Urządzamy » Łazienka » Łazienka aranżacje » ŁAZIENKA - projekty, INSPIRACJE do łazienek: półki i wnęki - JAK TO ZROBIĆ + ZDJĘCIA Łazienka - projekty łazienek, aranżacje, wystrój i wyposażenie

ŁAZIENKA - projekty, INSPIRACJE do łazienek: półki i wnęki - JAK TO ZROBIĆ + ZDJĘCIA

Projekty łazienek coraz częściej wykorzystują urządzenia na stelażach. Podwieszany sedes wpłynął na sposób aranżacji łazienki. Łazienka ciągle się zmienia, jak zagospodarować ścianę nad podwieszoną miską ustępową? Pokazujemy pomysłowe półki i wnęki do łazienki, które pozwalają praktycznie wykorzystać miejsce i zastępują standardowe meble łazienkowe. Aranżacje łazienek - łazienki zdjęcia.
Łazienka: półki we wnęce nad sedesem można efektownie podświetlić i ozdobić.

Współczesne projekty łazienek uwzględniają nowoczesne wyposażenie. Łazienka coraz częściej jest wyposażona w urządzenia na stelażach. Podwieszane sedesy czy umywalki to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne do łazienki. Stelaże nie tylko utrzymują ciężar ceramiki, ale też zawierają elementy instalacji oraz podtynkowe systemy spłukujące. Po zabudowaniu zarówno spłuczka, jak i podłączenie kanalizacji i doprowadzenie wody są elegancko ukryte za ścianką - to wpływa na aranżacje łazienek. Widać jedynie urządzenie oraz przycisk do spłukiwania wody. Najczęściej stelaż z podwieszanym sedesem montuje się przy ścianie łazienki. Po zabudowaniu stelaża płytami gipsowo-kartonowymi i wykończeniu płytkami powstaje występ ściany zakończony u góry półką głęboką na kilkanaście centymetrów. Może to być początek różnych ciekawych aranżacji łazienek.

Aranżacje łazienek: półki różnych możliwości

Projekty łazienek zabudowę ukrywającą stelaż często przedłużają na całą ścianę. Gdy toaleta znajduje się we wnęce - a to bardzo częste rozwiązanie - dolny fragment ściany pogrubia się na szerokość wnęki. Robi się tak zwykle w niedużych toaletach gościnnych, w których sedes znajduje się naprzeciwko wejścia. Staramy się wówczas, aby ściana na wprost drzwi wyglądała atrakcyjnie. Nad miską ustępową można wtedy powiesić półki dopasowane wymiarami do zabudowy (na przykład szklane), a światło umieścić w zabudowie gipsowo-kartonowej pod sufitem. Aranżacje łazienek o większym metrażu, w których obok siebie stoją różne urządzenia, również magą mieć ścianki instalacyjne poprowadzone wzdłuż całej ściany. Taki murek w łazience stanie się bardzo praktyczną półką na dekoracje i drobiazgi. Nawet jeśli ukryte w nim stelaże (na przykład do sedesu, bidetu i umywalki) są różnej wysokości, zabudowa powinna to wyrównać. Lepiej uniknąć kilku poziomów w jednym wnętrzu – to zawsze utrudnia aranżacje łazienek, a także rodzi problemy z rozmierzeniem płytek. Analizując projekty łazienek najczęściej półka wypada na poziomie około 120 cm, co wynika z popularnej wysokości stelaży do WC. Jeżeli umieścimy nad nią lustro - również na całą długość lub szerokość łazienki - przestrzeń wyda się dużo większa. Są też stelaże niższe - około 85 cm. Górny poziom zabudowy stelaża do miski ustępowej znajduje się wtedy na poziomie blatu umywalki. Osobnym zagadnieniem w aranżacji łazienki jest wykończenie półki. Mogą to być gładkie, jednolite płytki takie same jak na ścianie łazienki. Można też podkreślić krawędź półki listwą gzymsu lub pasem dekorów. Ciekawy efekt w aranżacji łazienek uzyskamy, kładąc na wierzchu ścianki dekoracyjny parapet, na przykład z drewna lub kamienia. To ostatnie rozwiązanie pojawia się często w eleganckich łazienkach wykończonych naturalnymi materiałami.

Projekty łazienek: szafki łazienkowe na wymiar

Projekty łazienek przestrzeń nad ścianką instalacyjną wykorzystują też na szafki łazienkowe zamówione na wymiar. To rozwiązanie praktyczne umożliwiające wygospodarowanie miejsca w łazience na przechowywanie rzeczy - a tego nigdy w domu za dużo. Szafka może zajmować całą ścianę małej toalety. Aranżacje łazienek, w których szafki mają być neutralne, nieprzyciągające wzroku, proponują meble bez uchwytów, czyli otwierane pod naciskiem dotyku. Dobrym materiałem na drzwiczki jest w tym wypadku płyta MDF lakierowana w kolorze ściany łazienki. Jeśli nie chcemy szafki wtapiać w tło i wystrój łazienki, lecz odwrotnie - ma być wyraźnie widoczna, dekoracyjna - wybierzmy materiał o ciekawej powierzchni. Drzwiczki mogą też być fornirowane albo kolorowe i błyszczące. Szafka łazienkowa dostosowana wymiarami do zabudowy stelaża będzie dosyć płytka. Jednak nawet na półkach kilkunastocentymetrowej głębokości można zmieścić wiele łazienkowych drobiazgów. Pamiętajmy też o tym, że stelaż możemy od ściany łazienki odsunąć na odległość większą niż typowe 20 cm. Wymaga to wysiłku i umiejętności od montera, ale jest możliwe, tylko trzeba to uwzględnić w projekcie łazienki. Ścianka instalacyjna będzie wtedy grubsza.  Pozwoli to pogłębić zamontowaną nad nią szafkę, w sytuacji gdy praktyczna strona aranżacji łazienki jest istotniejsza.

Łazienki i praktyczne wnęki

Zabudowa stelaża pogrubia ściany łazienki do pewnej wysokości. Projekty łazienek przewidują różne kombinacje półek, szafek i wnęk. Na przykład można zostawić wąską wnękę na osi sedesu, a po bokach zrobić szafki. Albo odwrotnie - szafkę umieścić na środku, a wnęki po bokach. Taka pionowa kompozycja powinna oczywiście współgrać z resztą łazienki. Wnęki - dekoracyjne lub praktyczne - można utworzyć także po bokach stelaża, na przykład między sedesem a bidetem, albo przy dostawionej do murka wannie. Zwykle przy podłodze po jednej stronie stelaża biegnie rura kanalizacyjna do pionu, dlatego rzadko można zrobić symetryczne wnęki do samej podłogi. Ale kompozycja wnęk niekoniecznie musi być symetryczna. Ich liczba, wielkość i kształt to sprawa indywidualnej koncepcji. Wnęki w łazience mogą też być pomysłowe albo nietypowe, na przykład otwarte od góry, albo ukryte za panelem zlicowanym z zabudową i dostępne z boku. Ile łazienek, tyle pomysłów. Aranżując łazienki warto puścić wodze fantazji!

Projekty łazienek: dekoracyjna wnęka

Wystarczy powiesić szafkę wyżej nad ścianką instalacyjną, żeby uzyskać zupełnie inny efekt w aranżacji łazienki. Przestrzeń pomiędzy górną krawędzią zabudowy a spodem szafki staje się wtedy atrakcyjną wnęką. Prjekty łazienek pokazują, że wykorzystanie jej może być różnorakie. Jeżeli mamy zacięcie do rozwiązań nie tylko praktycznych, ale też dekoracyjnych, zamiast trzymać tam perfumy i kremy - możemy ustawić muszle przywiezione z wakacji, kompozycję z kwiatów lub inne dekoracje. Jeśli w spodzie szafki umieścimy lampki i dodatkowo je podświetlimy - uzyskamy przyjemny nastrój łazienki. Możemy też wierzch zabudowy nakryć mleczną szybą, a pod nią umieścić światło. Wtedy nasza dekoracja podświetlona od dołu uzyska niezwykły klimat. (Uwaga! Źródło światła nie może się nagrzewać, czyli możemy zastosować albo świetlówki, albo diody LED). Taka dekoracja łazienki odwróci uwagę od sedesu i możemy się poczuć jak w salonie kąpielowym. Żeby dodać głębi i tajemniczości naszej aranżacji łazienki, na tylnej ścianie umieszczamy lustro - dekoracja się podwaja, a całość daje złudzenie, że tam z tyłu jeszcze coś jest.

Zobacz również

czy ktoś wie z jakiej kolekcji są płytki na 6 zdjęciu??

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Bardzo ciekawy artykuł, fajne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni. Ale jeśli nie ma wnęk, miejsc, gdzie można co nieco upchnąć. Ale jeśli już nie ma takiej możliwości, to trzeba szukać innych rozwiązań. Mnie się podobają meble Noclaf, dzięki kastomizacji możemy sami decydować o tym, jak te meble mają wyglądać.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

"kastomizacja"-co to?

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
REMONT ŁAZIENKI: ile kosztuje i jak go zaplanować. KOSZTORYS remontu
REMONT ŁAZIENKI: ile kosztuje i jak go zaplanować. KOSZTORYS remontu

Każda zmiana w projekcie łazienki wymaga gruntowanego przemyślenia. Łazienka to wnętrze, które ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Projekt łazienki na poddaszu: eklektyczna aranżacja na tle szarej ściany
Projekt łazienki na poddaszu zaskakuje niekonwencjonalną mieszanką stylistyk. Szare ściany i białe deski decydują o ...
Geometria na ścianie: wąska łazienka i płytki we wzory geometryczne
Geometria na ścianie w wąskiej łazience? Czemu nie! Silny motyw geometrycznych płytek z delikatną fakturą ...
Jasna łazienka: projekt łazienki w jasnej tonacji
Nowoczesne łazienki to przede wszystkim jasne, neutralne barwy – biel, beże i szarości. To delikatna, ...
Jak urządzić dużą sypialnię?
Witam, mam do urządzenia dużą sypialnię 5m na 6m, z tym że jedną całą ścianę zajmują okna i balkon. Na przeciwko okna z boku sa drzwi. Mam...
Monika Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 13604 osoby
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na nowoczesną łazienkę z umywalką podwójną

  Umywalka podwójna zrealizowana na wymiar przez manufakturę Luxum, z szufladami obłożonymi naturalnym fornirem. Taką umywalkę łatwo jest dostosować do wnęk i na potrzeby konkretnego miejsca.

 • Umywalka, ceramika, wanna

  Witam, chciałbym przedstawić mój pomysł na wyposażenie łazienki w tak modny sposób jakim jest beton architektoniczny przy nowych trendach ma to innowacyjne zastosowanie.

 • Mój pomysl na toaletkę

  Nowoczesna toaletka MAKEUP do mieszkania w stylu LOFT. Jako blat zostało wykorzystanie szkło. Toaletka z betonu architektonicznego, całość stanowi napis MakeUp. Zdjęcie wykonane w dopiero urządzanym mieszkaniu.