Łazienka bez płytek. Ściany, które zdobią łazienki

 Łazienka

Projekty łazienek: łazienka awangardowa - banan dla fana Warhola i garażowa imitacja betonu.

Fot. Piotr Mastalerz

Łazienka nie musi mieć ścian wykończonych płytkami. Obecnie dostępne na rynku farby, czy tapety pozwalają na dowolne urządzanie łazienek. Pokazujemy pomysłowe łazienki, których główną ozdobą są oryginalne ściany. Łazienka z bananem, Wenecją, a może artystyczną grafiką? Zobacz niecodzienne projekty łazienek.

Projekty łazienek mogą być zindywidualizowane nie tylko pod względem wyposażenia, ale także wystroju. Łazienka to miejsce w domu, gdzie możemy sobie pozwolić na wnętrzarskie eksperymenty. Pokazujemy wam łazienki, które nie mają tradycyjnych płytek na ścianach. Zamiast nich pojawiły się grafiki, zdjęcia, malowidła, cegły, tapety i okładziny kauczukowe.

Łazienka z betonem i bananem

Główną dekoracją łazienki projektu Piotra Szweda jest ściana na wprost wejścia, pomalowana na biało i ozdobiona reprodukcją słynnej pracy Andy’ego Warhola. Banan - motyw wykorzystany również na okładce jednej z płyt kultowej nowojorskiej formacji Velvet Underground, w której grali Lou Reed i John Cale, został naniesiony - a jakżeby inaczej - w technice graffiti, przy użyciu szablonów i farb w sprayu. Forma i kolor tego malowidła określiły kolorystykę całej łazienki. Powstała łazienka awangardowa. Intensywnie żółta terakota i dodatki kontrastują z dużymi płaszczyznami cementowych ścian, których surowość urozmaicają chromowane półeczki, dopasowane do zestawu natryskowego. Łazienka podzielona jest na strefy. Przestrzeń kabiny prysznicowej odgradza „niedyskretna”, bardziej loftowa w klimacie zasłona z folii ogrodowej. Projekt łazienki - architektka Małgorzata Baran-Barańska.

 Łazienka

Projekty łazienek: zabawa grafiką na ścianie łazienki.

Fot. Joanna Siedlar

Projekty łazienek: grafika na ścianie i obudowie wanny

Głównym założeniem projektu łazienki utrzymanej w „młodzieżowym” klimacie, autorstwa architektki Jadwigi Hanisz, było wykorzystanie grafik Małgosi „EtBer” Warlikowskiej. Pomysł na dekorację obudowy wanny i ściany łazienki za nią może zainspirować młodych utalentowanych użytkowników łazienki. To opcja wykorzystania własnych prac plastycznych lub ulubionych obrazów. Graficzne nadruki na płytkach zostały wykonane techniką serigrafii - autorską metodą „EtBer” polegającą na nakładaniu kalkomanii na ceramikę. Zapewnia to trwałość wzoru, wysoką jakość rysunku oraz odporność na działanie wody - to szczególnie ważna cecha w urządzaniu łazienki. Całość geometrycznej aranżacji łazienki dopełniają kanciaste dizajnerskie baterie marki Dornbracht.

NIE PRZEGAP

Łazienka i kolaż ze zdjęć

Kolaż ze zdjęć na ścianie łazienki jest bardzo mocnym akcentem. Wymagał więc stonowanej oprawy, stąd jasne płytki do łazienki (takie same na podłodze, ścianach i obudowie wanny) oraz biała szafka. Wrażenie większej przestrzeni w łazience daje rozproszone światło z wielu halogenowych lampek. Iluzję podtrzymują podwieszany sedes i szafka na nóżkach - im mniej elementów dotyka podłogi, tym łatwiej osiągnąć wrażenie przestronności w małej łazience. Zdecydowano się ujednolicić kolory zdjęć zdobiące ściany łazienki, bo cała ich gama na tylu fotografiach wprowadziłaby wizualny chaos w małym wnętrzu. Wybór padł na sepię w połączeniu z fioletem. Tak powstała fototapeta do łazienki, którą przed wilgocią zabezpiecza szklana tafla uszczelniona silikonem. Jest o niebo ciekawszym i praktyczniejszym od kafelków rozwiązaniem - wymaga tylko starannie wygładzonej ściany.

 Łazienka aranżacje

Łazienka i kolaż ze zdjęć.

Fot. Marcin Czechowicz

Łazienka i fototapeta

Fototapeta w łazience, w której jest dużo pary? Dlaczego nie? Musi jednak być zabezpieczona przed wilgocią (laminowana lub jak ta – naklejona na szkło). Sfotografowane z perspektywy weneckie mosty dodały wnętrzu łazienki głębi. Te efekt spotęgowały także lustra (kryją się za nimi półki na kosmetyki). Znakomity pomysł na ożywienie i powiększenie małej łazienki.

 łazienka

Łazienka i fototapeta.

Fot. Jacek Krzyżanowski

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY