Łazienka w stylu angielskim: czarno-biała łazienka inspirowana stylem Art Deco

2014-12-28 15:45

Doskonałym przykładem na dobrze zinterpretowaną współcześnie stylizowaną formę armatury i ceramiki łazienkowej, jest aranżacja salonu kąpielowego, inspirowanego połączeniem łazienek w stylu angielskim wiktoriańskim z dalekim im stylem Art Deco. Sprawdź jak styl retro przenika się ze współczesnością w aranżacji czarno-białej łazienki!

Czarno-biała łazienka inspirowana stylem Art Deco
Autor: Łukasz Pęcak Czarno-biała kamienna mozaika firmy Dunin, użyta na podłodze, daje efekt trójwymiarowości. Ściany zdobią delikatna, beżowa tapeta ze strukturą tkaniny oraz czarna zabudowa z MDF.

Spis treści

  1. Retro czy nowoczesne?
  2. Misterna mozaika
  3. Płyciny zamiast glazury
  4. Akcent salonowy

Stylizowana ceramika i armatura łazienkowa bezsprzecznie nadal mają się dobrze, tak pośród współczesnych projektów inspirowanych przestrzeniami retro, jak i tylko jako jeden z elementów skłądowych w łazienkach w stylu eklektycznym. W czym tkwi ich urok i czar?

Wbrew silnym – na pierwszy rzut oka – odniesieniom do stylu retro, aranżacja współczesnego salonu kąpielowego jest na wskroś nowoczesna. Jakie elementy wyposażenia łazienki przemawiają za nowoczesnością, a jakie za sentymentem do minionych stylistyk?

Retro czy nowoczesne?

Lustra pozbawiono ram i przycięto w równe prostokąty, choć nie pozbawiono tak charakterystycznych w stylu Art Deco fazowanych brzegów. Nowoczesne, w całości białe kinkiety jedynie formą delikatnie nawiązują do oświetlenia z epoki. Ceramikę umywalek utrzymano w nowoczesnym kształcie prostokątów z wyoblonymi rantami. Ich kształt nie przeszkodził w dopasowaniu do nich stylizowanej wanny, inspirowanej żeliwnymi wannami na nóżkach. Wanna ta nie jest jednak stricte kopią stylowych wanien – lekko kubistyczna forma nóżek współczesnej wanny to nowoczesna parafraza oryginalnie kojarzonych z wannami żeliwnymi nóżek w kształcie lwich łap.

Misterna mozaika

Motywem najsilniej działającym na użytkownika salonu kąpielowego jest zdecydowanie misternie ułożona mozaika podłogowa, składająca się z drobnych, czarnych i białych kwadracików ceramicznych. Całość jest niezwykle dekoracyjna, stąd wszelkie dodatkowe dekoracje wokół zdają się być zbędne.

Płyciny zamiast glazury

Zamiast klasycznej glazury w czarno-białym salonie kąpielowym postawiono na wysokie okładziny płycinowe – tak charakterystyczne dla łazienek w stylu angielskim. Inspirowane oryginalnie drewnianymi okładzinami ramowo-płycinowymi panele ścienne wykonane z MDF-u, pomalowano na kolor czarny. Dzięki temu ciemna oprawa ściany doskonale uzupełnia się z zabudową szaf łazienkowych. Wykonane w całości na zamówienie meble łazienkowe kryją w sobie przepastne miejsca do magazynowania, dzięki czemu żadna zbędna rzecz nie znajduje się na wierzchu i nie zaburza stylowej kompozycji łazienki.  Dzięki podwieszeniu głębokie, bardzo pakowne szafki pod umywalki wyglądają lekko i subtelnie. Za to wszelkie współczesne sprzęty, takie jak pralka, ukryto za stylowymi, czarnymi drzwiami u szczytu salonu kąpielowego. Za trójdzielnymi drzwiami znajdują się także liczne półki i praktyczne szafki.

Akcent salonowy

Akcentem nadający salonowy ton tej niezwykle eleganckiej łazience, jest – oprócz misternej mozaiki podłogowej, przede wszystkim beżowa tapeta o teksturze lnu. Nadaje ona chłodnej łazience ciepły, udomowiony wyraz. To dzięki temu prostemu zabiegowi z bardzo surowej i chłodnej łazienki przestrzeń ta przemienia się w klimatyczny i stylowy, domowy salon kąpielowy. Akcenty takie jak współczesne stylizowane lampy z przeziernego plastiku czy czarno-biała grafika przypominają o współczesności z lekką nutą dystansu.

Czarno-biała łazienka inspirowana stylem Art Deco
Autor: Łukasz Pęcak Wszystkie meble wykonano na zamówienie. Praktyczne szafki zostały schowane za drzwiami przypominającymi szafę. GDZIE KUPIĆ: umywalki - Clelo, wanna - Victoria & Albert, baterie - Tres.