Aranżacja łazienki: kabina prysznicowa szansą dla małej łazienki. INSPIRACJE!

Mała łazienka to dużo dylematów. Największym z nich jest: wanna czy kabina prysznicowa? Częściej wybór pada na kabinę prysznicową. Dalej to już „tylko” wybór kształtu kabiny, jej rodzaj, czy z brodzikiem czy bez... Spokojnie, nie taki diabeł straszny jak go malują!

Kabina bez brodzika w małej łazience
Kabina asymetryczna do małej łazienki
Kwadratowa kabina do małej łazienki
Bezprofilowa półokragła kabina do małej łazienki
Zamykana kabina we wnęce w małej łazience

Urządzając małą łazienkę często zastanawiamy się co wybrać: kabinę prysznicową czy wannę? Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez wanny. Jednak małe łazienki rządzą się swoimi nieugiętymi prawami i raczej nie chcą się rozciągać. Stad często wybór pada na kabinę prysznicową. Ale chyba nie jest źle, ponieważ  kabina prysznicowa to oszczędność czasu i wody.

Mała łazienka: wygodna kabina prysznicowa to podstawa

W małej łazience raczej nie mamy szans na osobną wannę i kabinę prysznicową. Musimy coś wybrać. Niestety. A możemy wybierać pomiędzy wanną, tez często mniejszą niż byśmy chcieli, z parawanem, a kabiną prysznicową. Jeśli nie ma w domu małych dzieci, wybór zazwyczaj pada na kabinę prysznicową. Dochodzimy bowiem do wniosku, że lepsza będzie wygodna kabina niż mała i ciasna wanna. Dodatkowa zaletą kabiny prysznicowej jest oszczędność czasu i wody. Najdłuższą kąpiel pod prysznicem trwa ok. 10 minut. W wannie nalewamy wodę przez co najmniej 10 minut. Poza tym podczas kąpieli pod prysznicem zużywamy znacznie mniej wody. Czy zatem prysznic jest naprawdę mniejszym złem czy po prostu dobrym wyborem?

Zobacz: prysznic bez brodzika

Mała łazienka: jaką kabinę prysznicową wybrać?

Skoro wybór padł na kabinę prysznicową musimy jeszcze zdecydować jaki ma mieć kształt, czy ma być z brodzikiem czy bez? Najlepsze kabiny do małych łazienek to te w kształcie ćwiartki koła, popularnie nazywane półokrągłymi, montowane w narożniku małej łazienki lub kabiny umieszczane w jednym krótszym końcu, na całą szerokość. Szczególnym przypadkiem kabiny półokrągłej jest kabina pięciokątna. Zajmują one najmniej miejsca. Kabiny prostokątne na szerokość łazienki poprawiają proporcje łazienek długich i wąskich. Kabiny narożne dodatkowo mogą być całe przeszklone lub mogą być wydzielone trzema ścianami – wtedy tylko ze szklanymi drzwiami. Kabiny szklane mogą być bezprofilowe, tylko z uszczelkami lub z widocznymi metalowymi bądź z tworzywa sztucznego profilami. Kabiny bezprofilowe są bez wątpienia ładniejsze, jednak dużo droższe. Inną rzeczą nad którą trzeba się zastanowić, to czy wybieramy kabinę z brodzikiem czy bez? I tu zdania także są bardzo podzielone. Modne ostatnio stały się kabiny presznicowe bez brodzików, z posadzką wyłożoną płytkami ceramicznymi bądź kamieniem. Trzeba wtedy pamiętać o zachowaniu właściwego spadku w kierunku odpływu, co nie zawsze ładnie wygląda w przypadku płytek wielkoformatowych. Trzeba również pamiętać o tym, żeby płytki w kabinie nie były śliskie. Wadą takiego rozwiązania jest także utrzymanie fug w czystości. Znacznie łatwiej jest umyć brodzik, który dodatkowo jest znacznie bezpieczniejszy niż płytki. Brodziki mogą być zlicowane z poziomem podłogi, nieznacznie (3-5cm)wyższe niż podłoga lub całkiem wysokie. Oczywiście to co najładniejsze i najwygodniejsze czyli brodziki płaskie są znacznie droższe niż tradycyjne i wysokie. Zanim zaczniemy wybierać kabinę prysznicową do aranżacji małej łazienki musimy też wiedzieć czy w naszej łazience w ogóle da się zamontować odpływ liniowy lub ścienny (czy zmieści się w podłodze syfon)– musimy o to zapytać wykonawcę.

Więcej: wybieramy brodzik idealny

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Yassen Hristov, Radosław Wojnar, materiały prasowe, Konrad Kalbarczyk, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY