Łazienka trudna w aranżacji: sposoby na nietypowy układ pomieszczenia

Nietypowy układ pomieszczenia zwłaszcza w przypadku łazienki staje się dużym wyzwaniem. Ale łazienka trudna w aranżacji to także sposób na ciekawy i wyjątkowy wystrój, jeśli problemy przekujemy w atuty. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę ze skosami czy o skomplikowanych proporcjach.

Oświetlenie w oniżonym suficie w łazience w kamienicy
Sztukaterie w łazience w kamienicy
Obiniżony sufit w wysokiej łazience
Pomysł na aranżację łazienki w kamienicy
Sztukateria pod sufitem w łazience w kamienicy

Trudny układ łazienki: jak sobie radzić?

Aranżując łazienkę, spotykamy się z różnymi problemami. Często jest to jej nieregularny kształt, z którym mamy do czynienia najczęściej w pomieszczeniach adaptowanych, wydzielonych z innej przestrzeni czy na poddaszu. W starych kamienicach łazienki bywają zbyt wysokie w stosunku do metrażu lub zbyt małe, np. urządzane w dawnej służbówce. Z takimi utrudnieniami poradzimy sobie, kupując sprzęty o zmniejszonych gabarytach albo narożne oraz meble robione na zamówienie, które zajmą nietypowe zakątki. Wykorzystajmy na nie wszelkie wnęki, szafka może być nawet trójkątna – ważne, by była. Jeśli nie ma miejsca na drzwiczki, zastąp je zasłonką. Postaraj się zagospodarować każdy centymetr ku własnej wygodzie i tak, by zdobił.

 Łazienka dla dwojga

Mała łazienka dla dwojga - ze sprawiedliwym podziałem

Fot. Materiały prasowe IKEA

Aranżacja łazienki ze skosami

W łazience na zdjęciu poniżej mamy do czynienia ze skośnymi jedną ścianą i sufitem. Szczęśliwie przy umywalce i wannie wysokość pomieszczenia jest pełna i nie trzeba się schylać. Światło z okna dachowego nad wezgłowiem wanny rozjaśnia tylko część łazienki, ale za to wieczorem, leżąc w kąpieli, można podziwiać gwiazdy. Rzeźbione ramy luster, grafiki i stylowe lampy odwracają uwagę od wszelkich nieregularności. Więcej o projekcie >>>

NIE PRZEGAP

 Łazienka ze skosami

Trudne skosy pomysłowo zaaranżowane

Fot. Mariusz Bykowski

Jak optycznie poprawić proporcje łazienki?

Łazienka mała, długa i wąska, na planie trapezu czy z trudnymi skosami – na wszystko można coś zaradzić, stosując różne triki optyczne.

Gdy łazienka jest wąska i długa, ciekawy efekt daje użycie ciemniejszego koloru na krótszych ścianach wnętrza, szczególnie jeśli jedna z nich będzie się znajdowała naprzeciwko drzwi. Ciemne kolory stwarzają bowiem wrażenie przybliżenia, a jasne – oddalenia. W ciasnej łazience umieść lustro vis-a-vis wejścia, to pogłębi optycznie przestrzeń.

Gdy łazienka jest zbyt wysoka w stosunku do metrażu, masz trzy rozwiązania: zrobić strop podwieszany, sufit wraz z pasem ściany pomalować na ciemno lub zamontować sieć światełek na linkach.

Nie przegap: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt, unikaj dużych płytek podłogowych, bo podkreślą wszystkie docinki. Najlepsze będą niewielkie elementy bez wzorów.

Przy skośnych ścianach ułóż płytki w karo lub zastosuj ośmiokątne z kontrastowymi wstawkami. To odwróci uwagę od nietypowego kształtu wnętrza.

Sposób na małą łazienkę? Lustra!

W tej malutkiej łazience (zdjęcie poniżej) jest aż siedem lamp! Rozświetlenie sprawiło, że wnętrze wydaje się wręcz przestronne. Swój udział w tym efekcie mają także lustra, którymi wyłożono ścianę – od sufitu do podłogi. Okno nad wanną warto osłonić roletą, nawet jeśli nikt w nie nie zagląda.

 Łazienka z lustrami

Lustra to sprawdzony sposób na optyczne powiększenie łazienki

Fot. Małgorzata Góra

Oszczędzamy miejsce: sposób na kabinę prysznicową i pralkę

Jeśli zrezygnujesz z brodzika, w nietypowej łazience łatwiej będzie znaleźć miejsce na kabinę prysznicową. Może mieć nieregularny kształt i odpływ w podłodze. Miejsce na prysznic można wygospodarować nawet pod oknem. Dla intymności okienną szybę warto okleić matową folią, np. we wzory.

Pralkę w łazience zabuduj. Nawet pod skosem można wykorzystać przestrzeń nad nią, np. na schowek na brudną bieliznę czy półki na środki piorące.

 Łazienka ze skosami

Pomysłowo aranżacja łazienki z dwiema trójkątnymi szafkami

Fot. Mariusz Bykowski

cover
Moje Mieszkanie

Lipiec to największy „leniwiec” wśród miesięcy, przepojony zapachami łąk i ogrodów, pełen blasku i szumu lasu czy morza. Nic się nie chce, bo wreszcie odpoczynek, albo chce się wszystko, bo wreszcie wolne… - pisze Dorota Jaworska.

Jak urządzić łazienkę? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Łazienka mała i duża, wąska i przestronna - zobacz efektowne aranżacje łazienek w naszych galeriach zdjęć.

Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim
camera

Mała łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim

LISTA ZAKUPÓW

Eklektyczne wnętrze łazienki
camera

Filmowe inspiracje: projekt łazienki w stylu retro

LISTA ZAKUPÓW

Oryginalna tapeta w brzozy w łazience
camera

Biało - szara łazienka: aranżacje, dodatki, zdjęcia

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY