Łazienka w bloku zazwyczaj jest mniejsza od tej w osobnym domu czy bliźniaku. Często stajemy więc przed dylematem co w niej montować: wannę czy prysznic? A gdzie sprytnie ukryć pralkę, żeby nie straszyła swoją nietypową urodą? Jak już rozwiążemy problemy funkcjonalne pojawia się pytanie o wystrój i styl? Czy łazienka w bloku może być klasyczna czy raczej powinna być nowoczesna?

Mała łazienka w bloku też jest wygodna

Łazienka w bloku, tak jak ta w domu powinna być funkcjonalna. Bez względu na jej wymiary powinniśmy zmieścić wszystkie potrzebne funkcje. Czyli musi się w niej znaleźć wc, umywalka i wanna albo prysznic. Jeśli mamy szczęście i nasza łazienka w bloku przypomina pokój kąpielowy możemy zaaranżować i to i to. Jeśli jeszcze zostanie nam miejsce zamontujmy też obok wc bidet. Sen z powiek podczas aranżowania nowej łazienki w bloku spędza nam często miejsce na pralkę. Nie jest to „mebel” zdobiący naszą małą łazienkę. Warto więc pokusić się o zabudowę pralki w specjalnej szafie, albo pod blatem z umywalką. Jeśli nasza rodzina nie jest zbyt liczna mniejsza pralka pod blatem sprawdza się znakomicie. Pamiętajmy tylko o zostawieniu wygodnego dostępu potrzebnego do załadowania pralki. Jest jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie. Popatrzmy na plany naszego mieszkania z fachowcem, bowiem czasem po drugiej stronie ściany, w której znajdują się piony wod – kan jest pomieszczenie gospodarcze z wentylacją. Wtedy tam można umieścić nieszczęsną pralkę.

Łazienka w bloku w stylu klasycznym czy nowoczesnym?

Projekt łazienki w bloku powinien nawiązywać do stylu reszty mieszkania. Ale pamiętajmy też, że wnętrze powinno współgrać z architektura budynku, dlatego też  większość mieszkań w blokach zaaranżowana jest w stylu nowoczesnym. Dziwnie bowiem wygląda mieszkanie w stylu klasycznym w bloku z wielkiej płyty, prawda? Szczęśliwie, projektując łazienkę w bloku mamy pole do popisu i wielki wybór płytek oraz ceramiki odpowiedniej do małych łazienek. W nowoczesnych apartamentowcach łazienki projektowane są obok głównej sypialni, dlatego możliwe jest tam połączenie sypialni z łazienką. Można je wtedy rozdzielić optycznie tylko szklaną taflą, a można też wstawić wannę do sypialni, korzystając z blisko położonych wod – kanów.