Płyta indukcyjna oznacza najbardziej efektowną metodę gotowania. Płyta nagrzewa się tylko w miejscu, gdzie styka się z dnem naczynia. Decydując się na płytę indukcyjną w wyposażeniu kuchni stawiamy na oszczędne, szybkie, bezpieczne i komfortowe przyrządzanie posiłków. Jak jednak wybrać najlepszą płytę indukcyjną i co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Płyta indukcyjna: zasady działania

Płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Co to oznacza w praktyce? Po położeniu metalowego (ferromagnetycznego) naczynia, między nim a płytą wytwarzane jest silne pole magnetyczne. To powoduje powstawanie prądów wirowych w dnie naczynia, co doprowadza do jego nagrzania. Płyta nagrzewa się wtórnie – od garnka. Energia elektryczna jest wykorzystana niemal w 100 procentach, a proces gotowania zajmuje minimum czasu. Po zdjęciu naczynia z płyty, grzanie ustaje.

Płyta indukcyjna: komfort gotowania

Slider to płynna regulacja mocy grzania. Aby wybrać jedno z wielu ustawień, wystarczy przesunąć palcem po regulatorze zmiany temperatury lub bezpośrednio dotknąć na żądany poziom.
Stop & Go, pauza – w razie konieczności pozwala przerwać na chwilę gotowanie, a potem je wznowić przy zachowaniu ustawionych wcześniej parametrów.

Wyposażenie kuchni inteligentnie

Smart Boiling, system automatycznego zagotowania – pole grzejne pracuje pełną mocą do momentu zagotowania potrawy, następnie redukuje grzanie do poziomu gotowania na wolnym ogniu.
Szybki start – domyślne ustawienie mocy pola grzejnego na poziom 15.Szybkie nagrzewanie – pole pracuje z maksymalną mocą przez 50 sekund, po czym moc grzania zmniejsza się do poziomu 9.
Booster – zwiększa moc pola grzejnego (przez ok. 10 minut), skraca więc czas gotowania.
Power Plus – pozwala uzyskać nawet o 60% większą moc pola grzejnego.
Blokada na czyszczenie – wyłącza na 20 sekund działanie przycisków na panelu sterowania, umożliwiając jego szybkie oczyszczenie w trakcie użytkowania płyty.
Pamięć – pozwala zapamiętać temperaturę i czas gotowania ulubionej potrawy (dla każdej strefy).

Indukcja na miarę potrzeb użytkownika

Multizone – w większości kuchenek na polach można ustawiać naczynia o średnicy dna 12–30 cm. W przypadku systemu multizone na płycie można ustawić nawet dużą patelnię. Jest to możliwe dzięki specjalnemu rozmieszczeniu cewek indukcyjnych pod taflą szkła ceramicznego, co pozwala łączyć ze sobą pola grzewcze zgodnie z potrzebami.
Total Zone – idealna do przyrządzania potraw w brytfance lub innym dużym naczyniu. Po uruchomieniu umożliwia sterowanie dwoma polami grzejnymi jednocześnie.
Strefa AnyDish – strefa łączona pozwalająca na wygodne umieszczanie naczyń różnej wielkości i kształtu.

Płyta indukcyjna: bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Elektroniczne rozpoznawanie naczyń – moc grzania jest dopasowywana do wielkości naczynia, pozostała powierzchnia pola grzewczego nie wytwarza ciepła, co pozwala zaoszczędzić energię i chroni przed poparzeniem czy przypaleniem.
Wskaźnik ciepła resztkowego – ostrzega przed przypadkowym dotknięciem gorącego pola i oparzeniem się.
2-stopniowy wskaźnik opadania ciepła – pozwala uzyskać informację o temperaturze pola grzewczego. Duże H oznacza, że pole jest na tyle ciepłe, że można na nim dogotować potrawę lub utrzymać ją w cieple. Małe h sygnalizuje wciąż wysoką temperaturę pola, ale za małą do przygotowania posiłku.
Blokada panelu sterowania – zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem płyty grzewczej (np. przez dzieci).
Automatyczne wyłączanie, wyłącznik bezpieczeństwa – pole samo się wyłącza np. po godzinie nagrzewania, minucie bez naczynia czy po wykipieniu potrawy.