Zmywarka do zabudowy: jak wybrać dobrą? Wymiary, montaż, porady aranżacyjne

2018-09-04 14:17

Zmywarka do zabudowy powinna zostać uwzględniona już na etapie projektu kuchni. To nieco droższa opcja niż urządzenie wolnostojące, ale dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia pozostaje spójna stylistycznie. Na co warto zwrócić uwagę, przeglądając oferty zmywarek do zabudowy?

Spis treści

  1. Zmywarki do zabudowy - ranking , czyli która najlepsza
  2. Zmywarka do zabudowy 45, 60, a może 90 cm, czyli wymiary w roli głównej
  3. Programy w zmywarkach do zabudowy
  4. Montaż zmywarki do zabudowy

Wybór zmywarki do zabudowy determinuje kilka czynników. To między innymi liczba i styl życia domowników oraz to, jak często jadają poza domem, wielkość kuchni, a także wymagania techniczne, jakie stawiamy urządzeniu. Od tego zależy wielkość zmywarki, jej wygląd i możliwości. Warto zastanowić się nad optymalnym wyborem – w końcu zabudowy kuchennej nie zmienia się co roku.

Zmywarki do zabudowy - ranking , czyli która najlepsza

Najlepsza zmywarka to taka, która spełnia oczekiwania. Powinna być dobrana do naszych potrzeb i wymagań, a także możliwości budżetowych. Ważna jest też przestrzeń, jaką możemy udostępnić pod urządzenie, oraz to, czy często gotujemy. Dobrze, jeśli mamy zaufanie do danej marki i wiemy, na jakie wartości dodane możemy liczyć (serwis, gwarancja, szybkość obsługi).

Sprawdź: Reklamacja sprzętu AGD. Jak zgłosić reklamację i co obejmuje

Wybór zbyt małej zmywarki do zabudowy poskutkuje tym, że będzie trzeba ją nastawiać kilka razy po rodzinnym obiedzie. Nie ma jednak również sensu wydawać pieniędzy na dużą zmywarkę, której możliwości nie będziemy wykorzystywać. Sporo zależy od stylu życia i przyzwyczajeń. Nie znajdziemy najlepszej zmywarki do zabudowy dla każdego, ale dla siebie – owszem.

Zmywarka do zabudowy 45, 60, a może 90 cm, czyli wymiary w roli głównej

Standardowo zmywarki do zabudowy produkuje się w dwóch szerokościach – 45 cm i 60 cm. Jednakże, jeśli nasz styl życia wymaga mniejszego lub większego modelu – również są one dostępne. Wiele firm oferuje duże zmywarki o szerokości 90 cm. Mniejszy wybór, ale nadal nie najgorszy, jest w przypadku modeli kompaktowych.

  • Zmywarka do zabudowy 45

To opcja dobra dla singla lub pary, którzy w niewielkiej kuchni nie mają zwyczaju zbyt często gotować wystawnych dań. Spokojnie można w niej umyć kubki po kawie, talerze czy patelnie z codziennego obiadu. Jednak po wystawnym przyjęciu zmywarkę trzeba będzie załadować kilka razy.

  • Zmywarka do zabudowy 60

To opcja dla rodzin z dziećmi lub singli, którzy często gotują dla przyjaciół. Spokojnie umyje za jednym razem talerze, kubki i szklanki, ale zmieści także garnki i patelnie. Wymaga niewiele więcej miejsca niż popularna 45, a robi sporą różnicę.

  • Zmywarka do zabudowy 90

To już słusznych rozmiarów maszyna. Przydatna tam, gdzie naprawdę sporo się gotuje. Często stosowana w pensjonatach czy barach. Zajmuje jednak dużo cennego miejsca, więc warto rozważyć, czy jej możliwości rzeczywiście będą wykorzystywane. Zbieranie naczyń przez tydzień, aby nastawienie zmywarki było opłacalne, to niezbyt dobra metoda oszczędzania.

  • Zmywarki do zabudowy 40 i kompaktowe

Na rynku dostępne są także zmywarki o szerokości 40 cm oraz kompaktowe modele, które mogą mieć różne szerokości (40-60 cm) i zazwyczaj obniżoną wysokość. W małej kuchni można je zabudować w słupku, na wygodnej wysokości. Umyjemy w nich kubki i talerze, z większymi garnkami może być problem. Są dobrym rozwiązaniem, dla osób, które jadają raczej poza domem. Małe zmywarki dobrze sprawdzają się również w firmach i wszędzie tam, gdzie codziennie do umycia jest tylko kilka czy kilkanaście filiżanek po kawie.

Zobacz też:

Montaż zmywarki: jak podłączyć zmywarkę krok po kroku

Mycie ręczne czy zmywarka? Test zużycia wody [WIDEO]

Programy w zmywarkach do zabudowy

Zmywarki do zabudowy nie różnią się funkcjonalnością od modeli wolnostojących. Jakich programów możemy się spodziewać w dobrej zmywarce?

Program automatyczny - to najczęściej stosowany program o zakresach temperatury od 40 do 70 stopni Celsjusza. Przydatny do codziennego zmywania średnio zabrudzonych naczyń.

Program ekonomiczny - to program dla oszczędnych. Zoptymalizowane zostało w nim zużycie wody i energii elektrycznej przez wysłużenie czasu zmywania i zmniejszenie temperatury wody (ok. 50 stopni).

Program higieniczny - przydatny szczególnie wtedy, gdy w rodzinie są małe dzieci. Płukanie w gorącej wodzie pozwala usunąć z naczyń niemal 99,99% bakterii. Używany do mycia i wyparzania dziecięcych butelek i smoczków.

Program intensywny - do bardzo zabrudzonych naczyń. Wykorzystuje wysoką temperaturę, aby usunąć trudne zabrudzenia, jak np. przypalony tłuszcz. Nie zalecany do mycia delikatnego szkła.

Program delikatny - stosowany do delikatnego szkła, kieliszków i eleganckiej zastawy. Temperaturo ok. 40 stopni zapewnia łagodne mycie bez uszkodzeń.

Program szybki - trwa ok. 20-30 min i pozwala szybko umyć świeżo zabrudzone naczynia. Zużywa jednak najwięcej prądu ze wszystkich programów zmywania.

Program na pół wsadu - oszczędza wodę, myje tylko te naczynia, które umieszczone są w dolnej szufladzie (koszu) zmywarki.

Program nocny - oszczędny i cichy program do mycia nocnego.

Montaż zmywarki do zabudowy

Najprościej jest zlecić montaż zmywarki do zabudowy wyspecjalizowanej firmie usługowej. Jeśli jednak chcemy to zrobić samodzielnie, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Zmywarka może być zabudowana pod blatem kuchennym lub być jednym z modułów w słupku. Ta druga opcja jest o tyle wygodna, że urządzenie można zamontować na wygodnej dla użytkowników wysokości. Należy pamiętać, że zmywarka nie powinna być zainstalowana w pobliżu źródeł ciepła (urządzenia AGD, grzejniki) i musi być dobrze wypoziomowana. Podłączamy ją bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, bez jakichkolwiek przedłużaczy. Wobec tego źródło prądu powinno być umiejscowione w jej pobliżu.

Obejrzyj piękne projekty zabudowanych kuchni w galeriach zdjęć:

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają