Drzwi łazienkowe. Jak wybrać dobre drzwi do łazienki?

2018-08-10 16:59

Drzwi w mieszkaniu to ważny element aranżacji, które wybieramy, kierując się najczęściej ich wyglądem. Jednak jeden ich rodzaj zasługuje na szczególną uwagę nie tylko pod względem designu, lecz także funkcjonalności – to drzwi łazienkowe. Przeczytaj, jak wybrać ładne i praktyczne drzwi do łazienki.

Spis treści

  1. Idealne drzwi łazienkowe
  2. Sposoby otwierania drzwi łazienkowych
  3. Drzwi do łazienki – budowa skrzydła

Zazwyczaj w całym mieszkaniu do każdego pomieszczenia prowadzą identyczne drzwi – również do łazienki. Zanim jednak wybierzemy cały komplet, zwróćmy szczególną uwagę na te ostatnie. Dlaczego? Ponieważ muszą one spełniać kilka warunków. Jest to na tyle ważne dla naszego bezpieczeństwa, że zostało uregulowane prawnie. Jakie więc powinny być drzwi do łazienki?

Idealne drzwi łazienkowe

Przepisy podają trzy warunki, które muszą spełniać drzwi do łazienki.

Po pierwsze, powinny otwierać się na zewnątrz. Przepis ten powstał ze względu na to, że często w tym pomieszczeniu znajduje się instalacja grzewcza, np. piecyk gazowy. Poza tym taki sposób otwierania jest bezpieczniejszy w razie potrzeby wejścia do łazienki, gdy istnieje podejrzenie, że osoba w niej się znajdująca zasłabła.

..  Jak urządzić wąską łazienkę? Porady >>>

Po drugie drzwi łazienkowe muszą mieć otwory zapewniające dobrą wentylację. Cyrkulacja powietrza pomaga odprowadzić wilgoć oraz zapewnia poprawne funkcjonowanie pieca, jeśli ten znajduje się w łazience. Spotykamy cztery systemy wentylacji stosowane w drzwiach łazienkowych:

  • Tuleje wentylacyjne, czyli wywiercone otwory na dole skrzydła, umieszczone w jednym lub w dwóch rzędach. To najprostsze, ale też najmniej skuteczne rozwiązanie, więc gdy w łazience nie ma okna, warto rozważyć inny system wentylacji.
  • Podcięcie – również umieszczone na dole drzwi. To po prostu wycięcie, które sprawia, że między skrzydłem a podłogą jest szczelina. Przepływa przez nią powietrze, zapewniając prawidłową wentylację.
  • Kratka wentylacyjna – zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub metalu, montowana w skrzydle u dołu. Zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, ale często nieestetycznie wygląda (choć to nie jest regułą).
  • Szczeliny wentylacyjne – to stosunkowo nowe rozwiązanie. Szczeliny są prawie niewidoczne, a znajdują się aż na 80% powierzchni drzwi, więc zapewniają bardzo dobrą wentylację.

Po trzecie, ostatnią regulacją prawną dotyczącą drzwi łazienkowych jest ich rozmiar. Otóż ustawodawca określił, że powinny mieć one minimum 80 cm szerokości (często oznaczone w sklepie jako drzwi do łazienki 80). Niestety zdarza się, zwłaszcza w starym budownictwie, że niemożliwe jest zamontowanie aż tak szerokiego skrzydła, więc producenci w swojej ofercie mają również drzwi o szerokości 70 i 60 cm. Oczywiście są też szersze drzwi, np. 90 cm, a niektóre firmy oferują zrobienie ich na dowolny wymiar.

..  Mała łazienka krok po kroku – poradnik >>>

Sposoby otwierania drzwi łazienkowych

Najchętniej wybieramy tradycyjne drzwi uchylne (rozwierane). Otwierają się w prawą lub lewą stronę. Taki system otwierania jest wytrzymały i zapewnia doskonałą szczelność drzwi (zwłaszcza gdy zamontujemy wokół ościeżnicy uszczelkę). Niestety wymagają sporej przestrzeni, by się otworzyć, więc w małych wnętrzach często decydujemy się na drzwi przesuwane (przesuwne). By je otworzyć, przesuwamy je w lewo lub prawo wzdłuż ściany. Dobrej jakości drzwi do łazienki przesuwne posłużą nam wiele lat, jednak bywa, że nie są aż tak szczelne jak te uchylne.

Drzwi do łazienki – budowa skrzydła

Spotykamy dwa rodzaje skrzydeł – tzw. płycinowe lub płytowe. Konstrukcja drzwi płycinowych to najczęściej drewniana (w tańszej wersji drewnopodobna) rama wypełniona płycinami. To tradycyjna metoda budowy skrzydła, często spotykana w kamienicach. Płyciny mogą być drewniane, z płyty meblowej, tworzywa sztucznego, sklejki lub szkła. Szklane wypełnienia w drzwiach łazienkowych stosuje się zazwyczaj w górnej części skrzydła. By zachować intymny charakter pomieszczenia, używa się do tego szkła matowego, nieprzejrzystego. Takie drzwi to dobre rozwiązanie do łazienek bez okna, bo nawet w przypadku awarii prądu w łazience nie jest całkowicie ciemno (oczywiście za dnia).

..  Kabina prysznicowa: jak wybrać dobrą? >>>

Drzwi płytowe również tworzy rama drewniana lub z materiału drewnopochodnego, która jednak jest niewidoczna, gdyż zakrywa ją jednolita, cienka płyta. Rama wypełniona jest tekturą ułożoną w kształcie plastra miodu lub płytą wiórową.

Wyjątkiem są drzwi szklane, gdyż mają jednolitą budowę. Tworzy się je ze wzmocnionego szkła hartowanego, które jest trwałe, odporne na zarysowania i pęknięcia.