Choć trudno w to uwierzyć... Polska jest zagrożona deficytem wody. W naszym kraju na jedną osobę przypada około 1600 m³ wody rocznie, podczas gdy średnia europejska wynosi 4500 m³. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W Europie jest ich ponad 100 mln.* Wniosek z powyższego? Szkoda marnować wodę. Z kapiącego kranu (co 3 sekundy – kropla) po godzinie uzbiera się jej prawie szklanka. 3-minutowe mycie zębów przy odkręconej wodzie to strata 15–30 l. Natomiast przez nieszczelną spłuczkę do toalety może spłynąć nawet 216 l w ciągu doby. Oszczędzanie wody w domu najlepiej zacząć od naprawy drobnych usterek hydraulicznych. Weź pod lupę baterie w kuchni i łazience. Sprawdź szczelność pralki, zmywarki i spłuczki WC. Być może sprzęty wymagają wymiany? Jeśli tak, podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, wybierając nowe.

Jak oszczędzać wodę? Po kolei

Możliwości masz wiele – od przykręcania kranu po zakup ekologicznych baterii i zmywarki. Jednak najbardziej spektakularne efekty osiągniesz, łącząc cztery poniższe zalecenia.

1. Wymień baterie. Najlepiej na takie z wylewką z perlatorem lub aeratorem (napowietrzają wodę, dzięki czemu strumień wydaje się mocniejszy). Rozejrzyj się za ekologicznymi modelami o klasie przepływu Z – z ogranicznikiem, który zmniejszy wypływ wody nawet do 5 l na minutę. Łatwiejszą obsługę, a tym samym większe oszczędności wody, zapewniają baterie jednouchwytowe, bezdotykowe, termostatyczne czy z kilkoma stopniami regulacji siły strumienia.

2. Myj z głową. Gdy nie potrzebujesz wody w danej chwili, zakręcaj kran. Pomoże ci w tym np. przycisk pauza/stop. Nie możesz oduczyć dzieci „lania wody”? Bateria z blokadą wypływu (po ustalonym czasie) lub światłem sygnalizującym „marnotrastwo” powinna zmienić nastawienie domowników do kwestii oszczędzania. Zamiast długiej kąpieli w wannie pełnej wody – częściej wybieraj prysznic. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie, nie rób tego pod bieżącym strumieniem (zużywasz wtedy 60–90 l). Napuszczaj wodę do zlewozmywaka. O ile to możliwe, zainwestuj w zmywarkę. Na rynku dostępne są modele potrzebujące na jeden cykl mycia zaledwie 5,8 l wody (wykorzystują wodę z ostatniego płukania do wstępnego mycia w nowym załadunku).

3. Działaj grupowo i celowo. Zanim uruchomisz zmywarkę lub pralkę, zbierz większy załadunek.
Usuń z talerzy resztki jedzenia (nie płucz ich pod bieżącą wodą, ewentualnie przetrzyj mokrą gąbką). Ustawiaj urządzenia na programy eko. Nie wrzucaj do toalety rzeczy, które powinny  wylądować w koszu na śmieci – unikaj spłukiwania muszli, jeśli nie jest to potrzebne. 4. Stosuj recykling. Roztopiony lód po rozmrożeniu lodówki lub wodę po ostatnim płukaniu naczyń możesz wykorzystać np. do podlewania kwiatów na balkonie lub sprzątania.

Co lepiej wybrać: prysznic czy kąpiel?

Prysznic czy kąpiel? Pod kątem oszczędności wodnych wygrywa prysznic. Na 3-minutowy natrysk zużywasz ok. 30 l wody, na kąpiel ok. 180  l. Napełniając wannę, nie czekaj, aż woda płynąca z kranu osiągnie pożądaną temperaturę. Zamknij odpływ już na starcie. Zmniejszysz nieco zużycie H2O. Na zdj. niżej deszczownia Raindream z funkcją Rain, od 369 zł, Roca n Natrysk standardowy czy z termostatem? Ten drugi gwarantuje stałą, wybraną przez ciebie temperaturę. Chroni przed ewentualnym poparzeniem. Po odkręceniu wody, nie musisz ustawiać temperatury od nowa. Zaoszczędzony czas oraz cenne krople możesz przeznaczyć od razu na prysznic. Słuchawka jedno- czy wielofunkcyjna? Im więcej rodzajów strumienia w główce prysznica, tym większa szansa na mniejsze zużycie wody. Przecież nie zawsze masz ochotę na mocny natrysk, prawda? A tak... gdy spada na ciebie delikatny deszcz napowietrzony bąbelkami powietrza, przy okazji oszczędzasz do 50% wody.

Porada eksperta
JOANNA DEC-GALUK
Marketing Manager Roca Polska

Jak oszczędzać wodę?
Z pomocą przychodzi nowoczesna ceramika łazienkowa. Przykład
to miska z kolekcji Kartell by Laufen Rimless wyposażona w technologię
Rimless – funkcjonalna, oszczędna i komfortowa w użytkowaniu
dzięki zredukowaniu powierzchni wewnętrznego kołnierza
miski. To proste rozwiązanie pozwoliło zminimalizować przestrzeń,
w której gromadzą się bakterie, kamień, brud. Utrzymanie czystości
ułatwia też opcjonalna powłoka Laufen Clean Coat, zapobiegająca
osadzaniu się nieczystości na ceramice. Dzięki wydajnemu systemowi
spłukiwania i dystrybucji wody w kilku kierunkach, wystarczy
3/4,5 litra, by dokładnie obmyć całą miskę, co daje 30% oszczędności.
Dla osób chcących sprawdzić indywidualny pomiar zużycia
wody, Roca przygotowała aplikację „Lubię wodę”. Aplikacja
dostępna jest w sklepie Google Play oraz Apple Store.

Firma ROCA jest Partnerem cyklu miesięcznika M jak Mieszkanie.