Aranżacja odpowiedniego oświetlenia ogólnego łazienki nie jest problemem – w tym przypadku doskonale sprawdza się zarówno powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera, jak i oprawy na zwykłe lub halogenowe żarówki w suficie podwieszanym. Rozwiązań na dodatkowe oświetlenie w łazience jest już znacznie więcej.

Dodatkowe oświetlenie łazienki: oświetlenie lustra

Lustra w łazience nie oświetlamy po to, by je wyeksponować, ale po to, by dobrze się w nim widzieć. Światło wokół lustra powinno być równomierne, oświetlające twarz przeglądającej się w nim osoby bez zbędnych cieni i nie zmieniające kolorów. Z tego względu do oświetlania lustra nie nadają się halogeny, które powodują powstawanie cieni. Najlepiej jest zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra (na wysokości oczu, czyli mniej niż 160 cm od podłogi). Dobrym wyjściem są świetlówki liniowe i kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami, ewentualnie z żarówkami o mocy 60 W (pamiętaj jednak, że tego typu żarówki są systematycznie wycofywane ze sprzedaży). Można też zamontować kilka małych opraw na górną krawędzią i po obu stronach zwierciadła (w odległości 5-10 cm od jego ramy) albo taśmę LED za ramą lub na ramie lustra. Światło przy lustrze powinno mieć chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 5000-6500 K i wskaźniku oddawania barw nawet ponad 90% (minimum to 80%). Takie światło najlepiej odzwierciedli twoją twarz i pozwoli ci dostrzec wszystkie detale podczas wykonywania makijażu czy golenia.

Dodatkowe oświetlenie w łazience: oświetlenie strefy kąpielowej

Światło o ciepłej barwie (o temperaturze barwowej poniżej 3000 K) sprzyja odprężeniu, dlatego najlepiej nadaje się do oświetlenia strefy kąpielowej. Dobrze, żeby źródła światła nad wanną nie były widoczne, by nie oślepiały kąpiącej się osoby. Odpowiednie będą oprawy wykorzystujące jako źródła światła diody LED. Listwy czy punkty z diodami nie wymagają żadnej oprawy i można je ukryć w elementach architektury. Można też zastosować kinkiety, kierujące światło na sufit albo tworzyć szczeliny świetlne, w których umieszczone są świetlówki.

Dodatkowe oświetlenie łazienki: funkcja dekoracyjna

Dodatkowe oświetlenie łazienki może również spełniać funkcję czysto dekoracyjną. Sprawdzonym sposobem na ciekawe oświetlenie jest ukrycie źródła światła za osłonami – w przysłoniętym dodatkową warstwą suficie podwieszanym, we wnękach, szafkach, podstawach wanien albo nawet w podłodze.