Łazienka jak salon. Tapety i lustra w łazience

2008-09-29 2:00

Aranżacja łazienki może zaskakiwać. Tak jak w przypadku tego wnętrza. Kinga postanowiła zrobić ze swojej łazienki mały salon. Gładkie powierzchnie gresu kontrastują z wyrazistym, pałacowym wzorem tapety o aksamitnej fakturze. Łazienka zyskuje przestronność dzięki rozmiarom płytek i taflom lustra. Salonowy charakter łazienki podkreślają meble i detale.

Antidotum na małe rozmiary łazienki miała być przede wszystkim jasna kolorystyka. Aby łazienka wyglądała na większą zrezygnowano z płytek ceramicznych i wybrano gres. Płyty w rozmiarze XXL. Aranżacja łazienki została dokładnie zaplanowana. Duże formaty płytek łazienkowych świetnie się sprawdziły, dodając optycznie przestrzeni wnętrzu. Neutralna baza stworzyła nowe możliwości aranżacji łazienki. Kinga wybrała stonowaną paletę barw, która ma również tę zaletę, że łatwo poddaje się zmianom. Do tego użycie tapety z pałacowym wzorem i duże lustra, a także delikatne dodatki dały efekt łazienki o charakterze salonu.

Łazienka przed remontem

  • Podłoga i ściany łazienki - płytki trzeba było skuć, a powierzchnie wyrównać.
  • Urządzenia sanitarne w łazience - nadawały się tylko do wymiany; prysznic właścicielka postanowiła zastąpić wanną, a w związku z tym przenieść doprowadzenie wody na sąsiednią ścianę.
  • Oświetlenie łazienki - jeden plafon sufitowy nie wystarczał do odpowiedniego doświetlenia pomieszczenia.

Remont łazienki: Krok 1

Na posadzkę wybrano tafle gresu o błyszczącej powierzchni, co również pomaga powiększyć pomieszczenie. Na ściany miał trafić o ton jaśniejszy, matowy gres. Ten, który wydawał się idealny, miał jednak istotny mankament. Imponujący format 60x60 cm trzeba było zmodyfikować do kształtu prostokąta tak, by jednym bokiem dopasować go do wielkości płytek na podłodze. Kinga zdecydowała się skorzystać z pomocy zakładu kamieniarskiego.

Remont łazienki: Krok 2

Prosty układ jednakowych płyt gresu został zrównoważony ceramiką o łagodnej linii. Kształt łazienki podyktował rozmieszczenie sprzętów. Na frontowej ścianie znalazła się zwyczajna, ale duża i wygodna umywalka. Obok, wzdłuż prostopadłej do niej ściany, zmieściła się wanna. Elementy wyposażenia łazienki mają podobnie zaokrąglone krawędzie. Dopasowana do nich armatura – stojąca bateria umywalkowa oraz wannowo--natryskowa – akcentują nowoczesny charakter łazienki.

Remont łazienki: Krok 3

Ponieważ nic tak nie dodaje łazience przestrzeni jak gigantyczne lustra, właścicielka zdecydowała się na zamontowanie dwóch dużych tafli. Niemal identyczne, przymocowane do prostopadłych ścian łazienki pozwoliły uzyskać ciekawy efekt przestrzenny oraz uniknąć płytkowej monotonii. Dzięki zwielokrotnionym odbiciom w lustrach łazienka zyskała wizualnie kilka metrów kwadratowych.

Remont łazienki: Krok 4

Ściany ponad płytami i sufit pokryła farba w odcieniu gresu. Na koniec Kinga zajęła się dekoracją łazienki – na boczną ścianę, wyłożoną płytami tylko do wysokości 60 cm, użyła wodoodpornej tapety. Wyrazisty wzór przełamuje spokojną kolorystykę łazienki i całkowicie zmienia charakter pomieszczenia. Z czysto użytkowej łazienki, wnętrze stało się salonikiem kąpielowym. Kryształowy żyrandol tuż obok halogenowych punktów świetlnych również dodaje wnętrzu pałacowego szyku.

To nam się podoba. Zalety aranżacji łazienki

  • Konsekwentna paleta barw łazienki oparta na beżu, bieli i graficie. Duże, jasne płaszczyzny optycznie powiększają przestrzeń odbijającą się w lustrach, a zawężona gama kolorystyczna ją porządkuje.
  • Zastosowanie dekoracyjnej tapety z modnym wzorem pałacowym tylko na jednej ze ścian łazienki. Mocny, charakterystyczny deseń zdecydowanie przełamuje prosty układ i nieco surowy charakter pozostałych materiałów wykończeniowych. Tapeta jest oryginalnym pomysłem każącym patrzeć na łazienkę na nowo.
  • Wkomponowanie przedmiotów o charakterze pokojowym. Takie elementy jak krzesło, kryształowy żyrandol i świeczniki czynią z łazienki minisalon kąpielowy. Przezroczyste krzesło nie zabiera optycznie przestrzeni. Wykonane z nowoczesnego tworzywa, ma jednak klasyczną formę.
  • Wprowadzenie niewielkich detali w świetlistym odcieniu herbaty. To optymistyczne, ciepłe akcenty. Wnoszą ożywczą energię do monochromatycznego wnętrza łazienki.