Łazienka trudna w aranżacji: sposoby na nietypowy układ pomieszczenia

Nietypowy układ pomieszczenia zwłaszcza w przypadku łazienki staje się dużym wyzwaniem. Ale łazienka trudna w aranżacji to także sposób na ciekawy i wyjątkowy wystrój, jeśli problemy przekujemy w atuty. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę ze skosami czy o skomplikowanych proporcjach.

Oświetlenie w oniżonym suficie w łazience w kamienicy
Sztukaterie w łazience w kamienicy
Obiniżony sufit w wysokiej łazience
Pomysł na aranżację łazienki w kamienicy
Sztukateria pod sufitem w łazience w kamienicy

Trudny układ łazienki: jak sobie radzić?

Aranżując łazienkę, spotykamy się z różnymi problemami. Często jest to jej nieregularny kształt, z którym mamy do czynienia najczęściej w pomieszczeniach adaptowanych, wydzielonych z innej przestrzeni czy na poddaszu. W starych kamienicach łazienki bywają zbyt wysokie w stosunku do metrażu lub zbyt małe, np. urządzane w dawnej służbówce. Z takimi utrudnieniami poradzimy sobie, kupując sprzęty o zmniejszonych gabarytach albo narożne oraz meble robione na zamówienie, które zajmą nietypowe zakątki. Wykorzystajmy na nie wszelkie wnęki, szafka może być nawet trójkątna – ważne, by była. Jeśli nie ma miejsca na drzwiczki, zastąp je zasłonką. Postaraj się zagospodarować każdy centymetr ku własnej wygodzie i tak, by zdobił.

 Łazienka dla dwojga

Mała łazienka dla dwojga - ze sprawiedliwym podziałem

Fot. Materiały prasowe IKEA

Aranżacja łazienki ze skosami

W łazience na zdjęciu poniżej mamy do czynienia ze skośnymi jedną ścianą i sufitem. Szczęśliwie przy umywalce i wannie wysokość pomieszczenia jest pełna i nie trzeba się schylać. Światło z okna dachowego nad wezgłowiem wanny rozjaśnia tylko część łazienki, ale za to wieczorem, leżąc w kąpieli, można podziwiać gwiazdy. Rzeźbione ramy luster, grafiki i stylowe lampy odwracają uwagę od wszelkich nieregularności. Więcej o projekcie >>>

NIE PRZEGAP

 Łazienka ze skosami

Trudne skosy pomysłowo zaaranżowane

Fot. Mariusz Bykowski

Jak optycznie poprawić proporcje łazienki?

Łazienka mała, długa i wąska, na planie trapezu czy z trudnymi skosami – na wszystko można coś zaradzić, stosując różne triki optyczne.

Gdy łazienka jest wąska i długa, ciekawy efekt daje użycie ciemniejszego koloru na krótszych ścianach wnętrza, szczególnie jeśli jedna z nich będzie się znajdowała naprzeciwko drzwi. Ciemne kolory stwarzają bowiem wrażenie przybliżenia, a jasne – oddalenia. W ciasnej łazience umieść lustro vis-a-vis wejścia, to pogłębi optycznie przestrzeń.

Gdy łazienka jest zbyt wysoka w stosunku do metrażu, masz trzy rozwiązania: zrobić strop podwieszany, sufit wraz z pasem ściany pomalować na ciemno lub zamontować sieć światełek na linkach.

Nie przegap: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jeśli pomieszczenie ma nieregularny kształt, unikaj dużych płytek podłogowych, bo podkreślą wszystkie docinki. Najlepsze będą niewielkie elementy bez wzorów.

Przy skośnych ścianach ułóż płytki w karo lub zastosuj ośmiokątne z kontrastowymi wstawkami. To odwróci uwagę od nietypowego kształtu wnętrza.

Sposób na małą łazienkę? Lustra!

W tej malutkiej łazience (zdjęcie poniżej) jest aż siedem lamp! Rozświetlenie sprawiło, że wnętrze wydaje się wręcz przestronne. Swój udział w tym efekcie mają także lustra, którymi wyłożono ścianę – od sufitu do podłogi. Okno nad wanną warto osłonić roletą, nawet jeśli nikt w nie nie zagląda.

 Łazienka z lustrami

Lustra to sprawdzony sposób na optyczne powiększenie łazienki

Fot. Małgorzata Góra

Oszczędzamy miejsce: sposób na kabinę prysznicową i pralkę

Jeśli zrezygnujesz z brodzika, w nietypowej łazience łatwiej będzie znaleźć miejsce na kabinę prysznicową. Może mieć nieregularny kształt i odpływ w podłodze. Miejsce na prysznic można wygospodarować nawet pod oknem. Dla intymności okienną szybę warto okleić matową folią, np. we wzory.

Pralkę w łazience zabuduj. Nawet pod skosem można wykorzystać przestrzeń nad nią, np. na schowek na brudną bieliznę czy półki na środki piorące.

 Łazienka ze skosami

Pomysłowo aranżacja łazienki z dwiema trójkątnymi szafkami

Fot. Mariusz Bykowski

cover
Moje Mieszkanie

Numer wrześniowy, ale jeszcze pełen lata, kwiatów, kolorów. Zobacz piękne strefy jadalniane, efektowne lamperie, elegancko urządzone wiejskie domy...

Jak urządzić łazienkę? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Łazienka mała i duża, wąska i przestronna - zobacz efektowne aranżacje łazienek w naszych galeriach zdjęć.

Łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim
camera

Mała łazienka z szachownicą - projekt w stylu skandynawskim

LISTA ZAKUPÓW

Eklektyczne wnętrze łazienki
camera

Filmowe inspiracje: projekt łazienki w stylu retro

LISTA ZAKUPÓW

Oryginalna tapeta w brzozy w łazience
camera

Biało - szara łazienka: aranżacje, dodatki, zdjęcia

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY