Mając do dyspozycji niewielkie fundusze na urządzenie łazienki i pragnąc stworzyć wnętrze nie tylko  funkcjonalne, lecz także ładne, spróbujmy niekonwencjonalnie zacząć proces projektowania. Wiadomo, że w projekcie łazienki jest pewne minimum wyposażenia, które musi się w niej znaleźć: sedes, umywalka i miejsce do mycia – natrysk lub wanna. Pozostałe sprzęty, materiały do wykończenia ścian i podłogi są już dodatkami, które czynią łazienkę wygodniejszą, nadają jej charakter, ale nie stanowią o jej istocie.

Projekt łazienki: tanio urządzaj łazienkę

Nie zaczynajmy więc od wybierania materiałów wykończeniowych na ściany i podłogi, choć to one będą potrzebne w pierwszej kolejności, tylko spróbujmy skompletować urządzenia. Nie musimy ich od razu kupować, wystarczy, że dokonamy wyboru – będzie to miało jeszcze jedną zaletę – ułatwi zaplanowanie pozostałych prac, na przykład dobranie wielkości płytek i ich układu. Spróbujmy z ogromnej oferty ceramiki łazienkowej wybrać podstawowe urządzenia. Nie upierajmy się, żeby były z jednej kolekcji, od jednego producenta. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę, by były jednorodne stylistycznie – nie należy wybierać umywalki w kształcie muszli i do tego kubistycznego sedesu. Postarajmy się za to skompletować armaturę z jednej serii.

Tanie urządzanie w projekcie łazienki

Mając pierwsze wybory za sobą i wiedząc już orientacyjnie, jakie fundusze pozostały nam do dyspozycji, możemy zająć się dopracowaniem stylu wnętrza. Z dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych największy wybór wzorów przy dużej różnorodności cenowej oferują nam producenci płytek: glazur, terakot i gresów. Możemy  zminimalizować ilość kafli na ścianach do dwóch miejsc szczególnie narażonych na wilgoć – przy umywalce i nad wanną. Na ścianach bez płytek oraz suficie połóż zmywalną farbę przeznaczoną do pomieszczeń wilgotnych – dobrą i niekoniecznie najdroższą.

Po ustaleniu rodzaju sprzętów, sposobu wykończenia ścian i podłóg pozostało nam już „tylko” dobranie mebli, oświetlenia i drobnych akcesoriów  łazienkowych, tak aby pomieszczenie stało się w pełni funkcjonalne i spójne estetycznie. Jeśli mamy ograniczone fundusze, może się okazać, że meble typowo łazienkowe nie będą w zakresie naszych możliwości finansowych. Warto więc poszukać rozwiązań nietypowych, tańszych, które przy okazji mogą nadać łazience niepowtarzalny charakter. Możemy korzystać z innych rodzajów mebli, które nadadzą się do łazienki – będą odporne na wilgoć. Lub też przyciąć drewniany blat pod umywalkę, dobrać do niego nogi i połączyć poręcznymi półkami.