Półki do łazienki - jak zrobić półki w ścianie? Zabudowa łazienki krok po kroku

2018-02-14 16:34

Pomysłowe półki do łazienki pozwalają praktycznie wykorzystać miejsce nad WC i zastępują standardowe meble łazienkowe. Jak zagospodarować ścianę np. nad podwieszoną miską ustępową? Jedna z najlepszych odpowiedzi brzmi: półki w ścianie!

Spis treści

  1. Półki do łazienki - jakie mamy możliwości?
  2. Zabudowa łazienki - półki w ścianie i spółka
  3. Praktyczne wnęki i półki do łazienki
  4. Dekoracyjna wnęka w łazience
  5. Przechowywanie w łazience
  6. Półki w łazience, szafki, schowki, blaty... Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Współczesne projekty łazienek uwzględniają nowoczesne wyposażenie. Łazienka coraz częściej jest wyposażona w urządzenia na stelażach. Podwieszane sedesy czy umywalki to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne do łazienki. Stelaże nie tylko utrzymują ciężar ceramiki, ale też zawierają elementy instalacji oraz podtynkowe systemy spłukujące. Po zabudowaniu WC zarówno spłuczka, jak i podłączenie kanalizacji i doprowadzenie wody są elegancko ukryte za ścianką, a to świetnie wpływa na aranżacje łazienek. Widać jedynie urządzenie oraz przycisk do spłukiwania wody. Najczęściej stelaż z podwieszanym sedesem montuje się przy ścianie łazienki. Po zabudowaniu stelaża płytami gipsowo-kartonowymi i wykończeniu płytkami powstaje występ ściany zakończony u góry półką głęboką na kilkanaście centymetrów. Może to być początek różnych ciekawych aranżacji łazienek.

Półki do łazienki - jakie mamy możliwości?

Projekty łazienek zabudowę ukrywającą stelaż często przedłużają na całą ścianę. Gdy toaleta znajduje się we wnęce - a to bardzo częste rozwiązanie - dolny fragment ściany pogrubia się na szerokość wnęki. Robi się tak zwykle w niedużych toaletach gościnnych, w których sedes znajduje się naprzeciwko wejścia. Staramy się wówczas, aby ściana na wprost drzwi wyglądała atrakcyjnie. Nad miską ustępową można wtedy powiesić półki do łazienki dopasowane wymiarami do zabudowy (na przykład szklane), a światło umieścić w zabudowie gipsowo-kartonowej pod sufitem. Aranżacje łazienek o większym metrażu, w których obok siebie stoją różne urządzenia, również magą mieć ścianki instalacyjne poprowadzone wzdłuż całej ściany. Taki murek w łazience stanie się bardzo praktyczną półkę na dekoracje i drobiazgi. Nawet jeśli ukryte w nim stelaże (na przykład do sedesu, bidetu i umywalki) są różnej wysokości, zabudowa powinna to wyrównać. Lepiej uniknąć kilku poziomów w jednym wnętrzu – to zawsze utrudnia aranżacje łazienek, a także rodzi problemy z rozmierzeniem płytek. Najczęściej półka wypada na poziomie około 120 cm, co wynika z popularnej wysokości stelaży do WC. Jeżeli umieścimy nad nią lustro - również na całą długość lub szerokość łazienki - przestrzeń wyda się dużo większa. Są też stelaże niższe - około 85 cm. Górny poziom zabudowy stelaża do miski ustępowej znajduje się wtedy na poziomie blatu umywalki.

Osobnym zagadnieniem w aranżacji łazienki jest wykończenie półki. Mogą to być gładkie, jednolite płytki takie same jak na ścianie łazienki. Można też podkreślić krawędź półki listwą gzymsu lub pasem dekorów. Ciekawy efekt w aranżacji łazienek uzyskamy, kładąc na wierzchu ścianki dekoracyjny parapet, na przykład z drewna lub kamienia. To ostatnie rozwiązanie pojawia się często w eleganckich łazienkach wykończonych naturalnymi materiałami.

..  20 pomysłów na sprytne przechowywanie w małej łazience >>>

Zabudowa łazienki - półki w ścianie i spółka

Projekty łazienek przestrzeń nad ścianką instalacyjną wykorzystują też na szafki łazienkowe zamówione na wymiar. To rozwiązanie praktyczne umożliwiające wygospodarowanie miejsca w łazience na przechowywanie rzeczy - a tego nigdy w domu za dużo. Szafka może zajmować całą ścianę małej toalety. Aranżacje łazienek, w których szafki mają być neutralne, nieprzyciągające wzroku, proponują meble bez uchwytów, czyli otwierane pod naciskiem dotyku. Dobrym materiałem na drzwiczki jest w tym wypadku płyta MDF lakierowana w kolorze ściany łazienki.

Jeśli nie chcemy szafki wtapiać w tło i wystrój łazienki, lecz odwrotnie - ma być wyraźnie widoczna, dekoracyjna - wybierzmy materiał o ciekawej powierzchni. Drzwiczki mogą też być fornirowane albo kolorowe i błyszczące. Szafka łazienkowa dostosowana wymiarami do zabudowy stelaża będzie dosyć płytka. Jednak nawet na półkach kilkunastocentymetrowej głębokości można zmieścić wiele łazienkowych drobiazgów. Pamiętajmy też o tym, że stelaż możemy od ściany łazienki odsunąć na odległość większą niż typowe 20 cm. Wymaga to wysiłku i umiejętności od montera, ale jest możliwe, tylko trzeba to uwzględnić w projekcie łazienki. Ścianka instalacyjna będzie wtedy grubsza.  Pozwoli to pogłębić zamontowaną nad nią szafkę, w sytuacji gdy praktyczna strona aranżacji łazienki jest istotniejsza.

..  30 pomysłów na prysznic do dużej i małej łazienki >>>

Praktyczne wnęki i półki do łazienki

Zabudowa stelaża pogrubia ściany łazienki do pewnej wysokości. Projekty łazienek przewidują różne kombinacje półek, szafek i wnęk. Na przykład można zostawić wąską wnękę na osi sedesu, a po bokach zrobić szafki. Albo odwrotnie - szafkę umieścić na środku, a wnęki po bokach. Taka pionowa kompozycja powinna oczywiście współgrać z resztą łazienki. Wnęki - dekoracyjne lub praktyczne - można utworzyć także po bokach stelaża, na przykład między sedesem a bidetem, albo przy dostawionej do murka wannie. Zwykle przy podłodze po jednej stronie stelaża biegnie rura kanalizacyjna do pionu, dlatego rzadko można zrobić symetryczne wnęki do samej podłogi. Ale kompozycja wnęk niekoniecznie musi być symetryczna. Ich liczba, wielkość i kształt to sprawa indywidualnej koncepcji. Wnęki w łazience mogą też być pomysłowe albo nietypowe, na przykład otwarte od góry, albo ukryte za panelem zlicowanym z zabudową i dostępne z boku. Ile łazienek, tyle pomysłów. Aranżując łazienki warto puścić wodze fantazji!

Dekoracyjna wnęka w łazience

Wystarczy powiesić szafkę wyżej nad ścianką instalacyjną, żeby uzyskać zupełnie inny efekt w aranżacji łazienki. Przestrzeń pomiędzy górną krawędzią zabudowy a spodem szafki staje się wtedy atrakcyjną wnęką. Prjekty łazienek pokazują, że wykorzystanie jej może być różnorakie. Jeżeli mamy zacięcie do rozwiązań nie tylko praktycznych, ale też dekoracyjnych, zamiast trzymać tam perfumy i kremy - możemy ustawić muszle przywiezione z wakacji, kompozycję z kwiatów lub inne dekoracje. Jeśli w spodzie szafki umieścimy lampki i dodatkowo je podświetlimy - uzyskamy przyjemny nastrój łazienki. Możemy też wierzch zabudowy nakryć mleczną szybą, a pod nią umieścić światło. Wtedy nasza dekoracja podświetlona od dołu uzyska niezwykły klimat.

Uwaga! Źródło światła nie może się nagrzewać, czyli możemy zastosować albo świetlówki, albo diody LED.

Taka dekoracja łazienki odwróci uwagę od sedesu i możemy się poczuć jak w salonie kąpielowym. Żeby dodać głębi i tajemniczości naszej aranżacji łazienki, na tylnej ścianie umieszczamy lustro - dekoracja się podwaja, a całość daje złudzenie, że tam z tyłu jeszcze coś jest.

Przechowywanie w łazience

Aby przechowywanie w łazience nie sprawiało kłopotu, potrzebujemy szafek, półek i szuflad. Praktycznym rozwiązaniem w aranżacji łazienki jest połączenie zamykanych szafek łazienkowych z półkami. Wszak nie wszystko mamy na pokaz. Takie rzeczy w łazience jak zapas papieru toaletowego, środki czystości, suszarki i szczotki do włosów, lokówki itp. zawsze trzymamy w ukryciu. Gdzie je przechowywać w łazience? Możemy na nie przeznaczyć szafkę pod umywalką lub szafkę łazienkową wolno stojącą. Kosmetyki i perfumy zostawiamy na widoku, ale nie przesadne ilości. Półka w łazience nie może przypominać tej w drogerii, bo nadmiar rzeczy wprowadza bałagan. W małej łazience najlepiej schować, co się da - niezagracone wnętrze łazienki wyda się nie tylko większe, ale także bardziej eleganckie.

..  7 rzeczy, których nie należy przechowywać w łazience >>>

Łazienkowe szafki poza umywalkową (50-60 cm) nie muszą być głębokie. Wystarczy szafka głębokości 15-20 cm, by spokojnie pomieścić szampony, lakiery do włosów, płyny do kąpieli itp. Ręczniki można schować zwinięte w rulony; zajmą mniej miejsca, a po pierwszym użyciu lekkie zagniecenia znikną. Szafkę łazienkową na rzeczy rzadko używane można powiesić nad drzwiami wejściowymi. Przechowywanie w łazience rozwiążą również meble pokojowe. Oprócz mebli stricte łazienkowych do aranżacji łazienki warto zaangażować sprzęty z pokoju: komody, bufety, konsole, serwantki, etażerki. Potrzeba na nie trochę więcej miejsca w łazience niż na sprzęty w zabudowie, ale mamy przy tym większe pole do popisu dla naszej fantazji. Meble skrzyniowe i wszelkie stoliki możemy przerobić na podstawę do umywalki, pamiętając oczywiście o wodoodpornym wykończeniu blatu.

Z braku szafek łazienkowych uporządkuj wszystko w koszykach, pudełkach czy kubełkach. Mogą być różnej wielkości, ale jeśli chodzi o kolor i kształt powinny stanowić komplet. Trafnie dobrane do wystroju łazienki będą ją zdobiły. Otwarta półka pod umywalką może być także osłonięta roletą lub zasłonką z tkaniny. Ta druga pasuje do łazienki stylizowanej, np. prowansalskiej. Z falbanką, na troczkach, w kwiatki lub gładka zawsze wygląda prześlicznie.

Półki w łazience, szafki, schowki, blaty... Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Meble łazienkowe. Ekspert podpowie jak urządzić łazienkę
Nasi Partnerzy polecają