria umywalkowa Seria 100, Steinberg 1051 zł
 • Kabina natryskowa, na zamówienie 2960 zł
 • Bateria prysznicowa Seria 100, Steinberg 630 zł
 • Deszczownica, Steinberg 710 zł
 • Odpływ liniowy Advantix Vario, Viega 1038 zł
 • Miska WC Norm, GSI 944 zł
 • Deska wolnoopadająca Norm, GSI 361 zł
 • Meble na zamówienie, stoltech.pl 3740 zł
 • Lustro na zamówienie, Andrzej Auerbach 310 zł
 • Listwa gipsowa, szafka, Rafael Decoration 76 zł
 • Grzejnik MOD-60/100D50, Instal Projekt 518 zł
 • Kinkiety Roma, Astro Lighting 825 zł

  Razem koszt urządzania łazienki: 21 817 zł

Zabudowa meblowa w łazience - porada eksperta

Dzięki niej możemy uzyskać więcej schowków oraz wyrównać ewentualne uskoki ścian. Pod zabudowę należy wybrać miejsca nienarażone bezpośrednio na wodę. Dobrze jest też korzystać z materiałów odpornych na wilgoć. W prezentowanej łazience ścianę nad stelażem WC zabudowaliśmy szafką z gładkimi frontami otwieranymi na docisk. Płytą g-k przedłużyliśmy nieco szacht kominowy w narożniku wnętrza i wmontowaliśmy półki na kosmetyki. Do wykonania półek i frontów użyliśmy lakierowanego MDF-u, odpornego na zarysowania i wilgoć. (Gdyby wierzchnią warstwę półek stanowiły tylko pomalowane farbą płyty g-k, warto byłoby przykryć je np. szkłem). Wnęki i zabudowy pod prysznicem wymagają innego przygotowania. Muszą zostać zabezpieczone przed wodą (specjalnymi preparatami hydroizolującymi), a potem wykończone glazurą, mozaiką lub szkłem.

Filip Domagała, pracownia DOMagała Design, domagaladesign.com

Źródło: sesja ukazała się w magazynie M jak mieszkanie.

NIE PRZEGAP

cover
M jak Mieszkanie

Wspaniale byłoby, gdybyśmy jak dzieci otwierali szeroko oczy, zachowując gotowość do estetycznych odkryć. To pozornie niepraktyczna kategoria. Wraz ze świadomością kolorów, kształtów, proporcji uczymy się tworzenia zasad. Zyskujemy drogowskazy, które dyskretnie ułatwiają życie.

Łazienka z wanną i prysznicem
camera

Łazienka z wanną i prysznicem

LISTA ZAKUPÓW

Industrialna łazienka
camera

Nowoczesna łazienka: pomysły na modne wnętrze

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY