Urządzając małą łazienkę, przede wszystkim należy postawić na odpowiednią kolorystykę i właściwe zagospodarowanie przestrzeni. Istnieją jednak triki, które pozwolą ci na aranżację łazienki o niewielkim metrażu, nie wymagając przy tym zbyt dużych kompromisów aranżacyjnych.

Mała łazienka: przede wszystkim triki optyczne!

Podczas urządzania małej łazienki, przede wszystkim należy pamiętać o wizualnych sposobach na powiększenie przestrzeni. Najpopularniejszym trikiem optycznym jest połączenie białej zabudowy z jasnymi ścianami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet najmniejsza łazienka wydaje się jasna i przestronna. Jednak niekoniecznie musimy ograniczać się do jasnych kolorów – jeśli wolimy ciemne, wybierzmy lśniące materiały (lakierowana płyta MDF, błyszczące płytki ceramiczne), które powiększą optycznie pomieszczczenie. Doskonałym wyjściem jest również odpowiednio dobrana fototapeta (na przykład ze zdjęciem uliczki w perspektywie), która stworzy tak potrzebne w małej łazience wrażenie głębi. Przestrzeń można powiększyć wizualnie także przy pomocy lustra, a im większa tafla, tym lepiej.

Mała łazienka: kabina prysznicowa czy wanna?

Dysponując małą przestrzenią, raczej trzeba zapomnieć o kąpielach w pianie i postawić na prysznic. Najlepiej umieścić go w rogu, a w przypadku bardzo wąskiej łazienki – „zamknąć” nim przestrzeń między ścianami. Na tusz musimy przeznaczyć minimum 70x70 centymetrów. W takiej sytuacji warto zrezygnować z kabiny i osłonić miejsce kąpieli zasłonką. Zapewni nam to większą swobodę ruchów, a odległości między sedesem i umywalką a zasłonką mogą być mniejsze niż w przypadku tradycyjnej kabiny prysznicowej. Jeśli wolisz prysznic z kabiną, osłoń go gładką taflą szkła bez ozdób – nie będzie ona zagracała wizualnie przestrzeni i dodatkowo dzieliła i tak niewielkie pomieszczenie. Miłośnikom kąpieli w wannie, którzy koniecznie chcą posiadać ten element wyposażenia w swojej łazience, polecamy wanny narożne. Dzięki swojemu kształtowi, mają one większą powierzchnię kąpielową niż prostokątne wanny o tej samej wielkości.

Mała łazienka: sprytne przechowywanie

Meblowanie małej łazienki to chyba najtrudniejsza część jej aranżacji. Przy urządzaniu łazienki o niewielkim metrażu liczy się każdy centymetr, dlatego też meble muszą występować w ograniczonej ilości i być jak najbardziej funkcjonalne. Najlepszym rozwiązaniem są meble łazienkowe na wymiar – idealnie dostosowane do architektury danego pomieszczenia i potrzeb domowników.