Planując remont łazienki dobrze przemyśl wybór wyposażenia. Sedes do niedawna wstydliwie ukrywany w osobnym wc zyskuje równorzędną pozycję z innymi łazienkowymi sprzętami. W  towarzystwie starannie dobranych urządzeń przestaje być jedynie smutnym sprzętem sanitarnym, ale podobnie jak one może być również ozdobą łazienki. Z nowoczesną aranżacją łazienki kojarzy się sedes podwieszany zamontowany na stelażu, którego głównym atutem, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi kompaktami, jest właśnie estetyka.

Aranżacja łazienki: stelaże instalacyjne

Są osoby, którym sedes stojący wydaje się bardziej stabilny, daje większe poczucie bezpieczeństwa – czują się niepewnie, korzystając z urządzenia podwieszanego. Jednak nie ma obaw – dzięki wytrzymałej konstrukcji stelaża wiszące miski ustępowe wytrzymują obciążenia do 400 kg. Warto też wiedzieć, że wysoka wytrzymałość stelaży dotyczy zarówno tych przeznaczonych do zabudowy ciężkiej (po obmurowaniu), jak i lekkiej (szkieletowej).

Aranżacja łazienki: sedes powieszany

Łazienka, w której zastosowano sedes podwieszany, robi wrażenie bardziej uporządkowanej, przestrzeń jest czysta i czytelna. Takie rozwiązanie w aranżacji łazienki wpisuje się w silny trend do chowania sprzętów, przedmiotów, a przede wszystkim elementów instalacji. Wnętrze łazienki staje się mniej techniczne, łatwiej łączy się z innymi częściami domu, np. z sypialnią. Również przycisk umieszczony w jednej   płaszczyźnie z okładziną ściany sprzyja podejściu minimalistycznemu.

Aranżacja łazienki: podiweszane wc

Gdy sedes jest podwieszany, łatwiej umyć urządzenie – cała powierzchnia miski jest dostępna. Nie bez znaczenia jest to, że pełna zakamarków część z podejściem kanalizacyjnym, który w sedesie stojącym utrudnia jego mycie, jest schowana pod zabudową stelaża. Podwieszenie w odległości 15-20 cm dolnej krawędzi miski od posadzki sprawi ponadto, że możliwe jest dokładne wyczyszczenie podłogi pod muszlą.

Aranżacja łazienki: 3 sposoby na sedes

W aranżacji łazienki podwieszany sedes możemy umieścić w różnych miejscach, nam spodobały się 3 pomysły (inspiracje znajdziecie w GALERII ZDJĘĆ).

Aranżacja łazienki: sedes w kącie. Za pomocą specjalnych stelaży narożnych lub wsporników urządzenie można zamontować w narożniku łazienki.

Aranżacja łazienki: sedes w roli głównej. Miejsce stelaża instalacyjnego można ukryć lub przeciwnie – wyeksponować, obudowując go płytkami w innym kolorze.

Aranżacja łazienki: sedes z bidetem do pary. Oba urządzenia sanitarne powinny pochodzić z jednej kolekcji. Zamontowanie ich na osobnej ściance podkreśla wyrazistość kompozycji.