Łazienka na poddaszu - ustawiamy sprzęty

 Łazienka na poddaszu

Fot. Mariusz Bykowski

Łazienka na poddaszu może mieć niepowtarzalny klimat. Najważniejsze jednak, żeby wnętrze było wygodne. Podpowiadamy, jak w łazience pod skosami ustawić wannę, umywalkę, sedes.

Użytkowe poddasze to najczęściej prywatna strefa domu przeznaczona przede wszystkim na sypialnie. Na łazienki na poddaszu często zostaje mało miejsca. Tymczasem łazienkę pod skosami trudniej urządzić niż sypialnię. W sypialni łóżko uda się korzystnie ustawić choćby po kilku próbach. Urządzenie łazienki na poddaszu zaś trudno zmienić. Decydujemy się na nie, instalując wannę, umywalkę, sedes, kabinę natryskową. Skosy zwykle w tym przeszkadzają i aranżację łazienki trzeba do nich dostosować.

Wysokość łazienki na poddaszu

Oglądając plany wnętrza domu, trudno się zorientować, czy łazienkę na poddaszu uda się wygodnie urządzić. W zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczona jest czasem granica wysokości 190 cm – wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można stanąć, jaką powierzchnię zajmują niższe fragmenty wnętrza na poddaszu. Nie zawsze jednak jest to wyraźnie pokazane. Nie dajmy się zwieść, oglądając tylko rzut poddasza. Najwięcej o możliwości aranżacji łazienki na poddaszu powiedzą nam przekroje.

Łazienka na poddaszu: wanna w łazience

Koniecznie musimy mieć swobodę ruchów nad krawędzią wanny, aby bez kłopotu do niej wchodzić. Wygodny dostęp do wanny jest szczególnie potrzebny w łazienkach, z których korzystają małe dzieci.

Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.

 Łazienka na poddaszu

Fot. Agnieszka, Marek Sterniccy

Łazienka na poddaszu: umywalka w łazience

Górna krawędź umywalki jest na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej jednak, gdy jest wyższa. Dopiero jednak ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra. Umieszczając umywalkę pod skosem, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. Przed umywalką potrzebna jest przestrzeń wysokości 2 m. Nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej, bo korzystając z niej, pochylamy się.

NIE PRZEGAP

 Łazienka na poddaszu

Fot. Agnieszka, Marek Sterniccy

Łazienka na poddaszu: pralka w łazience

Typowa pralka ma wysokość 85 cm. Korzystanie z tego urządzenia nie wymaga ciągłej pozycji pionowej. Schylając się i wkładając pranie, potrzebujemy przed nią, czyli w odległości 60 cm od ścianki, przy której stoi, co najmniej 150 cm wysokości. W miejscu, w którym się prostujemy, łazienka musi mieć wysokość 2 m.

Każde z urządzeń instalowanych w łazience wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z niego. Należy o tym pamiętać, urządzając przestrzeń pod skosami.

 Łazienka na poddaszu

Fot. Agnieszka, Marek Sterniccy

Ocena: 0
Tekst: Anna Wrońska , Tekst: Jolanta Godlewska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY