Zmywarka to urządzenie, które pomoże nam zaoszczędzić nie tylko swój cenny czas i energię, ale także wodę. Najnowsze zmywarki potrzebują ok. 10 litrów wody, by umyć 12 kompletów naczyń. Tymczasem, podczas ręcznego zmywania zużylibyśmy aż do 5 razy wody więcej. Przedstawiamy pomocne rozwiązania i funkcje, które oferują najnowsze modele zmywarek, a także porównujemy 6 zmywarek dostępnych na rynku.

Sprzęt AGD: pomocne funkcje zmywarki

Funkcje zmywarki: więcej miejsca. Kosze Flexi Space pozwalają ustawiać garnki i patelnie w dolnym koszu w takiej pozycji jak talerze. Dysze PowerClean umieszczone na tylnej ścianie zmywarki wymyją je do czysta. Dual Space oznacza, że wysokość górnego kosza można regulować. To pozwala optymalne wykorzystać pojemność dolnego kosza i umieścić w nim nawet bardzo duże naczynia. System FlexiLift to wspomagane podnoszenie lub opuszczanie górnego kosza, dzięki czemu można go przesuwać bez wysiłku, nawet gdy jest całkowicie załadowany. Specjalna dźwignia wspomagająca podnoszenie kosza może też nazywać się rackMatic.

Zmywarka: oszczędność wody i energii. Sensor Control wykrywa wielkość załadunku i dobiera optymalne zużycie wody i energii. AutoFlex pozwala na automatyczne dostosowanie zużycia wody i energii do rodzaju wsadu. Technologia Szósty Zmysł PowerClean – umożliwia usunięcie  najtrudniejszych zabrudzeń z garnków, patelni, blach do pieczenia bez wstępnego mycia ręcznego czy namaczania.

Zmywarka: oszczędność czasu. Vario Speed – funkcja zmywarki przydatna, gdy zależy nam na czasie: skraca cykl zmywania do 50% przy zachowaniu klasy A w kategorii zmywania i suszenia.VarioSpeed Plus – wykorzystując tę funkcję, możemy zredukować czas zmywania nawet o 66%. Nie oznacza to spadku efektywności – naczynia są umyte perfekcyjnie przy możliwie najniższym zużyciu energii elektrycznej. TimeSaver skraca czas trwania cyklu zmywania, tak aby naczynia były gotowe do ponownego użycia w dogodnej dla nas chwili.

Zmywarka: oznaczenia. Wyróżnia się trzy klasy efektywności energetycznej: A+, A++ i A+++. Ta ostatnia jest najkorzystniejsza – oznacza najniższe zużycie prądu. Efektywność zmywania to kategoria, która określa, jak zmywarka radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Oznacza się ją literami od A (najskuteczniej) do G (najsłabiej). Efektywność suszenia – tu również wyróżnia się klasy od A do G. Klasa A oznacza, że wyjmujemy ze zmywarki naczynia zupełnie suche. Wysoka klasa jest ważna w przypadku szkła – gwarantuje, że przedmioty będą bez smug i zacieków.

Zmywarka: mycie intensywne. Strefa Power++ zapewnia optymalne efekty zmywania nawet mocno zabrudzonych naczyń. Strefa Intensywna – uruchomienie tej funkcji zmywarki pozwala na jednoczesne mycie delikatnych naczyń w koszu górnym i silnie zabrudzonych naczyń w dolnym koszu, na który woda jest kierowana pod zwiększonym ciśnieniem.

Zmywarka: ochrona przed zalaniem. Funkcje zmywarki Water Stop, Aqua Safe – pod tymi określeniami kryją się systemy gwarantujące pełne bezpieczeństwo pracy zmywarki i 100-procentową ochronę mieszkania przed zalaniem. Eliminują konieczność zakręcania zaworu doprowadzającego wodę, bo w razie jakiegokolwiek przecieku (nieszczelność urządzenia, pęknięty wąż) dopływ wody natychmiast zostaje przerwany.

Zmywarka: szybkie suszenie. Kryje się np. pod określeniami Dynamic Drying, Power Dry – suszenie może być wspomagane np. przez wymienniki ciepła, wentylatory. Turbosuszenie Zeolith – to system suszenia z użyciem minerału zeolit, który wchłaniając wilgoć, wydziela ciepło, uwalniane do komory zmywarki. Podczas zmywania, pod wpływem wysokiej temperatury, minerał odzyskuje właściwości absorpcyjne i może ponownie uczestniczyć w procesie suszenia. Minerał nie zużywa się – granulki zeolitu działają aktywnie przez cały czas użytkowania urządzenia.