Wyciskarka - tylko do cytrusów

Jeśli lubisz soki wyłącznie z pomarańczy, grejpfrutów czy cytryn, zdecyduj się raczej na wyciskarkę, przeznaczoną wyłącznie do owoców cytrusowych. Jest mniejsza i tańsza od sokowirówki. Jednak nie uzyskamy z niej klarownego soku, ponieważ nie ma ona funkcji odwirowywania miąższu (w soku zawsze będą kawałki owoców).

Niektóre modele wyposażone są w dwie nakładki o różnych wielkościach – do mniejszych i większych owoców (np. DeLonghi KS 407, MPM Product RY-18). Są również takie, które włączają się automatycznie po przyciśnięciu owocu do nakładki (np. Philips Comfort HR 2737) albo mają funkcję zmiany kierunku ruchu tarcz tnących (np. Philips „De Luxe” HR 2744, MPM Product RY-18). Ta ostatnia funkcja pozwala na dokładniejsze wyciśnięcie soku. Przydatna jest funkcja regulowania zawartości miąższu w soku – działa dokładnie tak samo jak w sokowirówkach.

Sokowirówki trochę nietypowe

  • Wbudowana w robot kuchenny
    Jest to rozwiązanie tańsze, niż gdybyśmy kupili obydwa urządzenia osobno. Jednak sokowirówka w robocie nie jest tak wydajna jak „samodzielna”. Z 1 litra owoców uzyskamy w niej tylko 0,45 l soku i aż 0,55 l wytłoczyn (w modelu „samodzielnym” – 0,6 l soku i 0,4 l wytłoczyn).
  • Z wyciskarką
    Jeśli masz ochotę i na sokowirówkę, i na wyciskarkę, a brakuje ci miejsca w kuchni na oba urządzenia – przyjrzyj się modelom, które łączą te dwie funkcje.

Co zrobić, żeby sokowirówka służyła jak najdłużej?

Oto kilka prostych zasad, których przestrzeganie zapewni naszej sokowirówce długie życie, a nam – przyjemność z jej obsługi.

  • Twarde owoce i warzywa trzeba kroić na małe kawałki. W przeciwnym razie silnik może się „zadławić” – spali się wówczas bezpiecznik. Gdy wyczujemy, że silnik jest przeciążony i zwalnia obroty, koniecznie zróbmy przerwę w pracy.
  • Nie wolno zamykać pokrywy sokowirówki na siłę. Łatwo wówczas uszkodzić lub nawet wyłamać klamry przy pokrywie, spinające poszczególne części urządzenia.
  • Lepiej nie myć elementów sokowirówki w zmywarce. Możemy to zrobić tylko wtedy, gdy mamy program myjący w temperaturze do 60°C. W wyższej – plastik może się odkształcić.