Sypialnia z łazienką to niezwykle wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Ale czy wanna w sypialni jest tak samo dobrym pomysłem? Dla jednych zlokalizowanie otwartej strefy kąpielowej w sypialni będzie przejawem niezwykłej otwartości i odwagi. Z reguły, sypialnia jest jednym z najbardziej prywatnych wnętrz w domu, gdzie dostęp mają tylko ci upoważnieni. Z uwagi na to można przyjąć, że projekt sypialni z wanną nie jest złym pomysłem. Dla innych jednak, chwile spędzone w gorącej kąpieli to jedyne momenty samotności i absolutnego odprężenia. Dlatego też marzymy by chociaż wtedy zostać sam na sam ze sobą samym.

Projekt sypialni: ekstrawagancja czy luksus?

O ile sypialnia z łazienką dla nikogo nie jest już zaskoczeniem, o tyle wanna w sypialni zakrawa o trudne do pojęcia dziwactwo ludzi nowoczesnych. Dla jednych jest ona właśnie dowodem na nowoczesną postawę i absolutną otwartość, jednak dla innych będzie zamachem na naszą prywatność. Sypialnia, jako jedno z najbardziej intymnych miejsc domu, jest wnętrzem do którego dostęp mają nieliczni. Z uwagi na to, projekt sypialni z łazienką mógłby wydawać się całkiem pomysłowym rozwiązaniem. Po przeciwnej stronie barykady staną jednak Ci, dla których chwile spędzone w gorącej kąpieli, przy blasku świec i lampce wina są absolutnie nie do przecenienia, gdyż pozwalają na absolutne odcięcie się od rzeczywistości i oddanie się chwili błogiego lenistwa.

Otwarta strefa kąpielowa: wanna w sypialni

Podjęcie decyzji o projekcie sypialni z wanną wymaga uwzględniania kilku niezwykle ważnych kwestii. Po pierwsze – zwróćmy uwagę na wielkość wnętrza pod aranżację. Powierzchnia pomieszczenia musi pozwalać na zaaranżowanie dwóch stref – kąpielowej i sypialnianej, które będą miały zagwarantowane odpowiednią ilość miejsca. Nowoczesne projekty sypialni lokalizują strefę kąpielową, czyli wannę w centralnym punkcie wnętrza, w przytulnym kąciku, lub – wersja dla mnie odważnych – za niewielkim przepierzeniem, np. stylowym parawanem bądź ażurową ścianką. W przypadku wanny w sypialni niezwykle ważne jest zapewnienie dobrej wentylacji. W ten sposób unikniemy niekomfortowej sytuacji, kiedy strefa sypialnia będzie bez przerwy mokra i wilgotna. Ważny jest także dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych – wybierzmy odporną na wilgoć farbę do ściany, a także pamiętajmy o odpowiednim zaimpregnowaniu podłogi w sypialni. Mając na uwadze wszelkie konieczne warunki do spełnienia przy projektowaniu wanny w sypialni pamiętajmy, że taki projekt sypialni musi być przemyślany, absolutnie bez zarzutu.

Sypialnia z łazienką: o czym warto pamiętać?

Decydując się na nieco mniej ekstrawagancki projekt sypialni i lokalizując w jej wnętrzu łazienkę za niewielką przesłoną, należy pamiętać o kilku wytycznych, które zagwarantują nam wnętrze nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim estetyczne. Sypialnia z łazienką to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Możemy zdecydować się na sypialnię z łazienką całkowicie zamkniętą, bądź taką za częściowym przysłonięciem. Nowoczesnym rozwiązaniem będzie oddzielenie strefy kąpielowej od strefy sypialnianej za pomocą tafli szkła. Lokalizując łazienkę w sypialni pamiętajmy, że toaleta powinna zostać jednak zaprojektowana w całkowitym zamknięciu. Jeśli zdecydujemy się na częściowe otwarcie sypialni na strefę łazienki pamiętajmy także o tym, że zastosowane w obydwu wnętrzach materiały powinny być identyczne lub co najmniej podobne. Takie rozwiązanie zagwarantuje nam spójną aranżację sypialni z łazienką i nie będzie stwarzało wrażenia chaosu w projekcie wnętrz.