Wyciskarka do owoców: porównanie wyciskarek do owoców i warzyw

Wyciskarka do owoców i warzyw powinna znaleźć się w wyposażeniu kuchni każdego, kto ceni sobie zdrowe odżywianie oraz chce samodzielnie zadbać o zdrowie i urodę. Wyciskarka pozwoli nam cieszyć się świeżymi sokami z owoców i warzyw, zachowując przy tym ich wszelkie właściwości odżywcze. Jaką wyciskarkę do owoców i warzyw wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Specjalnie dla Was sprawdzamy 9 modeli wyciskarek do owoców dostępnych na rynku: zapoznaj się więc z naszym porównaniem wyciskarek!

Wolnoobrotowa wyciskarka do owoców Slow Juicer, Goclever
Wyciskarka Zelmer Juice Maker One
Wyciskarka Kuvings B6000
Wyciskarka Hurom HG 2G
Wyciskarka Gotie GSJ 500G

Wyciskarka do owoców bardzo często mylona jest z sokowirówką. W rzeczywistości są to jednak dwa zupełnie różne urządzenia. Choć oba mają za zadanie wyciśnięcie soku, uzyskane efekty znacząco się różnią. Standardowa wyciskarka do owoców wyposażona jest w twardą śrubę, dzięki czemu może zgniatać nie tylko najtwardsze warzywa i owoce, ale także nasiona i liście. Uzyskany w tej sposób napój ma intensywny smak, aksamitną konsystencję, jest pełen wartości odżywczych i witamin. Soki, które możemy samodzielnie wycisnąć w domowym zaciszu dzięki wyciskarce do owoców i warzyw to źródło dobrego samopoczucia, urody i zdrowia.

Jak działa wolnoobrotowa wyciskarka do owoców?

Choć teoretycznie wyciskarki do owoców robią to samo, działają nieco inaczej. Już sama nazwa – wolnoobrotowe – mówi, że wykonują zdecydowanie mniej obrotów (od 40 do 300 na minutę) i mają dużą mniejszą moc, najczęściej od 150 do 400 W. Wrzucone do wyciskarki – w formie rozdrobnionej – składniki są miażdżone przez specjalny mechanizm typu wolno obracającej się spirali (śruby), która może się obracać w jedną lub w obie strony (zależnie od modelu wyciskarki), w wielu urządzeniach są to tzw. ślimaki (jeden lub dwa). Następnie zmiażdżone owoce lub warzywa są przeciskane przez sito albo przez filtr (co przyspiesza czyszczenie), niektóre firmy mają nawet dwa, w zależności od tego, czy chcemy uzyskać sok gęstszy, czy rzadszy. Pojemność pojemnika na miąższ to zazwyczaj ok. 1 l, a dzbanka na sok 1- 1,5 l. Wyciskarki wolnoobrotowe wyposażone są w funkcję blokady kapania i antypoślizgowe nóżki, niektóre mają też w zestawie dzbanki. Dzięki wolnym obrotom temperatura się nie podnosi, a soki się nie utleniają i można je nieco dłużej przechowywać. W wyciskarkach wolnoobrotowych można wyciskać wszystko, czyli poza owocami oraz warzywami twardymi także miękkie, a nawet zioła i warzywa liściaste, takie jak jarmuż czy sałata.

Wyciskarka do owoców

Jaką wybrać? Zapoznaj się z naszą galerią!

Wyciskarka do soków: o czym warto wiedzieć?

Wyciskarki do owoców różnią się nie tylko pod względem ceny czy wyglądu, ale przede wszystkim funkcjami. Niektóre idealnie nadają się do zgniatania owoców i warzyw, inne będą specjalizowały się także w wyciskaniu soków z nasion i liści. O czym warto wiedzieć przed zakupem wyciskarki do sokówi na co zwrócić uwagę podczas zakupu sokowirówki?

Sprawdź również: Kuchnia - galeria inspiracji!

  • Sercem każdej wyciskarki do owoców jest tzw. ślimak, czyli mocny wałek ślimakowy, który miażdży produkty, a potem wyciska z nich 2 razy więcej soku niż sokowirówka. Wyciskarka do owoców pracuje na wolnych obrotach, zatem podczas pracy nie wydziela się nadmierne ciepło niszczące cenne witaminy. Dzięki wolnoobrotowemu silnikowi pracuje bardzo cicho.
  • Ultem. Wysokowytrzymałe tworzywo (prod. General Electric), wielokrotnie twardsze niż plastik, nie reaguje z kwasami. Wolny od BPA (bisfenol A, związek stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, uznany za szkodliwy).
  • Soki z wyciskarek są esencjonalne, pełne zdrowych składników: antyoksydantów (działają antynowotworowo, opóźniają starzenie), błonnika (wspomaga pracę układu pokarmowego, odtruwa), witaminy C (wzmacnia odporność, dodaje energii), beta-karotenu (regeneruje skórę, dodaje wigoru), polifenoli (poprawiają samopoczucie, dbają o układ krwionośny, odmładzają).

Sokowirówki i wyciskarki do owoców

Zapoznaj się z naszą galerią!

Domowy sok

Jak dowodzą badania zawartość witamin w sokach zarówno z sokowirówki, jak i wyciskarki wolnoobrotowej jest porównywalna, wszystko zależy od rodzaju użytych produktów. W soku przygotowanym z pomarańczy, kiwi, pomidora, szpinaku i granatu więcej witaminy C było w soku z wyciskarki, w soku z samego kiwi więcej witaminy K było w soku z sokowirówki. Witamina A w soku z pomidora, marchewki i szpinaku w większej ilości została pozyskana z sokowirówki, natomiast witamina E w soku z pomidora – z wyciskarki wolnoobrotowej (źródło Philips). Gdy chodzi o zawartość cukru, jego ilość w obu typach soków z obydwu urządzeń jest zbliżona. Na plus wyciskarkom wolnoobrotowym trzeba natomiast zaliczyć soki ze zdecydowanie większą zawartością błonnika oraz większe wartości odżywcze nektarów z uwagi na to, że można w nich wyciskać niemal wszystko.

Co wybrać: wyciskarkę do owoców czy sokowirówkę?

Jeśli nadal wahamy się, które urządzenie wybrać, to krótkie podsumowanie może pomóc w podjęciu decyzji.

  • Sokowirówki wysokoobrotowe - pracują szybko, nie wymagają krojenia owoców, są najskuteczniejsze przy produktach twardych, dają klarowny sok, który jednak może się rozwarstwiać, wymaga on szybkiego spożycia, najlepiej zaraz po wyciśnięciu.
  • Wyciskarki wolnoobrotowe - pracują wolniej, wymagają rozdrabniania produktów, nie utleniają, dają sok typu nektar (mętny), pracują bardzo cicho, można go przechowywać w lodówce do 48 godzin.

Najpiękniejsze aranżacje kuchni: GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 3,8
Opracowanie: Anna Rychlewicz Źródło: M jak mieszkanie 08/2015 Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY