Jakie cechy powinien mieć industrialny projekt łazienki? Jakie detale są dozwolone i z jakich powinny być materiałów? Podpowiadamy jak w kilku krokach odkryć industrialny potencjał wystroju łazienki!

Industrialne projekty łazienek: beton strukturalny

Beton strukturalny na ścianie i wylewka epoksydowa na podłodze wprowadzą niewymuszony, fabryczny look do wnętrza łazienki. W miejscach najbardziej narażonych na wilgoć czy zachlapanie, warto położyć wielkoformatowe płyty gresowe, w tym również na suficie. Uzyskamy wówczas „efekt bunkra”, który warto przełamać dość obszerną połacią oświetlenia (np. LED).

Industrialne projekty łazienek: instalacje na widoku

Industrialny projekt łazienki jest dla nas o tyle wygodny, że nie wymaga dodatkowych maskownic czy ścianek gipsowych ukrywających konieczną instalację wodociągową. Im więcej rur i zaworów na widoku, tym lepiej. Dla podbicia efektu warto dodatkowo wyróżnić metalowe elementy intensywnym kolorem farb. Na tle monochromatycznych ścian i podłóg będą się prezentować nad wyraz wymownie.

Industrialne projekty łazienek: szorstki urok detalu

Lustra bez ram, choć z ozdobną fazą, są bardzo mile widziane w industrialnych projektach łazienek. Lekka patyna w postaci delikatnych uszczerbków i czarnych przetarć zwierciadła – pożądana. Do tego forma zawieszenia – na łańcuchu lub miedzianym drucie. Wszystko to wpływa na oczekiwany klimat fabryczny w łazience. Jeśli chodzi o armaturę – powinna mieć proste, geometryzujące kształty, bądź nawiązywać formą do sanitariatów technicznych. Umywalni najlepiej wiszące, ewentualnie na metalowym, ażurowym stelażu. Przemysłowe oświetlenie zamiast klasycznych kinkietów to również pomysł trafiony. Do tego pociągnięte wzdłuż ściany, widoczne okablowanie, podkreśli intencyjność świetlnej dekoracji. Zabudowane gniazdka lub włączniki „z pokrętełkiem”, w ceramicznej oprawie wpiszą się w surowy urok wnętrza. Wszelkie pojemniki na kosmetyki ograniczmy do minimum. Jeśli już nie możemy się bez nich obyć, niech to będą aluminiowe osłonki na doniczki bądź bardzo proste, chromowane półki. Kolory powinny być stonowane i monochromatyczne: biel i szarości w zdecydowanej ofensywie. Płytki i glazura typu „metro” warto, aby była opracowana ciemnymi fugami (np. szarymi, dla podkreślenia kształtu płytki). Gdzieniegdzie barwna plama kolorystyczna w postaci żeliwnego, czerwonego grzejnika bądź metalowej kratki wentylacyjnej dopełni industrialny obraz łazienki. Pozostałych dodatków – im mniej tym wiarygodniej.