Toaleta przeznaczona jest dla gości i robi na nich duże wrażenie. Właściciele lubią to pomieszczenie za to, że odróżnia się od innych wnętrz w mieszkaniu, które są bardzo stonowane. – Wchodzisz i mówisz wow! I taki też miał być efekt końcowy w aranżacji toalety. Jeśli mamy oddzielną toaletę w domu, można zdecydować się na efektowny i oryginalny wystrój tego pomieszczenia.

Aranżacja toalety: wzorzysta tapeta

Aranżacja toalety jest efektowna i funkcjonalna. Wzorzysta, kolorowa tapeta marki Harlequin miała nawiązywać kolorystycznie do koloru fioletowego. Wzory na ścianie i zabudowie spowodowały, że „zniknęły” szafki, w których ukryta jest np. pralka. Jeśli dopiero urządzasz mieszkanie warto na oddzielne WC przeznaczyć małe pomieszczenie oddalone od salonu. Toaleta zasługuje na ładne drzwi, jednak powinny zapewniać dyskrecję. Zrezygnuj raczej ze szklanych. Zaskocz gości mile wystrojem toalety. Aranżacja WC może nawiązywać kolorami i stylem do dziennej części domu. Ale urządzając toaletę można też popisać się poczuciem humoru. W takim miejscu jest ono szczególnie dobrze odbierane.

Jak urządzić toaletę

Urządzając toaletę w mieszkaniu warto pochować różne elementy wyposażenia. W niewielkim wnętrzu toalety liczy się każdy centymetr. Jak dobrze wykorzystać przestrzeń w WC? Jak stworzyć wygodną pralnię? Gdzie zaaranżować w toalecie najlepszy schowek? Jeśli układ toalety w domu jest prosty i pomieszczenie WC nie ma wnęk, skosów itp., najlepszym miejscem pozostaje przestrzeń pod umywalką i nad zabudową WC. W takich miejscach idealnie mieszczą się szafki. Szczególnie te projektowane na zamówienie, ponieważ wykorzystują każdy wolny centymetr.

Co się sprawdza we współczesnej toalecie? Najważniejsza jest ergonomia. Coraz więcej firm wprowadza na rynek urządzenia wielofunkcyjne, takie jak bidet połączony z miską wc (Geberit) albo miska z umywalką, w którym woda zużyta do mycia rąk jest przeznaczona do spłukiwania toalety (Roca). Takie wyposażenie sprawdzić się szczególnie w małej toalecie. Kolorystyka ceramiki toaletowej pozostaje niezmiennie biała i czarna. Białe urządzenia oferują wszyscy producenci na rynku. Czarne można znaleźć w ofercie firm Villeroy & Boch, Cielo, czy Flaminia.

Gdzie schować pralkę - w aranżacji toalety czy w łazience? Jest kilka możliwości ukrycia pralki w zabudowie łazienkowej. Najczęściej w małych łazienkach czy oddzielnej toalecie umieszcza się ją pod blatem, w jednej linii z zabudową umywalki. Do takiego rowiązania nadają się urządzenia wolnostojące. W przypadku pralek pod zabudowę blat nad pralką musi być dość szeroki – co najmniej 60 cm (pralki pod zabudowę mają ok. 57 cm głębokości). Jeżeli zależy nam na ukryciu pralki, a nasza łazienka jest większa, możemy zrezygnować z pralki otwieranej od frontu. Z pomocą architekta ukryjemy urządzenie w wysokiej zabudowie. Przestrzeń, która powstanie nad pralką jest idealna na półki czy szuflady, w których pochowamy detergenty i kosmetyki.