Urządzanie łazienki nie jest prostą sprawą, zwłaszcza jeśli mamy niedużą powierzchnię do użytku, a chcemy w niej zmieścić jak najwięcej sprzętów. Dobry projekt pozwoli nam na cieszenie się świetnie urządzoną łazienką przez lata.

Jak urządzić łazienkę: ergonomia przede wszystkim!

Przy urządzaniu łazienki musimy pamiętać o wygodzie poruszania się w niej. Musimy zapewnić odpowiednią ilość miejsca przed i wokół różnych urządzeń, które się w niej znajdują, by móc wygodnie ich używać. Przed umywalką powinniśmy mieć minimum 70 cm przestrzeni, żeby swobodnie umyć ręce. Podobnie jak przed wanną czy bidetem. Przed toaletą wystarczy nam już tylko 60 cm, ale już przed prysznicem powinno to być około 80 cm, aby móc go bezproblemowo otworzyć i z niego wyjść. Podane wymiary są wymiarami zapewniającymi swobodę, ale jeśli chcemy zwiększyć swój komfort powinniśmy te odległości zwiększyć. Miska ustępowa powinna stać minimum 20 cm od innych urządzeń lub od ściany. Podobnie w przypadku bidetu i umywalki. Jeśli chcemy mieć w łazience również mieć pralkę powinniśmy uwzględnić jej wymiary. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć bardzo wąskie i płytkie pralki. Ich pakowność nie różni się często od dużych pralek, a zajmują o wiele mniej miejsca i wyglądają znacznie zgrabniej, więc będą pasować nie tylko do małej łazienki. Jeśli nie chcemy, by pralka stała na widoku możemy ją zabudować. W sprzedaży dostępne są gotowe meble, pozwalające ukryć pralkę, ale można również zrobić je na zamówienie. Urządzanie łazienki może nam przysporzyć wiele dylematów, dlatego warto skorzystać z porady architekta wnętrz, który pomoże nam w aranżacji tego problematycznego pomieszczenia.

Jak urządzić łazienkę: styl, kolor i dodatki

Przy aranżacji łazienki nie powinniśmy kierować się obecnie panującą modą, lecz naszym gustem i potrzebami. Wtedy będziemy w stu procentach zadowoleni z efektu i z pewnością wystrój nie znudzi nam się szybko. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na konkretny styl najlepiej jest postawić na neutralną bazę w postaci białych, szarych czy beżowych kafelków i do nich dobierać modne dodatki i akcesoria. Gdy drobiazgi nam się znudzą łatwo będziemy mogli odmienić naszą łazienkę. Dobry projekt łazienki powinien uwzględnić także pewne zasady w kwestii kolorystyki. Z pewnością powinniśmy pamiętać, by do małej łazienki nie wprowadzać bardzo ciemnych, pomniejszających optycznie barw i zbyt dużych wzorów na tapetach czy kafelkach. Duże łazienki pozwalają na większe możliwości aranżacyjne, ale w nich też nie powinniśmy przesadzać na przykład z ilością dodatków czy kolorów, by nie stworzyć wrażenia chaosu. Dzięki umiarowi i trzymaniu się zasad ergonomii aranżacja łazienki z pewnością będzie udana i zachwycająca.