Wyciśnięte z lata. Kiedy przyda się sokowirówka, a kiedy wyciskarka?

2008-09-29 2:00

Lato to najlepszy czas, by codziennie pić świeży sok! Ale żeby to robić, trzeba zaopatrzyć się w dobrą sokowirówkę lub wyciskarkę. Nie są to urządzenia drogie ani skomplikowane, co jednak nie znaczy, że możesz kupić model pierwszy z brzegu. Przeczytaj kilka naszych rad, a na pewno wybierzesz ten idealny.

Wyciśnięte z lata. Kiedy przyda się sokowirówka, a kiedy wyciskarka?
Autor: Krzysztof Zasuwik

Dobry silnik to podstawa wyciskania

Przede wszystkim, sprawdź moc silnika – może się ona wahać od 150 do 450 W. Słaby silnik będzie szybko się przegrzewał – aby się nie spalił, będziesz musiał robić częste przerwy w pracy. Dlatego najlepiej, jeśli silnik sokowirówki lub wyciskarki miał moc 300 W i większą. Warto też zwrócić uwagę na to, ile obrotów na minutę wykonuje silnik. Im więcej, tym lepiej. Najlepsze są modele, których silniki mają ponad 10 000 obrotów na minutę.

Silnikowi przyda się także stabilizator obrotów. Nawet jeśli owoce czy warzywa będą w kawałkach o bardzo różnej wielkości, sokowirówka równomiernie je wyciśnie.

Dwie prędkości obrotów tarcz tnących

  • szybsza – do twardszych produktów (marchewka),
  • wolniejsza – do miękkich (maliny, truskawki). Dzięki temu sokowirówka wyciśnie z nich sok do ostatniej kropelki. W modelu Kenwood JE 700 prędkości te są nawet wybierane automatycznie – urządzenie samo „odgaduje”, jak twarde są owoce, które do niego wrzuciłeś.

Filtr i tarcza tnąca powinny być zrobione ze stali nierdzewnej. Te części mają ciągły kontakt z wilgocią, więc mogą łatwo zardzewieć.

Duży pojemnik na odpady

Sokowirówka produkuje nie tylko sok, ale również suchy miąższ pozostały z owoców, który musi się gdzieś gromadzić. Zwykle odprowadzany jest do specjalnego pojemnika. Może on mieć pojemność od 0,5 do 3 litrów. Im jest większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Najbardziej funkcjonalne są pojemniki przezroczyste (zawsze możemy zobaczyć, ile miąższu jest już w zbiorniku).

Miskę zasypową nakładamy na wylot zbiornika na owoce. Możemy w niej umieścić większą porcję owoców – nie musimy już co chwilę dorzucać nowych.

Oglądając w sklepie sokowirówki, zwróć uwagę na to, czy wybrany przez ciebie model ma nóżki z przyssawkami albo przynajmniej podklejone gumą. Takie udogodnienia zapobiegną „skakaniu” sokowirówki po blacie podczas pracy.

W sklepie spróbuj rozłożyć i złożyć wybraną sokowirówkę, aby przekonać się, czy da się to zrobić szybko i bez kłopotów. Pamiętaj też, że im więcej części składowych sokowirówki, tym więcej czasu spędzisz przy zlewozmywaku.

Tym, którzy lubią soki bardziej gęste, polecamy sokowirówki z regulatorem wyboru jego gęstości. Odpowiednio go ustawiając, uzyskamy sok z drobnymi lub większymi cząstkami owoców.

Bardzo klarowny sok to specjalność najnowszych modeli sokowirówek. Mają one pojemnik podzielony na dwie części: do jednej wypływa piana, a do drugiej – czysty, gotowy do picia sok.