Czasem łazienka musi powstać w zupełnie nowym miejscu w domu. Zobacz, jak zrobili to inni i co jest ważne, kiedy chcemy przenieść łazienkę. Gdy łazienkę trzeba zbudować w miejscu, gdzie wcześniej jej nie było, pojawia się wiele pytań i problemów. Oto łazienka 4 m2 umiejscowiona blisko sypialni. W starych domach umiejscowienie łazienki często sprawia problemy. Zdarza się, że z powodu konieczności podłączenia do wspólnych pionów łazienka jest doklejona do kuchni. Ogranicza to powierzchnię obu wnętrz. Taki właśnie problem miał właściciel prezentowanego mieszkania. Dotychczasowa mała łazienka, wciśnięta między korytarz a kuchnię, musiała zniknąć, by umożliwić powiększenie kuchni i połączenie jej z salonem. Nowa łazienka miała się znaleźć w zupełnie innym miejscu, obok sypialni i garderoby. Oczywiście przeniesienie łazienki tam, gdzie nie są doprowadzone woda i kanalizacja, stanowi spore wyzwanie podczas remontu.

Projekt łazienki 4 m2: przeniesienie łazienki w nowe miejsce

W tym przypadku przeniesienie łazienki i urządzenie jej w nowym miejscu było możliwe, dzięki temu, że mieszkanie znajduje się na parterze podpiwniczonego budynku. - Zdecydowaliśmy się na przebicie się z kanalizacją do piwnicy i poprowadzenie rur pod stropem tego pomieszczenia. Dzięki temu mogliśmy uzyskać odpowiednie spadki i doprowadzić kanalizację do głównego pionu budynku – mówi architekt Wojciech Jan Spyra, autor projektu nowej łazienki. Nowa łazienka nie mogła być duża, ponieważ została wygospodarowana z jednego z pokojów. Mimo to na powierzchni łazienki 2 x 2 m udało się zmieścić dużą wannę, umywalkę, miejsce z prysznicem, sedes i ukrytą w ścianie szafkę. Bardzo funkcjonalnie zaplanowano przestrzeń małej łazienki – można wygodnie skorzystać ze wszystkich znajdujących się w niej urządzeń.

Mała łazienka: jak ją funkcjonalnie urządzić

Wanna zajmuje całą jedną ścianę małej łazienki. Nie jest jednak dosunięta do niej, dzięki czemu jej obudowa tworzy poręczną półeczkę. W małej łazience po prawej stronie przewidziano miejsce na natrysk i miskę sedesową. W tak małej łazience zastosowanie tradycyjnej kabiny prysznicowej z brodzikiem zabrałoby zbyt wiele miejsca. Dlatego architekt w projekcie łazienki zdecydował się na zastąpienie brodzika wpuszczonym w podłogę okrągłym podestem z drewna egzotycznego, pod którym ukryty jest odpływ wody. Podobny podest jest pod sedesem. Dzięki zrezygnowaniu z kabiny udało się w małej łazience 4 m2 wygospodarować miejsce na umywalkę. Znajduje się ona na tyle nisko, że nie przeszkadza przy korzystaniu z natrysku. Podobnie jak ukryta w ścianie bateria umywalkowa. Nad umywalką jest duże lustro będące jednocześnie jednym ze skrzydeł drzwiczek szafki na kosmetyki schowanej w ścianie. Drugie skrzydło drzwiczek pokryte jest takimi samymi płytkami jak te na ścianie. Drzwiczki zrobione są ze zwykłej płyty OSB, na którą naklejono płytki i lustro. W małej łazience nie ma pralki. Znalazła się ona w specjalnej szafie w sąsiadującej z łazienką garderobie. Wanna pozbawiona jest tradycyjnej wylewki, ma tylko słuchawkę prysznicową. Wylewka jest ukryta w osłonie przelewu wanny.

Przenoszenie łazienki: ważne podczas remontu

Jeśli zdecydowaliśmy się na przeniesienie łazienki i urządzamy jej wnętrze od podstaw to pamiętajmy, że podstawowy program łazienki to umywalka, WC, wanna lub prysznic. Do swobodnego korzystania ze wszystkich tych sprzętów potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca przed nimi. Na szczęście te „powierzchnie operacyjne” w małej łazience mogą się pokrywać. Do umieszczenia niezbędnych sprzętów wystarczy łazienka ok. 4 m2. Poznaj zasady, którymi trzeba się kierować, planując przeniesienie łazienki w zupełnie nowym miejscu. Łazienka to jedyne pomieszczenie, którego nie można urządzić w dowolny sposób. Trzeba wiedzieć, co można, a czego nie. Co prawda bywają mniejsze łazienki z podstawowym programem, ale budując nową, nie warto fundować sobie ciasnoty. Pomieszczenie łazienki o powierzchni około 4,5 m2 powinno już także pomieścić pralkę. Łazienkę z pełnym programem można zmieścić już na powierzchni 6-7 m2.

Przeniesienie łazienki: ile miejsca na umywalkę, sedes i wannę

Podczas przenoszenia łazienki w nowe miejsce, trzeba dobrze rozplanować jej wyposażenie. Podpowiadamy jakie są podstawowe wymiary i odległości pozwalające na wygonde korzystanie z łazienki. Oto niezbędne informacje, którymi trzeba się kierować przy planowaniu urządzenia łazienki. Sprawdź, jak rozmieścić urządzenia w łazience, żeby działały poprawnie i korzystało się z nich komfortowo.

  1. Umywalka powinna mieć 40-60 cm szerokości i 40 cm głębokości (dostępne na rynku mniejsze są przeznaczone raczej do toalet - da się w nich tylko umyć ręce, ale już z goleniem lub myciem zębów będzie problem). Przyjmuje się, że do swobodnego korzystania z umywalki potrzebujemy przed nią wolnej przestrzeni o wymiarach 100 x 70 cm. Umywalka powinna być odsunięta o 20-30 cm od ściany łazienki, ściany kabiny prysznicowej, parawanu wannowego lub innych elementów ograniczających swobodę ruchu na wysokości łokci. Może natomiast sąsiadować bezpośrednio z urządzeniami niższymi niż 80 cm, bo nie przeszkadzają one w korzystaniu z niej.
  2. Miska ustępowa. Ma najczęściej mniej więcej 40 cm szerokości i jest długa na blisko 55 cm (muszla) + 15-20 cm (stelaż przy muszlach podwieszanych) lub 65-70 cm (w przypadku kompaktu). Przed miską należy pozostawić wolną przestrzeń 80 x 60 cm. Bok sedesu powinien być oddalony od ścian, kabiny prysznicowej, obudowy wanny lub umywalki o minimum 20 cm.
  3. Wanna. Typowa ma 70-80 cm szerokości i 160-180 cm długości (warto pamiętać, żeby dobrać jej długość nie tylko do pomieszczenia, ale też do liczby osób, które będą z niej korzystać. Nie zawsze dłuższa wanna jest lepsza – niższa osoba w zbyt długiej będzie się zsuwać i nie usiądzie wygodnie).