Wyciskarka do soków bardzo często mylona jest z sokowirówką. W rzeczywistości są to jednak dwa zupełnie różne urządzenia. Choć oba mają za zadanie wyciśnięcie soku, uzyskane efekty znacząco się różnią. Standardowa wyciskarka do soków wyposażona jest w twardą śrubę, dzięki czemu może zgniatać nie tylko najtwardsze warzywa i owoce, ale także nasiona i liście. Uzyskany w tej sposób nabój ma intensywny smak, aksamitną konsystencję, jest pełen wartości odżywczych i witamin. Soki, które możemy samodzielnie wycisnąć w domowym zaciszu to źródło dobrego samopoczucia, urody i zdrowia.

Wyciskarka do soków: o czym warto wiedzieć?

Wyciskarki do soków różnią się nie tylko pod względem ceny czy wyglądu, ale przede wszystkim wyróżniają się funkcjami. Niektóre sokowirówki idealnie nadają się do zgniatania owoców i warzyw, inne będą specjalizowały się także w wyciskaniu soków z nasion i liści. O czym warto wiedzieć przed zakupem wyciskarki do soków. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sokowirówki?

  • Sercem każdej wyciskarki do soków jest tzw. ślimak, czyli mocny wałek ślimakowy, który miażdży produkty, a potem wyciska z nich 2 razy więcej soku niż sokowirówka. Wyciskarka pracuje na wolnych obrotach, zatem podczas pracy nie wydziela się nadmierne ciepło niszczące cenne witaminy. Dzięki wolnoobrotowemu silnikowi pracuje bardzo cicho.
  • Ultem. Wysokowytrzymałe tworzywo (prod. General Electric), wielokrotnie twardsze niż plastik, nie reaguje z kwasami. Wolny od BPA (bisfenol A, związek stosowany do produkcji tworzyw sztucznych, uznany za szkodliwy).
  • Soki z wyciskarek są esencjonalne, pełne zdrowych składników: antyoksydantów (działają antynowotworowo, opóźniają starzenie), błonnika (wspomaga pracę układu pokarmowego, odtruwa), witaminy C (wzmacnia odporność, dodaje energii), beta karoten (regeneruje skórę, dodaje wigoru), polifenoli (poprawiają samopoczucie, dbają o układ krwionośny, odmładzają).