Aranżacje łazienek zmieniają się wraz z biegiem lat. Różnicę tę doskonale widać na przykładzie ostatniej dekady. Kiedyś łazienki były miejscem przeznaczonym do wykonywanie zabiegów higienicznych, charakteryzując się przede wszystkim funkcjonalnością. Od tego czasu wiele się zmieniło i nowoczesne łazienki są miejscami relaksu i odpoczynku, a oprócz funkcjonalności aranżacje wyróżniają się również estetyką i dbałością o szczegóły.

Sprawdź też: wybieramy baterie do kuchni i łazienki ZOBACZ MODELE >>>

Aranżacja łazienki: elementy, które muszą znaleźć się w każdej łazience

Urządzanie łazienki zaczynamy od wyboru płytek. Większość nowoczesnych łazienek przybiera neutralne, ponadczasowe barwy takie jak: biel, beż i szarość. W aranżacjach nie brakuje również kontrastowej czerni i mocnych kolorów, które pojawiają się głównie w roli dodatków. Kolejnym ważnym elementem w wyposażeniu łazienek jest wybór armatury. Te elementy aranżacji są bardzo ważne i warto poświęcić więcej czasu na ich wybór. Dzięki ogólnodostępnym nowinkom technicznym oprócz tradycyjnych baterii do wyboru mamy również systemy podwieszane, podtynkowe, deszczownie i odpływy liniowe. Wybierając armaturę łazienkową oprócz funkcjonalności i nowoczesnego wzornictwa coraz częściej zwracamy uwagę również na rozwiązania pozwalające na oszczędność wody. Urządzając łazienkę obowiązkowo powinniśmy zadbać o dodatki, które dopełniają każde wnętrze. W łazience nie może zabraknąć dozownika na mydło, szczotki do WC czy uchwytu na papier.

Ekspert Ferro radzi: Jak zmieniają się nasze łazienki?

Na przestrzeni kilkunastu lat wizerunek łazienki uległ znaczącym przeobrażeniom w zakresie wzornictwa, materiałów, zastosowanych technologii i funkcjonalności. Łazienki stały się tak samo ważne jak inne pomieszczenia w domu - zyskały większą powierzchnię, więcej światła, w wersji luksusowej połączono je nawet z sypialnią. Po zachwycie bogactwem form i kolorów nadeszły trendy polegające na maksymalnym upraszczaniu i geometryzacji. Ergonomia i funkcjonalność zyskały na znaczeniu, także w aspekcie rozwiązań adresowanych do coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa i osób niepełnosprawnych. Powoli dociera do nas również, że nasza woda jest nie tylko droga, ale równocześnie jej zasoby maleją, stąd szybki rozwój armatury oszczędzającej żużycie wody zarówno w domach, jak i miejscach publicznych.

Michał Kopeć - Kierownik Marketingu ds. Rozwoju Produktów Ferro S.A.